2019’un dijital trendleri

Dunya Gida - - İçindekiler - Murat Erdör

Dijital Dönüșüm Danıșmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, 2019 yılında dijital alanda öne çıkacak, yeni yıla damgasını vuracak trendleri açıkladı. Trendlerle ilgili bilgi veren Murat Erdör, yapay zeka teknolojilerdeki büyük yükselișin 2019’da daha da hissedileceğini, 5G Mobil uygulamaların yanı sıra e-spor, online eğitim, perakende, yapay zeka destekli çözümler gibi alanlardaki uygulamaların günlük hayatımıza daha fazla nüfuz edeceğini ifade etti.

2019 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler șu șekilde:

5G Mobil uygulamalar geliyor

Șu an kullandığımız 4G LTE ağından çok daha hızlı hizmet vermesi beklenen 5G teknolojisini yakın zamanda her yerde görmeye bașlayacağız. 2019 yılında 5G uygulamaları dünyanın bazı gelișmiș ülkelerinde yer bulacak. 2019 yılı sonunda ise 5G destekli cihazların tanıtılması bekleniyor. Ancak tüm temel șebekelerin 5G’ye yönelik servisleri ise 2021 yılında hayatımızda olacak.

Chatbots’lar yaygınlașacak

Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi șeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, yakın zamanda telefon ve bilgisayarları kullanma biçimimizi kesin olarak değiștirecek. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek.

Yapay Zeka (AI) Destekli Çözümler

Önümüzdeki yıl, dünya çapında hükümetler ve tüketici pazarları da dahil olmak üzere birçok ișletmede tahmine dayalı analiz, makine öğrenimi ve doğal dil ișleme gibi teknolojilerin benzersiz bir karıșımını olan yapay zeka çözümleri devreye sokulacak. Yapay zeka, kullanıcılarından gelen geri bildirimlerden sürekli olarak öğrenen teknolojiler ve bu teknolojilerin sunacağı hizmetler sayesinde pazarlamayı büyük ölçüde değiștirecek ve gündelik hayatlarımıza daha fazla nüfuz edecek.

Akıllı Hoparlörler

Kullanıcılar tarafından ilgi gören Amazon Alexa, Google Home ve Apple HomePod gibi akıllı hoparlörler, son birkaç yıldır tüketici teknolojisi pazarında bir dalga olușturmuștu. Sorulan soruları yanıtlayabilme özelliği tașıyan, kablosuz,

sesle kontrol edilebilen; çeșitli uygulamalar üzerinden müzik çalma, günlük haber özetlerini dinleme, alarm kurma, hava durumunu ve trafiği sorgulama, döviz kurunu öğrenme, yemek tarifi bilgileri alma, internet üzerinden sipariș verme gibi birçok ișlevi yerine getiren akıllı hoparlörlerin kullanımı giderek yaygınlașacak.

E-spor’a yönelik yatırımlar artacak

Türkiye’de 4 milyon, dünya genelinde ise 200 milyon civarında oyuncusu bulunan ve mevcut hacmi 1 milyar do- lara yaklașan e-spor ekonomisinin yarattığı toplam hacim önümüzdeki 3 yılda 5 milyar dolara yaklașacak. Özellikle oyuncuların, yayıncıların, reklamcıların ve markaların ilgisini çekmeye bașlayan e-spor alanına yönelik yatırımlar yeni yılda artacak.

Online eğitim alan kiși sayısı artacak

Öğrenmede esneklik, düșük maliyet, kolay erișilebilirlik ve artan animasyonlu öğrenme ile yaygınlașan ve rağbet görmeye bașlayan online eğitim sektörü, önümüzdeki yıl Türkiye’de de büyüyecek ve online eğitim alan kiși sayısı artacak. İnternet kullanıcısı sayısındaki tırmanıș ve çevrimiçi kapasitelere sahip geniș bant havuzlu cep telefonlarına artan erișim de pazardaki büyümeyi hızlandıracak.

Sesli aramayla istenilen ürüne kolayca ulașılacak

Kelime ile aramanın daha da gelișmiș hali olan “ses” ile arama özelliği, e-ticaret sitelerinde arama opsiyonu olarak karșımıza çıkacak. Sesli arama özelliğiyle istediğimiz ürünleri kolayca aratabileceğiz. Sesli arama özelliğinin 2019 yılı sonunda yaygınlașması öngörülüyor.

Video izlenme oranları artacak

Video içerik pazarlaması günden güne gelișme gösteren bir alan olarak karșımıza çıkıyor. Sanal gerçeklik çözümleri, 360 derece videolar ve live streaming içerikler son yıllarda video pazarlamasına yeni bir soluk getirdi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.