Katkıda Bulunanlar

Dunya Gida - - Katkıda Bulunanlar -

Doç. Dr. Remziye Yılmaz

2002-2004 yılları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2005-2015 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji AR-GE Merkezi’nde görev yapmıștır. Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyeliği görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Semih Ötleş

Ege Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde Ögretim Üyesi. Araștırmaları modern analiz aletleri, gıda kimyasi, tıbbi ve fonksiyonel gıdalar, nanoteknoloji ve PLM üzerinde yoğunlașmıș olup bu konularda kitapları ve yayınları mevcuttur.

Şef Ekin Doğrusöz

35 yıl boyunca Fransa’da yașamıștır. Fransa’nın farklı bölgelerindeki Michelin yıldızlı restoranlarda ve gastronomik lokantalarda șef ve sous-chef olarak çalıșmıștır. Türkiye’de Culinary Institute gibi okullarda ders vermiștir. İstanbul’da gastronomi deneyimini kültürel bir faaliyete dönüștüren Oxalisistanbul etkinliklerini düzenlemektedir.

Sadık Çelik

Marmara Üniversitesi İșletme Fakültesi’ni bitirip İ.Ü. İktisat Fakültesi İșletme İktisadı Master eğitiminin ardından 37 yıl önce kurduğu Keyveni Hazır Yemek’te Yönetim Kurulu Bașkanlığını sürdürmektedir.

Emine Devres

2001 yılında İstanbul’da Devres Hukuk Bürosu adıyla hukuk bürosunu kurdu. Aynı zamanda marka ve patent vekili olan Devres, yerli yabancı finans kurulușlarına hukuki destek ve danıșmanlık hizmeti veriyor.

Dr. Cem Toker

2003-2009 yılları arasında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinde doktora öğrenimini tamamlayarak doktor ünvanını aldı. 2001 yılından bugüne Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Zeytincilik Araștırma Enstitüsünde Dr. gıda mühendisi olarak çalıșmaktadır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.