Ateşbaz mutfak günleri artık bir gastronomi klasiği

“Ateşbaz Veli Aşçı Dede Mutfak Kültürü Etkinlikleri’ Konya ve Meram’a üç gün boyunca renkli, unutulmayacak ve festival tadında günler yaşattı.

Dunya Gida - - Advertorial -

Meram Belediyesinin, kültürümüzün en önemli saç ayaklarından biri olan ‘Mutfak Kültürümüzün’ yașatılması ve gelecek nesillere aktarılması adına organize ettiği en önemli organizasyonlardan biri olan ‘Ateșbaz Veli Așçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’ Konya’nın muhtelif yerlerinde 10 bin kișiye dağıtılan özel ‘Așure Çorbası’ ile son buldu. Üç gün boyunca sadece Meram’a değil bütün Konya’ya renkli ve unutulmaz anlar yașatan organizasyon Türkiye’nin gastronomi alanında ‘En’lerini bulușturdu. Kazan açma merasiminden Gastro Șov’lara, Konya Yemekleri Yarıșmasından Selçuklu Mutfak Sanatları Sunumları’na, Konya Kültüründe Yemek Türküleri Konseri’nden Türk Dünyası Așuresinin dağıtımına kadar her yönüyle lezzet dünyasına adeta damgasını vuran etkinliklerin, büyük bir emeğin sonucu olduğunu söyleyen Meram Belediye Bașkanı Fatma Toru, “Sahip olduğumuz muhteșem mirasın temel omurgalarından biri olan mutfak kültürünü ve damak zevkini, günümüze yansıtan bu etkinlikler, 4. yașında ve emin adımlarla büyüyor. Doğruyu yakalayarak daha güzel ve sürdürülebilir olmak öncelikli hedefimiz” diye konuștu.

“Șovlar, stantlar, sunumlar, konserler ve yarıșmalar büyüledi!”

‘Ateșbaz Veli Așçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’ Mevlana ve Ateșbaz Veli Hazretlerinin türbelerinde okunan Kur’an-ı Kerim ve edilen dualarla bașladı. Program, Ateșbaz-ı Veli Türbesinin yanında olușturulan alanda Konya Protokolünün de katılımı ile bașladı. Protokol konușmalarının ardından ‘Kazan Açma Merasimi’ düzenlendi ve misafirlere kazanlarda pișirilen yemekler ve așure ikram edildi. Etkinlikler, öğleden sonra Dutlu Koruluğunda ve korulukta kurulan Selçuklu Otağı’nda devam etti. Açılan ‘Türk Dünyası ve Yedi Bölge Yedi Lezzet Stantları’ ile ‘Mutfak Avadanlıkları Sergisi’büyük ilgi gördü. Sergiye katılan ve stantları gezen misafirler gerek Türk Dünyasının gerekse Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen katılımcıların lezzetlerini tatma ve șovlarını seyretme imkanı buldu. Günün son programında ise ‘Konya Mutfağı Yöresel Yemek Yarıșması’ gerçekleștirildi. Organizasyonun en çok ilgi çeken bu bölümünde katılımcılar ‘En iyi’ olabimek adına ter döktüler.

“Așçı Dede mutfak günleri büyüyerek devam edecek”

Büyük ilgi gören ilk günün ardından ikinci günde renkli görüntülere sahne oldu. ‘Ateșbaz Veli Așçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’ etkinlikleri, yemek kültürünün, insanlar, toplumlar ve uluslar arasında güçlü bağlar kurduğunun en önemli göstergelerinden biri oldu. İkinci gün, Türk Dünyasından gelen misafirlerin, ‘Gastro Șovları’ ile bașladı. Büyük beğeni toplayan șovlarda Türk Dünyası lezzetleri ve șeflerin șovları büyük alkıș aldı. Sahne alan Gürkan Șef șovuyla izleyenleri adeta büyüledi. Meram Belediye Bașkanı Fatma Toru’nun da izlediği programda katılımcılar, lezzetlerden tatma fırsatı buldu. Gürkan Șef’in șovundan sonra Șef Ömür Akkor’un sunumuyla ‘Selçuklu Dönemi Mutfak Sanatları’ sunumu gerçekleștirildi. Sadece Konya mutfak kültürünün değil bugünün tüm Anadolu mutfağının temelini olușturan Selçuklu Mutfağı ile ilgili bu renkli sunumda katılımcılardan büyük beğeni topladı. Akșamda devam eden programda ilk olarak ‘Konya Türkülerinde Yemek Kültürü Konseri’ sahneye konuldu. Gecenin son programında ise Ateșbaz Veli Mutfak Kültürü Günleri’nde ödül almaya hak kazananlara ödülleri törenle verildi. Konya’nın Gastronomi Turizmini geliștirmek adına en önemli organizasyon olan ‘Ateșbaz Veli Așçı Dede Mutfak Kültürü Günleri’ Konya’nın çeșitli bölgelerinde dağıtılan ‘Așure Çorbası’ ile son buldu. Çorbaya Türk Dünyasından getirilen ürünler katılarak ‘İlk Türk Dünyası Așuresi’ yapıldı. ‘Türk Dünyası Așure’si vatandașlara bizzat Meram Belediye Bașkanı Fatma Toru tarafından ikram edildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.