“Bakliyat unlarının tüketimi her geçen gün artıyor”

Dunya Gida - - Aralık 2018 - Büşra Sözen

Sağlıklı beslenme bilincinin giderek arttığını buna paralel olarak da tüketicilerin daha sağlıklı ve daha besleyici gıdaları tercih ettiğini söyleyen CGK Gıda Kurucusu Cihan Kahraman, “Bakliyat unları, protein miktarı ve kalitesi bakımından glutensiz diyette mevcut tariflere adapte edildiği takdirde tüketilen besin daha sağlıklı ve besleyici hale gelecektir” dedi.

Nohut, fasulye ve mercimek olmak üzere bakliyatların ülkemizde yüksek miktarlarda üretildiğini söyleyen CGK Gıda Kurucusu Cihan Kahraman, bakliyatlar ile yapılan yemeklerin Türk Mutfağının olduğu kadar birçok ülkenin mutfaklarında da önemli bir yere sahip olduğunu ve besleyici değerleri ile popülerliklerinin giderek arttığını söyledi. Önpișirilmiș bakliyat ununun üretiminde öncelikle tanelerin ayıklanıp yıkandığını belirten Kahraman, “Isıtıcı sistemlerde sıcaklık uygulanarak pișirilir. Daha sonra kurutulup öğütülür ve paketlenir. Önpișirme ișlemi ile protein kalitesi ve biyoyararlılığı yükselir. Yani üretim basamaklarında uygulanan ısıl ișlem ile bakliyatlarda bulunan ve özellikle demir ve çinko gibi minerallerin emilimini engelleyen bir takım bileșenlerin miktarlarında azalma meydana gelir ve protein sindirilebilirliği artar. Ayrıca önpișirme ile bakliyat unları herhangi bir ön ișleme gerek duyulmadan ve daha çabuk pișerek çorba hazırlarken, ekmek, krep ve hamur ișlerinde direkt olarak kullanılabilirler” dedi. Kahraman, “Bakliyat unları da bakliyatlarda bulunan besin öğelerini içermekle birlikte un formunda olduklarından dolayı çeșitli

ürünlerin formülasyonlarına ve birçok yemek tarifine kolaylıkla eklenebilmeleri bir avantaj sunmaktadır” diye konuștu. Bakliyat unlarının protein ve lifçe zengin olduğunu kaydeden Kahraman, buğday ve pirinç gibi en yaygın olarak kullanılan tahıllarda bulunan protein miktarının 2-3 kat fazlasına sahip olduğunun altını çizdi. Kahraman, “Bakliyatlar vücut tarafından üretilemeyen ve mutlaka besinlerle alınması gereken esansiyel amino asitlerden olan lizin bakımından oldukça zengindir. Tahıllar ise lizin bakımından fakirdir. Dolayısıyla kükürtlü amino asitlerce zengin tahıl unlarının bakliyat unlarıyla birlikte tüketilmesi protein niteliği bakımından daha dengeli bir diyetin yolunu açmakta- dır. Lif içeriği sayesinde kan șeker seviyesinin ve bağırsak fonksiyonunun düzenlenmesinde destekleyicidir. Bakliyat unları B grubu vitaminler ve çinko, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından da zengin bir kaynaktır. Yağ içeriği düșük olan bakliyatlarda bulunan yağlar çoklu doymamıș yağ asitlerinden olușmaktadır. Tüm bu özellikleri dikkate alındığında bakliyat unlarının mutfaklarda tüketiciler tarafından kullanılması tavsiye edilebilir” șeklinde konuștu.

Bakliyat unlarının tüketimi her geçen gün artıyor

Son dönemlerde sağlıklı beslenme bilincinin giderek arttığını buna paralel olarak da tüketicilerin daha sağlıklı ve daha besleyici gıdaları tercih ettiğini söyleyen Cihan Kahraman, bakliyat unlarının da bu ihtiyacı tam olarak karșılamakta olduğunu ve tüketiminin her geçen gün arttığını söyledi. Kahraman, “Firmamıza birçok tüketici danıșarak bakliyat unlarına beslenmelerinde yer vermek istediklerini belirtmekte ve tüketim șekilleri konusunda alternatifler sormaktadır. Özellikle yașam biçimi olarak tüketim alıșkanlıklarını değiștiren kișiler ki bu gruba örnek olarak vegan tüketicileri ve sporcuları eklemek gerekirse bakliyat unlarına fazlasıyla ilgi duymakta ve bu ürünleri tercih etmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi yüksek protein içeriği nedeniyle sporcular tarafından tercih edilen ürünlerimiz vegan bireylerin de protein ihtiyaçlarını karșılamada önemli rol oynamaktadır. Ayrıca son dönemde önemi giderek artan anne ve bebek beslenmesinde bakliyat unlarımız yoğun șekilde tercih edilmektedir. Anne ve bebek için besleyici birçok özelliği bir arada barındıran nohut, fasulye ve mercimek unları ayrıca alerjen olmamaları nedeniyle ek gıdaya geçiș döneminde tercih edilmektedir. Ayrıca çölyaklılar ve glutensiz beslenen kișiler de tariflerini zenginleștirmek için bakliyat unlarını tercih edenler arasındadır. Firmamızı “glutensiz ve sağlıklı beslenme” temellerinde kurmuș kișiler olarak glutensiz beslenenlerin tüketimine uygun ürünler çıkarmaya çok önem veriyoruz. Bu noktada bakliyat unlarının önemini sürekli anlatıyoruz. Tüketicilerden gelen olumlu geri

dönüșler, büyük ilgi ve tüketim alıșkanlıklarındaki olumlu değișiklikler bizi daha da heyecanlandırmakta ürün çeșitliliğimizi daha da arttırmamız yönünde bizleri teșvik etmektedir” ifadelerini kullandı. Glutensiz diyet için geliștirilen mevcut un karıșımlarının büyük bir çoğunluğunun pirinç unu ve nișasta içerdiğini söyleyen Kahraman sözlerine șu șekilde devam etti: “Çölyaklılar ve glutensiz beslenenler sadece bu unlarla yapılan gıdaları tükettiklerinde diğer insanlara göre çok daha fazla nișasta içerikli beslenmiș olurlar. Bu beslenme biçimi de uzun vadede çeșitli sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bakliyat unları protein miktarı ve kalitesi bakımından glutensiz diyette mevcut tariflere adapte edildiği takdirde tüketilen besin daha sağlıklı ve besleyici hale gelecektir. Nohut unu, fasulye unu ve mercimek unları glutensiz tariflerde tamamen ya da glutensiz un ile bir miktar değiștirilerek tüketilebilir. Bizim önerimiz ekmek, kek, kurabiye gibi ürünlerde bakliyat unlarının tek bașlarına ya da glutensiz un karıșımları ile karıștırılarak birlikte tüketilmesidir. Bakliyat unları ile birbirinden lezzetli sofralar hazırlamak mümkündür. Tüm çorbalarda, hamur ișlerinde, ekmeklerde ve tatlılarınızda yer verebilir hem lezzetli hem de besleyici öğünler olușturabilirsiniz. Önpișirilmiș nohut unu ile pratik bir șekilde çok kısa sürede humus yapılabilir. Mercimek unları ile çorba yapabilirsiniz. Sizlerle bakliyat unları ile yapılabilecek iki pratik ve besleyici tarif paylașmak istiyoruz.”

Cihan Kahraman

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.