MEVZUAT

TÜRK GIDA KODEKSİ BAHARAT TEBLİĞİ (TEBLİĞ NO: 2013/12)

Dunya Gida - - Advertorial - Gülcan Erkaya Regülasyon Uzmanı [email protected]

Baharatın tekniğine uygun ve hijyenik șekilde üretilmesi, hazırlanması, ișlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi așamalarında tașıması gereken özelliklerini belirlemek amacıyla hazırlanan yönetmelik; öğütülmüș, ufalanmıș ve bütün haldeki baharatı ve baharat karıșımlarını kapsamaktadır.

Tebliğe göre baharat; çeșitli bitkilerin tohum, tomurcuk, çekirdek, meyve, çiçek, kabuk, kök, gövde, rizom, yumru, yaprak, sap, soğan gibi kısımlarının kurutulup, bütün halde ve/veya ufalanması ve/veya öğütülmesi ile elde edilen gıdalara; renk, tat, koku ve lezzet vermek için kullanılan ürünler olarak tanımlanmaktadır. Tebliğ; ada çayı, biberiye, beyaz biber, çam fıstığı, fesleğen, reyhan, susam, tarçın, zencefil ve zerdeçal gibi 53 baharatı içermektedir.

Tebliğde, ürünlerin tașıması gereken özellikler ve tebliğ eklerinde ise; öğütülmüș baharat, öğütülmemiș baharat, yaprak/çiçek baharat ve diğer baharatların, kimyasal ve fiziksel özelliklerine ait parametreler yer almaktadır. Bunların yanı sıra, ambalajsız olarak piyasaya arz edilen baharatların, satıș yerlerine ilișkin gereklilikler de tebliğ kapsamındadır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.