Ebrar Unlu Lezzetler, ürün çeşitliğini artıracak

2007 yılında 15 metrekare imalat alanında üretimle sektöre giren Ebrar Unlu Lezzetler ürün yelpazesine yeni çeşitler ekleyerek hizmet vermeye devam edecek.

Dunya Gida - - İçindekiler -

Ev baklavasından börek, kurabiye, salata, sarma, dolma, mantı, içli köfte, höșmerime kadar çeșitliliğe sahip olan Ebrar șu an bin metrekare imalathanesi dıșında üç adet satıș șubesi ve bir adet kafe ile Konyalı vatandașlara hizmet veriyor.

Ebrar Unlu Lezzetlerin unlu mamuller dünyasına ilk adımı 2007 yılında bir apartman sitesi içinde, 15 metrekarelik küçük bir dükkân ve imalathane ile bașlamıș, kalite ve lezzetin amatör ruhla birleșmesi sonucu iș dünyasında kısa sayılabilecek sürede uyum sağlamıștır. Bin metrekarelik özel tasarlanmıș imalathanesi, üç ayrı merkezdeki satıș noktası ve bir adet kafesi ile Konyalılara hizmet vermeye devam ediyor.

Șubeleșmenin planlanmıș bir program dâhilinde olmadığını ifade eden Mürüvvet Uğur, “2011 yılında Yazır bölgesinde ikinci șubemizi açtık. 2017 yılında Meram’da üçüncü șubemizin açılıșını gerçekleștirdik. İlk șubemiz 15, ikinci șubemiz 180, üçüncü șubemiz 260, cafe 160 ve imalat hanemiz bin metrekare alana sahip. Toplam 100 kișiye istihdam sağlıyoruz. Konya’da bașka bir șube açmak istemiyoruz. Konya’da belirli bir alıcı portföyü olușturduk. Șubelerimiz ve kafemiz Konya’nın en merkezi bölgelerinde yer alıyor. Bundan sonra eğer bir hedef belirleyecek olursak burası İstanbul pazarı olacaktır. Kadıköy civarında bir dükkan açmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

Ebrar Unlu Lezzetler Firma Sahibi Mürüvvet Uğur’un tek bașına bașladığı ticaret hayatına aile fertlerinin de katılımıyla aile șirketine dönüștürmüș. Firma, hızlı büyümenin kontrolünün zor olmasının bilinciyle kontrollü bir ilerlemeyi hedeflemiș durumda. Amaçlarından bahseden Mürüvvet Uğur, “Kalite, lezzet, güvenilirlik ve tazelikten taviz vermeden hizmet olunca talep artmıș, büyüme de kaçınılmaz olmuștur. Tamamen ev usulü, yüzde yüz doğal, ‘anne eli değmiș gibi’ sloganlarıyla çalıșıyoruz. Bir unlu mamule göre o kadar ürün çeșitliliği var ki saymakla bitmiyor. 250’den fazla çeșidimiz var ve yenilikçi anlayıșımız nedeniyle bunlara her gün yeni çeșitler eklenmektedir ve șu anda özellikle yeni yemek çeșitlerini eklemeyi düșünüyorum. Ürün yelpazemizin anlașılması için söylemem gerekirse ev baklavasından börek, kurabiye, salata, sarma, dolma, mantı, içli köfte, höșmerime kadar çeșitlilik bulunmaktadır. Özel siparișle doğum günü ve nișan pastalarını özel olarak vurgulamak isterim. Türkiye’deki ve dünyadaki gelișmeleri takip ederek tasarım niteliğinde pastalar yapıyoruz” dedi.

Bayilik için çok sayıda talep olduğunu belirten Uğur, franchising sistemine karșı olduğunu belirtti. Uğur, “Bunun sebebi ilgi, ürün tazeliği, güvenilirliği ve takibinin yapılamayacağı endișesi. İșletme kar amacından ziyade istihdama daha fazla önem vermektedir. Çalıșanların yüzde 85’inden fazlası bayan olup 90’dan fazla çalıșana sahiptir” dedi.

Șu an 100 kișilik bir aile olduklarını söyleyen Uğur “Çalıșan sayımız her geçen gün artıyor. Tabi aile büyüdükçe sorumluluklarımızda artıyor. Çalıșanlarımın gayreti, samimiyeti, dürüstlüğü ve vefakârlılığı sayesinde bugünlere geldim. İlk atölyemizdeki heyecan ve taze taze sunmak için harcadığımız emek hiç değișmedi. 11 yıl içinde çok yorulduğumuz zamanlar oldu. Tahmin etmediğimiz birçok sorun ile uğraștık ama her biri bize bir șeyler öğretti. Her sıkıntı bize bir hayat dersi verdi; ayaklarımızı yere daha sağlam basmamızı sağladı. Ben hiçbir zaman ișin büyümesine değil kalitesine ve lezzetine bakıyorum” diye konuștu.

Mürüvvet Uğur

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.