Tatlı gıdalar sanayii Ocak 2019'da Köln'de buluşuyor

Dunya Gida - - Aralık 2018 - Ayşe Dinçer

ISM 2019 Uluslararası Tatlı Maddeler Fuarı 27-30 Ocak 2019 tarihleri arasında Almanya’nın Köln kentinde düzenlenecek. Dokuz hole yayılan alanda yer alacak fuarda 70 ülkeden bin 700’ün üzerinde firma ürünlerini sergileyecek. ISM șekerleme, çikolata bisküvi ve atıștırmalık sanayi için yeni eğilimler, perspektifler ve iș ilișkileri açısından yine yılın en önemli aktivitesi olacak. ISM ile eș zamanlı olarak ProSweets Cologne, Uluslararası Tatlı Gıdalar Yan Sanayii İhtisas Fuarı düzenlenecek. Tatlı Maddeler ve atıștırmalıklar için profesyonellerin mutlaka ziyaret etmesi gereken fuarı 70 ülkeden 1700 firmanın katılımı ve 150 ülkeden 38 bin ticari ziyaretçinin gezmesi bekleniyor. ISM'de olduğu gibi ProSweets Fuarında da atıștırmalık ürünler ön planda olacak. Fuarda ürünlerini sergileyecek firmaların arasında yüzde 42'si meyve ve sebze ile diğer atıștırmalıklar için üretim ve ambalaj çözümleri sunacak. Ayrıca 10. holde yer alacak bu yılın

Ambalaj Özel etkinliğinde tema Tasarım ve ișlevsellik olarak belirlendi.

ISM 2019 Uluslararası Tatlı Maddeler Fuarı hakkında görüștüğümüz Koelnmesse Gıda ve Gıda Teknolojisi Ticari Fuar Yönetimi Bașkan Yardımcısı Anne Schumacher, sorularımızı șöyle cevapladı:

ISM 2019 için geri sayım bașladı. Șu andaki durum nedir? ISM için katılımcı beklentilerinizi gerçekleștirdiniz mi?

Șu anda geçen yılın tüm fuar alanını kapladık. Hatta așacağız ve bundan çok mutluyuz. Bir kez daha 70’i așkın ülkeden 1700’ün üstünce katılımcı hem firmalarını hem de yüzlerce yeni ürünü sergileyecekler. Fuar için birçok pazar lideri kayıt yaptırmıș durumda. Bunların arasında Rusya’dan United Confectioners, Meksika’dan Barcel and Canel, Belçika’lı Baronie, İsviçre’den Ricola ve Lambertz, Griesson - de Beukelaer, Almanya’dan Krüger ve Katjes yer alıyor. ProSweets Cologne-ProSweets Uluslararası Tatlı Gıdalar ve Atıștırmalıklar Yan Sanayi Fuarı da bir kez daha ISM ile pararalel olarak aynı tarihlerde 27-30 Ocak’ta düzenleniyor. Böylece bu iki etkinlik sayesinde tatlı maddeler değer zinciri üretim ve satıș olarak aynı yer ve tarihte dünya çapında benzersiz etki yapacak.

ISM 2019’da hem ziyaretçi hem de katılımcılar için hangi konular ön plana çıkacak?

ISM zaman içinde sürekli gelișerek sektöre uyum sağlıyor. 2019 yılında birçok yenilik yer alacak. Fuarın kurulduğu yedi hol dıșında Güney girișindeki 3. holü de katılımcılara ayırdık. Böylece 8 bin 500 metrekarelik bir alan daha eklenerek toplam 120 bin metrekare üzerinde firmalar ürünlerini sergileyecekler. Bu büyüme çerçevesinde fuara ilk kez katılanlara ve grup organizatörlerine dikkat çekici özel yer ayarlamayı planladık. Bu yeni hol, bir Plaza görünümünde olacak burada șekerleme üretimleri yapılacak ve ziyaretçilere numuneler dağıtılacak. Böylece ziyaretçiler sektörün gelișmeleri hakkında daha iyi bilgi alacak ve diğer hollere kolay geçiș sağlayacaklar. 5. Hol yeniden düzenlendi. Tematik olacağı için ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini düșünüyoruz. Burada temamız önemli segmentler için daha fazla görünürlük ve gelișmiș rotalar olacaktır. Giriș yanındaki Cologne Coffee Forum-Köln Kahve Forumu ve New Snacks -Yeni Atıștırmalıklar segmentleri yanı sıra Expert Stage-Ustaların Platformu’nda ziyaretçiler birçok ilginç ve bilgilendirici konușmayı dinleme fırsatı bulabilirler. Sağlıklı atıștırmalıkların sunulacağı Food Court-Yeme Alanında dinlenebilecek ve yeni Plaza’da oturma gruplarında ufak molalar verebilecekler.

Yeni holde yer alacak firmalardan bazıları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hollanda ve İskandinavya’nın bir numaralı tatlı maddeler üreticisi olan ve üretim grupları arasında nuga’dan meyve șekerlemelerine, tofi ve sakızlara uzanan bir yelpazede ürünü bulunan Cloetta Holland BV, bu yıl yine ISM’de ürünlerini tanıtacak. Ayrıca Kore’den pazar liderleri Crown Confectionery Co., Ltd. ve Haitai Confectionery and Foods Co., Ltd. de bu holde. Japonya’dan Jalux Inc. ISM’ye Yeni Gelen’lerden. 150 metrekarelik standında krem bonbon, patlamıș pirinç ve mısır, patates ve pirinç atıștırmalıklarından olușan ürün portföyünü sunacak. Ukrayna’dan Roshen Confectionery Corporation ise ISM 2018’deki 40 metrekare olan standını 103 metrekareye çıkartarak geniș yelpazedeki ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sunacak. ISM 2019’da Kanada ve Amerika pavyonları daha geniș katılımlı olacak. Șekerleme ve özellikle nane șekeri uzmanı Big Sky Brands Inc. ve unlu mamullerde kalite deyince öne çıkan Give & Go Prepared Foods Corp da fuarda yerini alacak.

