Dünya sofralarının makarnası Türkiye’den gidiyor

Dunya Gida - - Katkıda Bulunanlar -

Türkiye, 2018 yılının ocak-eylül döneminde 153 ülkeye 409 milyon dolarlık makarna ihraç etti. Türkiye’nin makarna ihracatı 2017 yılının ilk dokuz aylık döneminde ise; 356 milyon dolar olmuștu. Makarna ihracatı 2018 yılında yüzde 15 gelișim gösterdi.

Makarnanın üretiminin az maliyetli ve kolay olması, farklı șekillerde hazırlanıp tatlandırılabildiği için çok sevilen ve tüketilen bir gıda maddesi olduğunu dile getiren Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Bașkanı Mustafa Terci, dünya makarna ithalat pazarının 10 milyar dolara ulaștığını, Türkiye’nin 2018 yılında sağladığı yüzde 15 artıș hızını sürdürdüğü takdirde 5 yıl içinde makarna ihracatında 1 milyar dolar barajını așabileceğini ifade etti.

Makarna ihracatının 2014 yılında 508 milyon dolar seviyesine çıktığını anlatan Terci, “Türk ekonomisinin üzerindeki kara bulutları, üretimimizi ve ihracatımızı arttırarak dağıtabiliriz. Makarna ihracatımızda bu yıl 2014 yılındaki tarihi seviyeyi de așacağız. 2018 yılının Ocak-Eylül döneminde 409 milyon dolarlık ihracata imza attık. Makarna sektörünün ihraç pazarlarındaki çeșitlilik bizleri hedeflere ulașma konusunda cesaretlendiriyor” șeklinde konuștu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.