Plastik poşetler Ocak 2019’da ücretli olacak

Dunya Gida - - İçindekiler - Büşra Sözen

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik poşetlerin satış noktalarında kullanıcılara ücreti karşılığı verilecek. Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı Aziz Koçal, “Düzenlemeyle, ülke genelinde plastik torba kullanımının azaltılması esas alınıyorsa bunun için tek başına plastik torbanın ücretli olması yeterli değildir. Öncelikle tüketiciye, plastiklerin çevreye verdiği zararlar ile ilgili tüketici bilincini vermek gerekiyor. Plastik kullanımının çevre ve sağlımız için zararları anlatılarak tüketici bilinci oluşturulmalıdır” dedi.

Dünyada üzerinde hassasiyetle durulan plastik alıșveriș poșetlerinin kullanımı sonucu olușan görsel ve çevresel kirliliğin önlenmesi ve gereksiz plastik poșet kullanımının önüne geçilmesi için çeșitli çalıșmalar yapılmakta ve önlemlerin alınmakta olduğunu söyleyen Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Bașkanı Aziz Koçal, “Ülkemizde de Çevre ve Șehircilik Bakanlığı tarafından yayınlanan "Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" kapsamında 1 Ocak 2019'dan itibaren plastik poșetlerin satıș noktalarında kullanıcılara ücreti karșılığı verilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Düzenleme yeterli olmamakla birlikte kısmen de olsa poșet tüketimini azaltabilir, ancak bu yeterli değildir. Poșetin satıș noktalarında ücret karșılığı satılacak olması poșet kullanı- mını engellemeyecektir. O nedenle plastik poșetlerin ücretli olmasından ziyade yasaklanarak, tüketiciyi poșet yerine geçebilecek doğaya ve insan sağlığına zarar vermeyen, toprağa karıșma süresi az olan alternatif tașıma kaplarına yöneltmek gerekir. Ayrıca düzenlemeyle, ülke genelinde plastik torba kullanımının azaltılması esas alınıyorsa bunun için tek bașına plastik torbanın ücretli olması yeterli değildir. Öncelikle tüketiciye, plastiklerin çevreye verdiği zararlar ile ilgili tüketici bilincini

vermek gerekiyor. Plastik kullanımının çevre ve sağlımız için zararları anlatılarak tüketici bilinci olușturulmalıdır” dedi.

Plastik poșetlerin ücretli olmasının tüketicinin ilk etapta tepkisini çekeceğini, alıșveriș merkezleri ve marketler ile tüketiciyi karșı karșıya getireceğini kaydeden Aziz Koçal, Poșetin ücretli olmasının marketten alıșverișlerde her ürüne bir poșet yerine tamamına bir poșet alınarak daha az poșet tüketimini sağlayacağını belirtti. Koçal, “Diğer taraftan tüketici memnuniyetini düșünen firmalar poșetin ücretini tüketiciye yansıtmayabilirler, sadece poșet vermede kısıtlamaya gidilir. Tüketici alıșveriș mağazalarında tașıma kabı olarak aldığı poșetin ücretli olduğunu görünce bașka arayıșlara yönelecektir. Poșetin ücretli olması, alıșveriș mağazalarını da ciddi bir satıș maliyeti yükünden kurtaracaktır, dolayısı ile de satıșa sunulan ürünlerde küçük miktarlarda poșetin maliyeti oranlarında indirime gidilebilinir. Böylelikle tüketiciye ciddi bir yük binmez” diye konuștu. “Plastik poșetlerin ücretli olması nedeniyle kullanımın azaltılması, elbette ki tüketiciyi alternatif tașıma kapları arayıșına itecektir” diye Koçal, “Ülke nüfusumuzun yarısından fazlasının yoksulluk sınırının altında yașadığı gerçeğinden hareketle, poșetin ücretli olması tüketiciye yaptığı alıșveriște ek maliyet getireceğinden alternatif tașıma kaplarına yönelecektir. Doğaya ve insan sağlığına fazla zarar vermeyecek tașıma kapları olarak; tekrar kullanılabilir nonwoven çanta, kraft çanta, ham bez çanta, file gibi tașıma kapları tercih edilmelidir. Bunlar tekrar kullanılabilir olması nedeniyle de tüketiciye fazla maliyet yükü binmeyecektir. Bilindiği gibi bir plastik poșetin üretim süresi yalnızca 1 saniye iken, mağazalar ile tüketiciler arasındaki el değiștirme süresi sadece 20 dakika. Ancak, doğaya atılan plastiklerin toprağa karıșma süresi ise ortalama 300/500 yıl olduğu bilim adamlarınca belirtilmektedir. Bu süre çok ciddi bir süre olup, bizlere emanet edilen çevreye zarar veren, kirleten, poșet gibi plastiklerin kullanılarak yine doğaya bırakılmasından torunlarımızın torunlarının geleceği için vaz geçmeliyiz. Bizlere dedelerimizden yadigar kalan fileyi tașıma kabı olarak yeniden hayatımıza sokmalıyız” ifadelerini kullandı.

Tükoder olarak, Evrensel Tüketici Haklarından biri olan “Sağlıklı Çevrede Yașam Hakkı” kapsamında, çevre bilincinin olușturulması, çevre kirliliğinin azaltmak, plastik ürünlerin kullanımının azaltılarak kaldırılması ile ilgili tüketici bilincinin olușturulması için, çeșitli çalıșmalar sürdürdüklerini belirten Aziz Koçal, plastik ürünlerin çevreye ve sağlığımıza verdiği zararları, çevre kirliliğinin nasıl azalabileceğini ve tüketiciye düșen görevleri anlatan broșürlerin dağıtımını ve bu doğrultuda konferanslar yaptıklarını söyledi. Koçal sözlerine șu șekilde devam etti: “Ancak, bunların tek bașına yeterli olmadığı açıktır, sağlıklı bir çevrede yașamak istiyorsak, çocuklarımızdan bizlere emanet olan doğayı, çevreyi her türlü etkenlerden korumamız için, kamunun da üzerine düșen ciddi sorumluluklar vardır. Tüketicinin sağlıklı bir çevrede yașaması evrensel bir hak olduğundan, evrensel tüketici haklarına imza atarak ülkemiz de taraf olduğundan dolayı ve anayasamızın 172 maddesi hükümleri çerçevesinde de tüketicinin korunması gerekiyor.”

Aziz Koçal

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.