Somatçı’nın hedefi yurtdışı

Dunya Gida - - İçindekiler -

Somat sofra; Somatçı ise sofrayı kuran ve kaldıran kişi demek. Mevlevilik dergahındaki 18 kişiden onucusu olmaktadır. Fihi Ma Fih ise ne varsa içindedir içindekinin içindeki anlamını taşıyor. Aynı zamanda Mevlana’nın eserlerinden bir tanesinin ismi. Somatçı Fi Hi Ma Fih restaurant sahibi ve işletmenin aşçısı olan Ulaş Tekerkaya hedeflerini tutturduklarını, gelen yoğun talep nedeniyle teklifleri değerlendirip yurdışına açılmayı planladıklarını söyledi.

2011 yılında kurulan Somatçı Fi Hi Ma Fih restaurant Selçuklu ve Mevlevi kültürünü yurt dıșına tașımak istiyor. İșledikleri kültüre göre Selçuklu Mevlevi Osmanlı ve Çatalhüyük mutfağını ișleyen Somatçı Fi Hi Ma Fih restaurant sahibi ve ișletmenin așçısı olan Ulaș Tekerkaya “Hedefimiz insanlara bu kültürü daha iyi șekilde aktarıp yurtdıșında herhangi bir ülkeye ișlediğimiz mutfağı tașımak istiyorum. Bu konu ile alakalı fazlaca talep geliyor ortaklık teklifi geliyor ama ilerleyen süreçte bu teklifleri değerlendirip yurt dıșına açılacağız” dedi. Tarihsel yemeklerin Mesnevide ve Mevlana’nın eserlerinde geçen sayfa ve beyit numaralarına kadar her șeyin mevcut olduğunu dile getiren Tekerkaya “Tarihsel yemeklerin hiçbirinde domates, salatalık, biber, salça, patates ve sıvı yağ kul- lanılmadığını söyledi. Çünkü o dönemde keșfedilmediği için sadece günümüz mutfağına uyarladığımız Konya geleneksel yemeklerimiz var ama tarihsel olan yemeklerin hiçbirinde bahsettiğim ürün çeșitleri kullanılmamaktadır” dedi.

Ürünlerinin yüzde 80’ini kendi tesislerinde ürettiklerini belirten Ulaș Tekerkaya, “Bozkır Çağlayan kasabasında 1280 m2’lik alana kendi tesisimizi kurup üretimi kendimiz yapıyoruz. Burada doğal yöresel ürünler bitkisel kremalar, reçel, peynir, kurutulmuș sebze ve meyve, dağ bitkileri ve Tarihi Osmanlı Selçuklu Mevlevi șerbetleri üretiyoruz. Buraya gelen misafirlerimize kendi ürettiğimiz șerbetleri ve ürünleri ikram ediyoruz. Bizde Cola ve benzeri içecekler mevcut değil sadece șerbetler sunuluyor. Yaklașık 10 çeșit șerbetimiz var ve

bunlarda üçüncü markamız olan Fihi Ma Fih Tarih-i Kadim Șerbeti’ ni kullanıyoruz. Aynı zamanda kurutulmuș ürünler, reçellerimiz, dağ bitkileri, otlarımız ve un dahil olmak üzere köyümüzdeki tesiste tedariğini köylülerden temin ettiğimiz ürünleri hazırlayıp kullanıyoruz. Bahsetmiș olduğum ürünleri aynı șekilde Somatçı Natural Gıda altında satıșını yapıyoruz. Șu an ki hedefimiz üretim kanalındaki çeșidimizi fazlalaștırıp sunmak. Ürettiğimiz șerbetleri de insanlara sunalım istiyoruz. Onun için çalıșmalarımız var. 2019’un ilk yarısında șișeleme ve paketlemeye bașlayacağız. 4 katlı yaklașık 130 kiși alan restaurantın, odalar halinde hazırlandı ve VİP odaları da bulunuyor. 5 çeșit odamız mevcut. Biri sadece iki kișilik bir oda orayı özel günler için yaptık adı” “Așk Odası”. Tamamen kırmızı mumlar ve duvardaki kalp ișlemeleri ile hazırlanan bir konsept. Diğerleri de klasik odalarımız olmaktadır. Nan, Ekl, Can ve Somat odası olmaktadır. Terasımız ve odalarımız ise tamamen Mevlana Türbesini görüyor” diye konuștu.

