Lokmahane’ye gastronomi ödülü

Dunya Gida - - İçindekiler -

Gastronomi derecelendirme sistemi olan YEDY, Konya’da sunduğu geleneksel lezzetleriyle ses getiren Lokmahane’yi 10 Lezzet Noktası arasında gösterdi.

Konya’dan ilk kez bu ödüle layık görülen Lokmahane’nin ödülünü ișletmenin kurucuları Harun Dönmez ve Hasan Göncü aldı. Gastronomik derecelendirme sistemi YEDY Lokmahane’yi ödüllendirdi.

Ülkemizin en önemli kültür yapılarından biri olan tarihi İstanbul Emek Sineması’nda düzenlenen tören ile yıldızlı ișletmelere yıldızları takdim edilirken, yükselen 10 Lezzet Noktası arasında Lokmahane de yer aldı.

Konya’da ekși mayalı etliekmeği ve hakiki furun kebabının yanı sıra garnitürleriyle de büyük ses getiren Lokmahane’nin ödülünü restoranın kurucularından Harun Dönmez ve Hasan Göncü aldı. Konya’nın geleneksel yemeklerini sunma konusundaki hassasiyetlerinin böylesi önemli bir ödüle layık görülmesinden büyük mutluluk duyduklarını dile getiren Dönmez, “Bu bașarı mesleki anlamda bizi çok sevindirdi. Aldığımız bu ödül ayrıca geleneksel yemeklerimizin dikkat çektiğini de göstermektedir. Konya adına bu tanıtımı yapmanın onurunu yașıyoruz” dedi.

Türkiye’nin ilk ve tarafsız derecelendirme sistemi YEDY, ülkemizin 7 bölgesindeki lezzet noktalarını bizzat yerinde görerek tespit ediyor. Ödülü veren YEDY Organi- zasyonu, gastronomi konusunda derin bilgisi, merakı ve tecrübesi olan her bölgeden 5 olmak üzere toplam 30 ve İstanbul’dan 40 olmak üzere Türkiye genelinde 100’den fazla gizli müfettișe sahip.

Tamamı titizlikle seçilmiș müfettișler büyük gizlilik içinde sıradan bir müșteri gibi restorana gidiyor, mönüyü inceliyor, masa örtülerinden kașık-çatala, ambiyanstan müziğe kadar restoranı tepeden tırnağa mercek altına alıyor. 4 yıl önce kurulan YEDY, 4 ayrı kategoride ișletmeleri derecelendiriliyor ve mutfak meraklıları için en doğru adresi veriyor. Kuruluș, her yıl derecelendirdiği ișletmeleri de bir kitapta toplayarak ilgilileri için kitapçılarda satıșa sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.