Meram, Mehmetçiğin yüzünü anne yemekleriyle güldürdü

Dunya Gida - - İçindekiler -

Meram Belediyesi’nin bütün Türkiye’de yankı uyandıran projesi ‘Ana Kucağından Peygamber Ocağına’ projesi Diyarbakır Lice ile son buldu. Meramlı annelerin yemekleri bu kez Lice’deki ‘Jandarma Teğmen Hüseyin Turan’ üs bölgesindeki Mehmetçikleri sevindirdi. Yemekleri Mehmetçiğe kendi elleriyle ikram eden Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, “Devlet millet dayanışması daim olsun. Allah Mehmetçiğimizi her türlü kötülükten korusun” diye konuştu.

Meram Belediyesi’nin ‘Ana Kucağından Peygamber Ocağına Projesi’nin son durağı Diyarbakır Lice oldu. Jandarma Genel Komutanlığı ve Meram Belediyesi iș bwirliğiyle hazırlanan proje kapsamında Meram’da hazırlanan anne yemekleri bu kez 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Lice’de vatani görevini yapan Mehmetçikleri sevindirdi. Lice’de bulunan ‘Șehit Jandarma Teğmen Hüseyin Turan’ Üs Bölgesindeki askerlere moral ve motivasyonlarının artması amacıyla Bacıyan-ı Meram Kadın Girișimci Kooperatifi’nde hazırlanan anne yemekleri Meram Belediye Bașkanı Fatma Toru tarafından ikram edildi. Böylece, Șırnak’ta bașlayan Ağrı, Çanakkale ve Tunceli ile devam eden proje Diyarbakır Lice ile son buldu.

“Sizin sayenizde güven içinde yașıyoruz”

Projenin son ayağı için Meram Belediyesi adeta Lice’ye adeta çıkarma yaptı. Bașkan Fatma Toru’ya, Ak Parti Meram İlçe Bașkanı Mustafa Dolular ve Meclis Üyeleri de eșlik etti. Bașkan Toru ve beraberindekilerin programı, Diyarbakır Büyükșehir Belediye Bașkanı Cumali Atilla ve Diyarbakır İl Jandarma Komutanı Mustafa Bașoğlu ziyaretleri ile bașladı. Heyet, daha sonra Mehmetçikle bulușmak üzere ‘Șehit Jandarma Teğmen Hüseyin Turan’ Üs Bölgesine geçti. Ziyarette öncelikle, bölge ve karakol hakkında üs komutanlarından bilgi alan Bașkan Fatma Toru, daha sonra nöbet tutan askerlerle bir süre sohbet etti. Gözetleme kulelerinden gözetleme yapan Bașkan Toru, karakoldaki dev Türk Bayrağı önünde askerlerle hatıra fotoğrafı da çektirdi. Karakolda görevli askerlere hayırlı tezkereler dileyen Bașkan Toru, askerlere ziyaretlerinin sebebi hakkında açıklamalarda bulundu. Annelerinin yerini tutmasa da Mehmetçiğe anne șefkatinde ve sıcaklığında yemekler getirerek onları sevindirmeyi hedeflediklerini belirten Toru; “Meramlı annelerin, içine sevgi ve șefkatlerini de koyarak kendi elleriyle yaptıkları yemekleri sizlere ikram ederek o sıcaklığı bir nebzede olsa sizlere yașatmak istedik. Görevlerinizi en iyi șekilde yerine getiriyor, bașarılı operasyonlara imza atıyorsunuz. Devletimizin milletimizin bekası için canınızı hiçe sayıyorsunuz. Bunun aileniz için ne demek olduğunu bir anne olarak en iyi anlayan insanlardan biriyim. Küçücük bir üzüntünüz olsa, bizim ciğerimiz yanıyor.

Ancak, sizlerin sayesinde güven içinde yașıyoruz. Bu güvenlikli ortam artarak devam edecektir inșallah” diye konuștu.

‘Ana kucağından Peygamber ocağına projesi büyük yankı uyandırdı’

Askerlerin çay ikramını geri çevirmeyen Bașkan Fatma Toru, bir süre Üs’te görev yapan Konyalı askerler ve telefonda onların aileleri ile görüștü. İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Mustafa Bașoğlu, Lice Kaymakamı Abdülkadir Çelik ve Lice İlçe Jandarma Komutanı Binbașı Volkan Güner Güngör’ün de hazır bulunduğu ziyarette günün anısına yanında getirdiği hediyeleri takdim etti. Bașkan Toru, proje hakkında yaptığı açıklamada ise Șırnak’ta bașlayıp, Ağrı Eleșkirt, Çanakkale, Tunceli ile devam eden projenin Diyarbakır Lice ile son bulduğunu hatırlattı. İçișleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ile Meram Belediyesi’nin ortaklașa yürüttüğü proje kapsamında, Meramlı annelerin kendi elleriyle yaptıkları yemekleri, canları pahasına vatan savunması yapan Mehmetçiklere gönderdiklerini söyleyen Bașkan Toru sözlerine șöyle devam etti; “Askerlerimizin moral ve motivasyonlarını artırabilmek ve millet-asker kaynașmasına katkı sağlayabilmek amacıyla bașlattığımızın projenin finalini Diyarbakır Lice’de yapıyoruz. Çok sıkıntılı günlerden geçtik. Terör saldırıları, ekonomik saldırılar, 15 Temmuz İșgal girișimi… Sinir uçlarımızın test edildiği bu girișimlere karșın ses getiren, vatandașımız nezdinde karșılık bulan bir proje oldu ‘Ana kucağından Peygamber Ocağına’ projesi. Bu noktada bize önemli bir destek veren İçișleri Bakanımız Süleyman Soylu’ya ve Jandarma Genel Komutanlığı yetkililerine teșekkür ediyorum. Devlet millet dayanıșması daim olsun. Allah Mehmetçiğimizi her türlü kötülükten korusun. Devletimize zeval vermesin”

Bașkan Toru ‘Anne Yemeğini’ kendi elleriyle ikram etti

Bu açıklamaların ardından Bașkan Fatma Toru ve AK Parti Meram İlçe Bașkanı Mustafa Dolular hazırlanan anne yemeklerini, kendi elleriyle askerlere ikram etti. Su böreği, kavurma, sarma, dolma, içli köfte ve baklavadan olușan menü askerlere büyük mutluluk yașattı. Dağıtımın ardından sıraya geçip kendi yemeğini de alan Bașkan Fatma Toru, birlikte edilen duanın ardından Mehmetçiklerle aynı sofrada yemek yedi. Ziyaret, Bașkan Fatma Toru’nun, beraberindeki heyetle birlikte üsteki askerlerle çektirdiği hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Fatma Koru

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.