“Türkiye ve dünya genelinde bir çok kișiyi ağırlıyoruz”

Yaz sezonunda ve Șeb-i Arus dönemlerinde daha yoğun olduklarını söyleyen Tekerkaya “Bize Türkiye’nin çeșitli illerinden sadece yemek yemeğe gelip giden misafirlerimiz var. Arjantin ve Hollanda’dan gelen misafirlerimizde var. Bunlar özellikle yemek yemek için gelen misafirlerimiz. Burayı kurduğumuz yıldan beri Hollanda’daki misafirimiz yaklașık 3 ayda bir yemek yemek için gelir. Rakibimiz Türkiye ve dünya genelinde yok çünkü bu kültürü ișleyen tek kișiyiz. Bu kültürü ișleyen ikinci bir firma yok.Toplam menümüzde 45 çeșit yemek var bunların arasında çorbalar, ara sıcaklar, ana yemekler, tatlılar ve kahvaltılarda dahildir. Buraya ilk defa gelen misafirlerimize ağırlıkta en çok giden yemeği tavsiye ediyoruz. Özellikle Bademli Köfte, Tava Kebabı, İncirli Et, Kayısılı Kuzu Gerdan ve Dağ Erikli Biftek. Buraya gelen misafirlerimizin bütçelerine uygun bulabilecekleri yemekler mev- cuttur. Talebe göre özel yemekler de hazırlıyoruz. İlk defa gelen misafirler için özellikle menüdeki 11 çeșit ürünü mașa servisi yaparak tattırabiliyoruz. Türk kahvesi ile et pișiriyoruz. Bu yemeğimizde çok talep edilir “Yemen Kahveli Et.” Bizim hazırlamıș olduğumuz tarihsel yemekler özellikle bitki kökleri ve kuruyemișlerle ve kuru meyvelerle tatlandırılır. Bitki kökleri ile özel sos hazırlıyoruz. Bunlar sadece birkaçı. Bunların yanı sıra menümüzde çölyak hastalarının protein hastalarının vejeteryan ve veganların yiyebileceği her türlü ürün mevcut. 2011’den bu yana uluslararası 11 ödül aldık. En İyi Osmanlı Mutfağı, En İyi Selçuklu Mutfağı, Mevlevi Mutfağı ödülünü aldık. Çin’de 2014 yılında En İyi Restaurant seçildik. Çin’de Türkiye’den belli bașlı restaurant seçiyorlar 10-12 restaurant arasında “Lezzette Farklılık” dalında en iyi restaurant seçildik. Uluslar arası seyahat sitesinde ise 7. ödülümüzü aldık. 7 yıldır En İyi Restaurant ödülümüzü alıyoruz. Farklı bir uluslararası sitede ise 2015, 2016, 2017’de en iyi best ödülü aldık. Șu anda da 2018’i bekliyoruz. Kendi ișletmemin kendi așçısıyım ikinci bir çalıșanım yok onun için Pazartesi günleri kapalıyız. Sadece belli dönemlerde stajyerler çalıștırıyorum bunu da kültürün yayılması adına yapıyorum” dedi.

Somatçınının anlamına da değinen Tekerkaya “Somat sofra demek; Somatçı ise sofrayı kuran ve kaldıran kiși demek. Mevlevilik dergahındaki 18 kișiden onucusu olmaktadır. Fihi Ma Fih ise ne varsa içindedir içindekinin içindeki anlamını tașıyor. Aynı zamanda Mevlana’nın eserlerinden bir tanesinin ismi. 2 buçuk senelik bir araștırma sonrasında burayı açtım. Biz burada 8. yılımıza giriyoruz. Hedeflerimizi hep tutturduk. Biz bilinirlik konusunda zaten iyi bir markayız. İnternetten ya da kulaktan kulağa yayılıyoruz. İyi bir iș yaptığınız zaman insanlar sizi zaten buluyorlar. Bununla alakalı sosyal medya ve tv kanallarında yemek programlarında yemekler yapıyorum. Șimdiye kadar severek yaptığımız ișimiz așımız ve geleneğimize bağlı kültürümüzü gelecek nesillere aktarabilmek adına yorulmadan yolumuza devam ediyoruz” șeklinde konuștu.

Ulaş Tekerkaya

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.