Bonne Unlu Mamüller, yurt içi ve yurt dışında bayilik vermek istiyor

2015 yılından bu yana faaliyet gösteren Bonne Unlu Mamüller, her geçen gün yakaladığı ivme ile başarı çıtasını ileriye taşıyor. İlk ihracatını da yakın zamanda Almanya’ya yapan Bonne, yurt içinde ve yurt dışında bayilikler vererek lezzet ağını genişletmek

Dunya Gida - - İçindekiler -

Üç ortak tarafından gıda toptancılığı üzerine kurulan Bonne Unlu Mamüller, kurulduğu günden bu yana pazarda ki birçok açığı kapatmak için çalıșmalarını sürdürüyor. Özellikle kaliteli ürün konusunda piyasada büyük bir açık olduğuna dikkat çeken Bonne Unlu Mamüller șirket ortağı Muhammed Köksal, bu doğrultuda üretime bașladıklarını ve 2016 yılından itibaren de dondurulmuș gıda imalatı yaptıkları belirtti.

“Yerli üretimlerimizi dıș pazara göndermek istiyoruz”

Ürün çeșitlerinden ve hedefledikleri pazarlama ağından bahseden Köksal, ‘’Dondurulmuș ürünler olarak; simit, poğaça çeșitleri, açma çeșitleri, kır pidesi, sigara böreği ve gözleme üretiyoruz. Șu an yeni hedefimiz donuk pasta ve börek üretimine geçmek. Bu bağlamda Ar-ge çalıșmalarımızı tamamladık ve seri üretime geçmek üzereyiz. Konya merkezli beș șubemiz bulunmakta. Bunun yanı sıra kafe-restourant șeklinde çalıșan yerimiz birde toptan pazarlama ișine baktığımız yerlerimiz mevcut. Ayrıca patent çalıșmalarını tamam- ladığımız Gurme markamız ile de yakın zamanda ürünlerimizi üretmeye bașlayacağız. Pazarlama konusuna da değinmemiz gerekirse; Șu an ağırlık Türkiye geneli olsa da bu ay içerisinde Almanya’ya sevkiyatımızı gerçekleștireceğiz. Bu bizim açımızdan da ilk ihracat olacak. Her ne kadar Türkiye çaplı çalıșsak da hedefimiz daha fazla ihracat gerçekleștirmek. Özellikle yerli üretimlerimizi dıș pazara gönderebilmek iyi bir gelișim olacak. Baktığınız zaman bu ürünleri tüm Avrupa ülkeleri kullanıyor. Bizlerinde bu piyasada boșluğu dolduran kesimde olmamız gerekiyor. Dondurulmuș ürünlerin talep konusunda tavan yaptığı bu dönemde emin adımlar ile ilerlemek önemli” dedi.

“Yüksek kapasiteyle çalıșarak yurt içi ve yurt dıșı bayilikler vermek istiyoruz”

Aylık olarak üretim kapasitesine ve yapmak istediği yatırımlara da değinen Muhammed Köksal, ‘’Aylık ortalama karma olarak adetli ürünler de bir milyon adete kadar üretebiliriz. Kilogram olarak diğer gruplarda șu anda günlük 500 kilogram ve 1 ton arası üretimlerimiz oluyor. Amacımız börek ve kilogramlık ürünlerde kapasiteyi arttırmak. Özellikle oteller ve donuk gıda toptancılarına ürün gönderdiğimiz için yoğun bir talep oluyor. Bu nedenle üretim ağını genișletmeyi önceliklerimiz arasına almamız gerekiyor. Yatırım noktasında șu așamada yapacağımız önceliğimiz de bu diyebilirim. Tabi bunun yanında bayilik verme için çalıșmalarımızda var. Yaptığımız istișareler bayilik konusunda yurt dıșı ișe çalıșmanın daha sağlıklı olduğunu düșündürse de genele yayılmak da gerekiyor. Bu bağlamda kapasite ve açılım konusunda iki yıl içinde çalıșmalarımızı tamamlayıp, süreç zarında üretimlerimizin yüzde 70’ini yurt dıșına göndermeyi planlıyoruz. Avrupa ülkeleri ile birlikte Orta Avrupa’da bulunmakta bizim için önemli. Nedeni ise bize yakın kültürlere sahip ülkelerin olması” dedi.

“Üretim için tüm standartlara sahibiz”

Merdiven altı üretim yapanlara tüketicilerin dikkat etmesi gerektiği vurgulayan Köksal, “Merdiven altı ürünler kalitesiz ve sağlıksız olmasıyla beraber haksız bir rekabet ortamı da olușturuyor. Bu durum ciddi anlamda ișimizi zora sokuyor. Burada dikkat etmesi gereken tüketiciler. Tüketicilerimiz aldıkları ürünü muhakkak araștırsın ve nereden sofrasına geldiğine dikkat etsin. Bizler bu bağlamda kalite standartlarına ulașmak içinde yatırımlar gerçekleștiriyoruz. Șu anda gıda üretim sertifikamız var ve Gıda ve Tarım Bakanlığı’nın belirlemiș olduğu tüm standartlara sahibiz. 33 kișilik bir kadromuz var ve en önemlisi neyi ürettiğimizi nerede çalıștığımızı açıkça müșterilerimize çekinmeden gösteriyoruz. Donuk gıdanın normal ürünler gibi olmadığını biliyoruz. Üretimden satıș hattına kadar olușan zincirde yașanacak pürüzler sağlık açısından hiç hoș olmayabilir. O yüzden belirli standartlarda olmak ve bu standartlar doğrultusunda hizmet vermek önceliğimiz. Yine bir yenilik ve yatırım planlaması gibi olacak belki ama makine parkurumuz için öncelikli olarak 1500 metrekare kapalı alana geçirmeyi planlıyoruz. Burada yapacağımız ekstra makine maliyetleri sistemimizin ve sıklıkla belirttiğimiz kalitemizin temelini yeniden olușturacak. Mevcutta bulunan 250 metre kare soğuk hava depomuzu da 750 metrekareye çıkartarak zinciri tamamlamak istiyoruz” dedi.

“Vasıflı eleman eksikliği donuk gıdaya yöneltti”

Vasıflı eleman ve kaliteli ürün eksikliğinden șu anda Türkiye’ de donuk gıdalar kullanıldığına dikkat çeken Muhammed Köksal, “Endüstri 4.0 hiç kușkusuz ileride tamamen hayatımıza geçmiș olacak ve makineler kendi aralarında kurduğu kontakla ürünleri çıkartacak. Burada donuk gıdanın avantajı ürünlerin tamamen standart olarak elde edilmesi ve zamandan tasarruf ediliyor olması. Bu sayede imalatın ardından eksi 40 derecede șoklanan ürünler iliklerine kadar soğu emip bakteri üretemiyor. Sonuç olarak da ürünlerin raf ömrü uzuyor. Belki de bu noktada vasıflı eleman eksiği olması iyi bir pencerede ortaya koymuș durumda. Netice itibariyle hijyen belli seviyelere ulașıyor. Ayrıca israfta burada engellenmiș oluyor. Herkesin yiyebileceği kadar ısıtıp yiyeceği bu sektörde ciddi anlamda tasarrufta ön planda” diye konuștu.

Muhammed Köksal

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.