AKY, paketleme ve ambalaj teknolojilerinin ürün koruma hedefine çözüm sunuyor

Dunya Gida - - İçindekiler -

Hububat, bakliyat, kuruyemiș, tohum ve yağlı tohum alanında eleme-temizleme- paketleme- tașıma makineleri geliștirerek imal eden ve son 2 yıldır da robot üreten AKY Technology, ceviz kırma ve iç cevizi iki parçaya ayırma hususunda paketleme ve ambalaj teknolojilerinin ürün koruma hedefine çözüm sunan yeni bir teknolojiye imza attı.

AKY Technology, Mersin- Tarsus 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan üretim fabrikasında, ambalaj sektörünün hedefi olan ürünü sağlıklı ve dayanıklı bir șekilde muhafaza etmek hedefine hizmet eden Ceviz Kırma ve Temizleme Makinesi ile ürünü kabuğundan ortalama yüzde 85 oranında ayırmayı ve bunu yaparken de, iç cevizi ortalama yüzde 75 oranında kelebek formunda iki parçaya bölmeyi vadediyor.

AKY Technology İcra Kurulu Bașkanı Gökmen Akyürek, “Ambalaj sektörünün hedefi olan ürünü sağlıklı ve dayanıklı bir șekilde muhafaza etmek hedefine hizmet eden Ceviz Kırma ve Temizleme Makinesi geliștirdik. Cevizi kırarken yașanan problemlerden biri, “kelleșme sorunu”. Ceviz içini koruyan altın sarısı dıș yüzeyin kırma ișlemi sırasında tırașlanarak ya da ezilerek tahribata uğraması, hem yağlanma sorununa hem de aflatoksin gibi insan sağlığına zararlı bakteri olușumuna ortam hazırlıyor. Bu makine cevizi büyük bir hassasiyetle kırıyor. Dolayısıyla ürünün kalitesini artırarak, ömrünü uzatıyor. Biz ihtiyaca cevap veren nitelikte bir makine ve üretim prosesine imza atmıș bulunuyoruz” dedi.

Türk Patent Enstitüsü’nden onaylı yenilik

Akyürek, paketleme ve ambalaj teknolojilerinin ürün koruma hedefine de hizmet ettiklerini söyleyerek, kuruyemiș ürünlerini aflatoksin gibi bakteri olușumlarına karșı korumak ve ürünlerin ülkeler arası transferini yaparken dayanıklılığını ve uzun ömürlülüğünü muhafaza etmenin önemine dikkat çekti. Gökmen Akyürek, ayrıca, Ceviz İçi İșleme Prosesi de olușturdukarının altını çizerek “Kısa sürede yüksek kapasitede ürün verme, iç cevize en az zar hasarı vererek kırmak, yine iç cevizde en yüksek iki parça kelebek formunu yakalamak makinenin özellikleri arasında. Teknolojinin kullanım kolaylığı, ülke teknik standartlarına uygunluk, ülke sağlık güvenliği standartlarına uygunluk, montaj kolaylığı gibi avantajları da var. AKY Technology Ceviz Kırma Makinesi patentli teknolojimizdir” diye konuștu.

Yeni makine Amerikan tipi cevizlerde bașarı gösterdi

Sektör temsilcilerinin ihtiyaçlarına çözüm niteliğinde inovatif fikirlerle makineler geliștirdiklerini ifade eden Akyürek, “Ceviz Kırma ve Temizleme Makinesi, Chandler, Fernor gibi 15 farklı Amerikan ceviz türünde denendi. Ürünü kırma metodu sayesinde, cevizi çevreleyen altın sarısı zara neredeyse hiç hasar vermediğinden, aflatoksin gibi bakterilerin ürün yüzeyinde olușması önlüyor. Bu da artık sınırların olmadığı uluslararası gıda ticaretinde avantaj sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Burçak Görel/Mersin Gökmen Akyürek

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.