Türk Kahvesi en çok Ege’de tüketiliyor Marmara sade, Güneydoğu Anadolu şekerli seviyor

Dunya Gida - - Aralık 2018 -

Kahve Dünyası yayımladığı araştırma ile yedi bölgenin Türk kahvesi haritasını ortaya çıkardı. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle yapılan araştırmaya göre, her 100 kişiden 95’i Türk kahvesini seviyor. Türk kahvesi en çok Ege’de tüketilirken tüm bölgelerde en çok köpüklü ve orta şekerli kahve tercih ediliyor.

Kahve Dünyası, Türk kahvesi tüketim alıșkanlıklarına yönelik gerçekleștirdiği araștırmanın sonuçlarını yayımladı. Türkiye genelinde bin kișiyle görüșülerek gerçekleștirilen araștırmadan dikkat çekici sonuçlar çıktı.

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle yapılan araștırmaya göre, Türkiye’deki her 100 kișiden 95’i Türk kahvesini seviyor. Kahve içenlerin yüzde 77 gibi çok büyük bir çoğunluğunun seçimi Türk kahvesi olurken bunu filtre kahve ve latte- cappucino takip ediyor.

Kahve Dünyası Dünya Türk Kahvesi Günü nedeniyle 5 Aralık’ta İstanbul Veliefendi fabrikasında düzenlediği etkinlikte konușan Kahve Dünyası İçecek Kategori Yöneticisi Ayșe Ağırbaș araștırmanın sonuçlarını paylaștı.

Türkiye’de günde ortalama bir fincan (1,02) Türk kahvesi içildiğini ifade eden Ağırbaș, “Günde 2 ila 3 fincan Türk kahvesi tüketenlerin oranı Ege Bölgesi’nde yüzde 34’ü buluyor. Marmara Bölgesi yüzde 40 ile günde bir fincan Türk kahvesi keyfi yaparken Karadeniz Bölgesi’nden araștırmaya katılanların yüzde 24’ü ‘nadiren’ Türk kahvesi içtiğini belirtiyor. Türk kahvesinin en az içildiği bölge ise 0,73 fincan günlük ortalama ile Doğu Anadolu. Kahve Dünyası’nın gerçekleștirdiği araștırmaya göre, Türk kahvesi yüzde 55 gibi büyük bir oranla orta șekerli içiliyor. Tüm bölgelerde en çok orta șekerli içim tercih edilirken Marmara’da ikinci sırayı yüzde 39 ile sade alıyor. Șekerli kahve seven bölgeler Güney Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz olarak sıralanıyor. Çok șekerli Türk kahvesini ise 100 kișiden yalnızca 2’si tüketiyor” diye konuștu.

Kahve Dünyası’nın kurulduğu günden bu yana hedeflerinden birini, Türk kahvesini korumak ve dünyaya tanıtmak olarak belirlediğini ifade eden Ağırbaș, Türk kahvesinin lezzeti kadar geleneğini de yașatmayı hedeflediklerini söyledi. Ağırbaș “Kahve Dünyası 2004 yılında ilk mağazasını açtığında, Türk kahvesine evde içilen bir kahve türü olarak bakılıyordu. Kahve Dünyası bu algıyı değiștirmek adına ilk etapta Türk kahvesinin ücretini yalnızca 1 lira gibi sembolik bir rakam olarak belirledi. Bu, Türk kahvesinin evden dıșarı çıkması adına atılmıș çok önemli bir adım olarak kabul gördü. Türk kahvesinin lezzeti kadar geleneğini de yașatmayı hedefleyen Kahve Dünyası, özel tasarım fincanlar hazırladı; suyu ve çeșitli lezzetleri kahvenin yanında ikram etti. Günümüzde bu gelenek halen sürdürülüyor. Kahve Dünyası’nın kahve geleneğini yașatmak üzerine attığı adımlar, misafirleri ile arasında zel bir bağ da olușturdu. Günümüzde Kahve Dünyası’ndaki her iki masadan birinde en az bir fincan Türk Kahvesi sipariși veriliyor. Türkiye’nin dört bir yanından Avrupa’ya

ve Suudi Arabistan’a kadar her gün binlerce misafire, binlerce fincan Türk Kahvesi aynı lezzet ve standartta sunuluyor” diye konușku.

Kahvenin tarihsel yolculuğu

Gastronomi Yazarı Kahve Eğitmeni ve Okan Üniversitesi Gastronomi Bölümü Öğretim Görevlisi Cenk R. Girginol, sekizinci yüzyılda Habeșistan’da (Etiyopya) keșfedilen kahvenin, ilk olarak ekmek yapımında ve yemeklere ilave edilen bir meyve olarak kullanıldığını söyledi. Kahveyi içecek olarak keșfeden kișinin 1250’li yıllarda Șeyh Șazeli olduğunu belirten Girginol, “Yemen’de bir dağda sürgünken bulduğu kahve çekirdeklerini içerek hayatta kalmıș, ardından bu içeceğin Yemen’de popüler olmasını sağlamıștır. Kahve, Osmanlı Sarayına 1543 yılında Yemen Valisi Özdemir Pașa ile girdi. Dünyanın ilk kahvehanesi 1554 yılında Tahtakale’de Kivahan adıyla açıldı. Evli- ya Çelebi’nin Seyahatnamesinde, 1630 yılında sadece İstanbul’da 55 kahvehane olduğu bilgisi yer almaktadır” dedi.

Türk kültürünün en önemli değerleri arasında yer alan Türk kahvesinin, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesinde yer aldığını kaydeden Girginol, “1-8 Aralık 2013 tarihleri arasında Azerbaycan’ın bașkenti Bakü’de gerçekleștirilen ve 155 ülke temsilcisinin düzenlenen komite toplantısının 5 Aralık tarihli oturumunda bu karar alındığından dolayı, Dünya Türk Kahvesi Günü, 5 Aralık olarak kabul gördü. Türk kahvesi UNESCO listesine, “Türk Kahvesi ve Geleneği” kayıt edildi. Bu da, Türk kahvesinin yalnızca tadının değil, kendine özgü pișirme tekniğinden sunumuna kadar tüm așamalarının özenle korunmasının ve yașatılmasının önemini vurguluyor. Türk kahvesi, telvesi ile birlikte pișen dünyadaki tek kahve olma özelliğini tașıyor” diye konuștu.

Ayşe Ağırbaş Cenk R. Girginol

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.