Worldfood İstanbul 16.085 ziyaretçiyi ağırladı

ITE Turkey tarafından bu yıl 26. kez düzenlenen Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı -WorldFood İstanbul’u bu sene 16 bin 85 kişi ziyaret etti. ITE Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen, “Geçtiğimiz yıl 29 ülkeden 354 katılımcı ve 13 bin 198 ziya

Dunya Gida - - İçindekiler -

Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen WorldFood İstanbul fuar süresince içecek, süt ve süt ürünleri, et ve tavuk ürünleri, yaș meyve ve sebze, deniz ürünleri, dondurulmuș ürünler, temel gıdalar ve yağlar, șekerli mamuller, unlu mamuller ve kuruyemiș ile gıda katkı maddeleri bașta olmak üzere pek çok ürünün yer aldığı katılımcı profiline 5-8 Eylül tarihleri arasında ev sahipliği yaptı.

5 Eylül’de 26’ıncı kez kapılarını açan WorldFood İstanbul’da hem ITE Turkey hem de T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından alım heyeti programları uygulanırken fuar kapsamında bu sene Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Suudi Arabistan, Katar, Rusya, Almanya, BAE, Azerbaycan, Irak, Belçika, Kazakistan ve Kolombiya ülkelerinden 200’ün üzerinde yerli ve yabancı profesyonel alıcı ağırlandı. Fuar süresince katılımcılar ile profesyonel alıcılar arasında 1.500’e yakın toplantı gerçeklești ve yeni iș birliklerine imza atıldı.

30 ülkeden 400’ün üzerinde katılımcı

Bu yıl 26’ıncısı düzenlenen WorldFood İstanbul hakkında görüșlerini dile getiren ITE Group Bölge Direktörü Kemal Ülgen: “Geçtiğimiz yıl 29 ülkeden 354 katılımcı ve 13.198 ziyaretçi ağırlayan WorldFood İstanbul’da bu sene bu rakamın üzerine çıkmanın mutluluğunu yașıyoruz. Bu yıl WorldFood İstanbul kapsamında 30 ülkeden 400’ün üzerinde katılımcıyı 16.085 ziyaretçi ile bulușturduk. Fuar süresince yoğun bir katılım oldu, gördüğümüz ilgiden çok memnunuz. Aynı șekilde katılımcı ve ziyaretçilerimizden de olumlu geri dönüșler alıyoruz. 4 gün boyunca sektöre dair pek çok konuyu alanında uzman isimlerle masaya yatırdık. ITE Group’un global düzeydeki gücünü de arkamıza alarak hem T.C. Ticaret Bakanlığı hem de kendi bünyemizde uyguladığımız Alım Heyeti Programları sayesinde ulaștığımız sonuçtan son derece memnunuz. Fuar süresince katılımcılar ile profesyonel alıcılar arasında 1.500’e yakın toplantı gerçeklești ve bu sayede yeni ișbirliği fırsatlarının doğmasına vesile olduk” șeklinde konuștu.

WorldFood İstanbul hakkında görüșlerini belirten Gastronomi Turizmi Derneği Bașkanı Gürkan Boztepe, “Gastrono- mi Turizmi Derneği olarak, WorldFood İstanbul bizim için çok önemli bir fuar ve bu fuara destek vermenin önemli olduğuna inanıyoruz. Önümüzdeki sene bu desteğimiz daha da artacak” dedi.

WorldFood İstanbul, bu sene gıda sektöründe üretim, ișletme ve tüketime dair tüm süreçleri alanında uzman 30’dan fazla isimle masaya yatırırken sektördeki en güncel bilgileri ve son teknolojileri paylașıma açtı. Fuar alanı içinde kurulan Food Arena’da ‘Gıda 360 Deneyimi’ kapsamında 4 gün boyunca, 30’dan fazla konușmacı, 15’in üzerinde etkinlik ile yine pek çok gündem konusu ele alındı.

WorldFood İstanbul, dünyanın önde gelen șef, gurme, yemek yazarı, gazetecilerin ve restoran ișletmecilerinin üye olduğu World Gourmet Society ile iș birliği yaparak bu sene itibariyle uluslararası “Best Plate Challenge” yarıșmasının Türkiye özel ortağı oldu. İș birliği kapsamında WorldFood İstanbul, Türkiye’de ilk kez düzenlenen “Șefin En İyi Tabağı” yarıșması ile Türk șeflerini en iyi ve en yaratıcı tabaklarını ödüllendirdi. Yarıșmanın kazananları 7 Eylül Cuma günü düzenlenen tören ile ödüllerine kavuștu.

Yarıșmada En Yaratıcı Tabak ödülünü Ömer Faruk Yılmaz, En İyi Malzeme Kullanımı ödülünü Hayrettin Sucu, En İyi Pișirme Tekniği ödülünü Nurgül Büyükçolpan, En İyi Yerel Lezzet ödülünü Mehmet Altaș, En Profesyonel Hazırlanmıș Video ödülünü İsmail Muhacir alırken En İyi Sosyal Medya Etkileșimi ödülünü ise Mehmet Fatih Kalaycıoğlu aldı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.