Sizce ISM 2019’da hangi eğilimler ortaya çıkacak? Șekerleme ve atıștırmalık açısından dünyanın önde gelen ticari fuarı olan ISM’de her ziyaretçiyi memnun edecek

çeșitlilikte ürün bulunacak. Tabii ki ISM sadece bir ürün tanıtım fuarı değil. Ana amacı sektörün güncel eğilimlerini ve temalarını yakalamaktır. Vejetaryen veya vegan, glutensiz veya laktozsuz, șeker ve yağı azaltılmıș, geleneksel veya yeniden yorumlanmıș reçetelerle her tür ihtiyaca hitap etmektedir.

New Product Showcase-Yeni Ürün Vitrini özel etkinliği ISM 2019’da da yılın en iyi inovasyonlarını görmek için iyi bir bölümdür. ISM’de yeni ürünler, aromalar veya genel gıda eğilimleri yanı sıra ziyaretçiler; sektör ve ticari faaliyetleri açısından ambalaj ve pazarlama eğilimlerini de görme fırsatı yakalayacaklardır. Mesela gelal satıșları ve tek tek paketlenmiș ürünler halen en çok satar konumunda. Çünkü tüketiciler sürekli artan oranlarda ev ve ofis ile iș ve dinlence arasında zaman kısıtı yașıyorlar. Bu nedenle kolay ulașabildikleri șekerleme ve tuzlu atıștırmalıklara ilgileri artıyor. Ziyaretçiler bu ürünleri 5. holdeki New Snacks-Yeni Atıștırmalıklar Bölümünde inceleyebilirler.

Pazara yeni girmek isteyen genç firmalara ISM’de fırsatlar var mı?

Evet. Start-Up bölgesinde son 5 yılda kurulmuș start-up’lar sergilenecek. Kendini hızlı bir șekilde pazara sunmak isteyen firmalar için de hızlı bulușmalar sağlayacağımız Trend Stage-Eğilim Platformu var. Ayrıca fuara yeni katılan firmalar Newcomer Area-Yeni Gelen Bölgesinde daha geniș bir izleyici topluluğuna ürün portföylerini sunabilirler.

Eșzamanlı olarak düzenlenecek ISM ve ProSweets Fuarları hakkında Koelnmesse Türkiye Temsilcisi Demet Tezulaș da konu hakkındaki sorularımızı șöyle cevapladı: ISM hakkında neler söyleyeceksiniz? Tatlı gıdalar, unlu mamüller ve krakerleri konu alan Köln’de düzenlenen dünyanın en büyük ve en önemli tatlı gıdalar fuarı ISM 2018’e % 86’sı yurtdıșından olmak üzere 73 ülkeden katılan 1.656 firma ürünlerini % 68’i Almanya dıșından olmak üzere 144 ülkeden gelen 37 bin 500 ihtisas ziyaretçisine tanıtma fırsatı buldu. Önümüzdeki fuarda bu bașarı daha da ileriye tașınacak.

Sektörün önde gelen uluslararası firmalarının ISM 2019’da da yerlerini alması fuarın hem ziyaretçiler hem de katılımcılar açısından daha verimli geçeceğini ișaret ediyor. Tüm katılımcılar yeni pazarlara ulașma ve müșteri ilișkilerini kuvvetlendirme yolunda emin adımlarla ilerleyecek.

Yalnız ihtisas ziyaretçilerine açık olan ISM’de, çikolatalı ürünler, șekerler, tatlılar ve kurabiyeler, bisküviler, unlu mamuller, krakerler, dondurmalar ve hazır hamurlar gibi ürünlerin tüm çeșitleri satıșa hazır olarak ambalajlanmıș șekilde sergileniyor.

Peki ProSweets'i ziyaret etmek hangi açıdan önemli?

Üst düzey ziyaretçi kalitesi ve hem yurtiçinde hem de yurtdıșında mükemmel iletișim olanakları ile ProSweets Cologne önümüzdeki yıl, tatlı gıda ve çerez sanayi tedarikçileri için yine verimli iș platformu olarak 27. - 30.01.2019 tarihleri arasında gerçekleșecek. ProSweets Cologne ve eș zamanlı yapılan ISM - Uluslararası Tatlı Gıdalar Fuarı sektör için dünya çapında eșsiz bir iletișim forumu sağlıyor.

Tatlı gıdalar yan sanayinin tüm konularını kapsayan ProSweets Cologne 2018'de % 70’i Almanya dıșından olmak üzere 100 ülkeden yaklașık 20 bin ihtisas ziyaretçisi ile % 67’si Almanya dıșından olmak üzere 33 ülkeden 325 fuar katılımcısı brüt 21 bin m² büyüklüğündeki fuar alanında bir araya gelmiș oldu. Dünyada tatlı gıdalar yan sanayi konusunda tek olan ProSweets’i ayrı bir bilet almaya gerek olmadan tüm ISM katılımcıları (1656) ve ziyaretçileri (37.500) de gezdi.

Demet Tezulaș:

Sektörün önde gelen uluslararası firmalarının ISM 2019’da da yerlerini alması fuarın hem ziyaretçiler hem de katılımcılar açısından daha verimli geçeceğini

ișaret ediyor.

Demet Tezulaş

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.