Şişecam Cam Ambalaj 2019’a yatırımla giriyor

Dunya Gida - - İçindekiler -

Şişecam Topluluğu Cam Ambalaj Grubu Türkiye Başkanı Abdullah Kılınç, 2019 yılında Mersin fabrikasında hayata geçirecekleri dördüncü fırın için 18,2 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Kılınç ayrıca önümüzdeki dönemde; rekabetin etkisini hızla hissettirdiği Türkiye cam ambalaj pazarında Endüstri 4.0 uygulamaları çerçevesinde “yüksek otomasyon” ile “akıllı fabrikaların” oluşturulmasının ana odak alanlarını oluşturacağını söyledi.

Șișecam Topluluğu Cam Ambalaj Grubu Türkiye Bașkanı Abdullah Kılınç, 2019 yılında Mersin fabrikasında hayata geçirecekleri dördüncü fırın için 18,2 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Kılınç, bu yatırım ile birlikte Șișecam Cam Ambalaj’ın Türkiye’deki yıllık üretim kapasitesinin 1,3 milyon tona ulașacağını söyledi.

Yatırımlarıyla ülke ekonomisine katkı sağlamayı ve tüm paydașları için değer yaratmayı karar süreçlerinin merkezine koyduklarını belirten Kılınç, yatırımlarına devam ettiklerini söyledi. Dünya Gıda Dergisine konușan Kılınç, “2017 yılı ortalarında Mersin Cam Ambalaj Fabrikası’nda 33 milyon dolarlık yatırımla gerçekleștirdiği kapasite artırımı sonrasında bu yıl da Eskișehir fabrikasında 66 milyon dolarlık yatırımla devreye aldığı dördüncü fırınıyla Türkiye’deki üretim kapasitesini 1,2 milyon ton seviyesine çıkarmıștır” diye konuștu.

Akıllı fabrikalara odaklanacak

Son yıllarda dinamik bir değișim sergileyen Türkiye cam ambalaj pazarında oyuncu ve kapasite artıșı ile birlikte rekabetin de hızlandığını ve ithalatın azaldığını belirten Kılınç, sözlerine șöyle devam etti: “Önümüzdeki dönemde de rekabetin etkisini hızla hissettirdiği Türkiye cam ambalaj pazarında “operasyonel mükemmelliğin” getirdiği rekabetçi maliyet yapısı ile değer yaratılması ve Endüstri 4.0 uygulamaları çerçevesinde “yüksek otomasyon” ile “akıllı fabrikaların” olușturulması Șișecam Cam Ambalaj’ın ana odak alanlarını olușturacaktır.”

Küresel oyuncu olma hedefi

Üretim hacmiyle Türkiye’nin lider, dünyanın beșinci cam üreticisi olduklarını belirten Kılınç, yurdıșındaki üretim ve yatırım hacminin de arttığını söyledi. Kılınç, “Cam sektörünün global oyuncusu konumundaki Șișecam Topluluğu’nun cam

ambalaj alanında faaliyet gösteren kolu Șișecam Cam Ambalaj, yıllık toplam 2,5 milyon tonluk üretim hacmiyle Türkiye’nin lider, dünyanın beșinci büyük cam ambalaj üreticisidir. Üretim faaliyetlerini Türkiye’de üç, Rusya’da beș, Ukrayna’da bir ve Gürcistan’da bir olmak üzere toplam 10 tesiste sürdürmekte olan Șișecam Cam Ambalaj 2017 yılı satıșları TL bazında yüzde 32 artıș göstermiș, aynı dönemde 339 milyon TL seviyesinde de yatırım harcaması gerçekleștirmiștir. Șișecam Cam Ambalaj, değișen küresel ve Türkiye cam ambalaj pazarı dinamikleri karșısında, sürdürülebilir büyüme ve değer yaratarak Türkiye pazar liderliğini korurken, küresel oyuncu olma hedefine yönelik çalıșmalarına 2018 yılında da hız kesmeden devam etmektedir. Yüksek performansı ve kapasite artırım çalıșmaları ile Türkiye’nin toplam cam ambalaj ihracatını artırırken, iç talebin karșılanmasında da önemli rol oynamaya devam eden Șișecam Cam Ambalaj, ihracatta İsrail, İtalya gibi yakın coğrafyadaki klasik pazarlarının yanı sıra Tayland, Sri Lanka, ABD, Kanada gibi uzak coğrafyalardaki pazarlara da açılmaktadır” dedi.

Türkiye’de sağlık sektörü için cam ambalaj üreten tek kuruluș olduklarını kaydeden Kılınç, sektörün önde gelen firmalarının tedarikçisi olmayı sürdürdüklerini ifade etti. Kılınç, “Türkiye’nin önde gelen gıda ve içecek sektörü firmalarının tek ya da en büyük cam ambalaj tedarikçisi konumundaki Șișecam Cam Ambalaj, yine Türkiye’de sağlık sektörü için cam ambalaj üreten tek kuruluș olarak sektörün önde gelen firmalarının tedarikçisi olmayı sürdürmektedir. Șișecam Cam Ambalaj’ın Eskișehir fabrikasında ürettiği ecza șișeleri “Temiz Oda” uygulaması ile üretilmektedir ve yaklașık 2 bin metrekarelik bir alana kurulmuș olan uygulamada çeșitli kalite kontrol așamalarından geçen șișeler, yine buradaki paketleme makinelerinde ambalajlanarak, ecza șișeleri için özel olarak hazırlanmıș stok sahasına alınmaktadır” dedi.

2018 yılında 4 tasarım ile 7 ödül

Șișecam Cam Ambalaj Avrasya Cam Ambalaj Fuarı’n- da Ziyaretçilerin Beğenisini Topladığını belirten Kılınç, “Șișecam Cam Ambalaj, 31 Ekim-3 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenen olan 24’üncü Avrasya Ambalaj Fuarı’nda cam konusundaki uzmanlığını bir kez daha ziyaretçilerle paylaștı. TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarın ikinci günü “Güvenli Cam Ambalaj Kullanımı” bașlıklı seminere de ev sahipliği yapan Șișecam Cam Ambalaj, katılımcılara güvenli ambalaj, cam ambalajın üstün özellikleri, cam ambalaj üretim yöntemleri gibi konularda önemli bilgiler aktardı. Șișecam Cam Ambalaj, ürün tasarımında sahip olduğu deneyimli ekibinin geliștirdiği tasarımlarla 2006 yılından bugüne toplam 71 ulusal ve uluslararası ödül alma bașarısı göstermiștir. 2018 yılında da 4 tasarımı ile 7 ödül almıștır” diye konuștu.

Cam ambalajın özendirilmesine yönelik faaliyet de yürüttüklerini ifade eden Kılınç, “Șișecam Cam Ambalaj, öncü ve lider konumu ile Türkiye’de cam ambalaj kullanımının özendirilmesine yönelik faaliyetleriyle de dikkat çekmektedir. 2012 yılından bu yana sürdürülen “Hayata Cam Kat” projesi kapsamında yayında bulunan hayatacamkat.com web platformu ve sosyal medya kanalları ile cam ambalaj kullanımının sağlık ve çevre için önemini vurgulayan içerikler paylașılmaktadır. Hayata Cam Kat sosyal medyada da 85 bini așan takipçi sayısıyla öne çıkmaktadır” dedi.

Abdullah Kılınç

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.