Egemden’den iki yeni gurme lezzet

Dunya Gida - - İçindekiler -

33 yıl önce lezzet yolcuğuna Ayvalık’ta bașlayan Yudum, hikâyesine 2017’de hayata geçirdiği doğduğu toprakların bereketini, ruhunu, lezzetini yansıtan Egemden zeytinyağı ile devam ediyor.

Savola Gıda Türkiye Pazarlama Müdürü Burcu Yaman 11 Eylül’de düzenlenen toplantıda yeni ürünleri tanıttı.

Zeytinin memleketinde, Ege’de üretilen Egemden zeytinyağlarının portföyünün yepyeni gurme lezzetler ile zenginleștiğini belirten Yaman șunları söyledi: ‘‘Egemden gurme lezzetler ailesine yeni katılan trüflü ve çikolata aromalı zeytinyağı çeșitleriyle leziz ve birbirinden güzel tariflerle sofralarda yerini alıyor. Çikolata, Egemden’in yeni gurme lezzeti olarak yerini alıyor. Ege zeytinlerinin kendine has aromasıyla elde edilen Egemden, çikolata aromalı lezze- ti ile sofralarda olacak. Özellikle çikolata tutkunlarının sofralarından eksik etmeyecekleri Egemden Çikolata Aromalı Zeytinyağı, kahvaltı sofralarının olmazsa olmazı sıcacık ekmekler ile birleșerek hem lezzetli hem de sağlıklı bir çikolata kreması alternatifi olușturuyor. Formuna özen gösteren ve doğal beslenme șeklini benimseyenler için sağlıklı bir seçenek olacak. Mutfakta yeni lezzetler peșinde koșan ve daha iyisini yapmak isteyenler için farklı bir seçenek olan Egemden Çikolata Aromalı Zeytinyağı, hamur iși ve tatlılarda da kullanılabiliyorken, doğal içeriği ile de çikolatanın tadına doyasıya varmak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaya aday.’’

Kral sofralarının vazgeçilmezi trüf

Kral sofralarının vazgeçilmezlerinden olan ve trüf mantarından elde edilen bir yağ çeșidi olan trüf aromalı zeytinyağı Egemden ailesinin en yeni üyesi. İçine girdiği lezzetleri taçlandıran enfes trüf aroması bilinen tüm tarifleri yeniden yazdırıyor. Yemeklerine alıșılmıșın dıșında yeni tatlar kazandırmak isteyenler için sunulan trüflü zeytinyağı Egemden gurme serisinde yerini alıyor.

Sebzeden salataya, pizzadan makarnaya kadar yemeklere hoș bir aroma katan yeni Egemden Trüflü Zeytinyağı küçük bir dokunușla harikalar yaratmak isteyenlerin vazgeçilmezi olacak.

Ayvalık ve çevresi olarak bilinen Körfez bölgesi Ege’de yetiștirilen zeytinlerden elde edilen yağlar, kıvamı, kokusu ve eșsiz lezzetiyle Ege așıklarını özledikleri lezzetle bulușturuyor. Ege’nin zeytinyağındaki dünya çapındaki performansını sergileyen Egemden, özenle toplanan zeytinlerin Ayvalık’taki fabrikada incelikle ișlenmesiyle mutfaklardaki yerini alıyor.

Burcu Yaman

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.