6. kez düzenlenen Sirha İstanbul’a büyük ilgi

Dunya Gida - - Spotlight -

Gastronomi sektörünün en büyük buluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de fark yaratan Sirha İstanbul, 6.kez kapılarını açtı. Bu sene 29 Kasım–1 Aralık 2018 tarihleri arasında Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Sirha İstanbul bir kez daha Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfakları ile buluştururken dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergiledi.

Gastronomi sektörünü ağırlayan Sirha İstanbul’da bu yıl 356 marka ve katılımcı yer alırken, 11.370’i așkın profesyonel fuarı ziyaret etti. Türkiye pazarını oldukça önemseyen Sirha, 2017 yılında bașladığı yurt dıșı alım heyeti çalıșmalarını bu yıl da devam ettirdi. Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinden önemli ve yeni satın almacılar bu yıl da Sirha İstanbul’u ziyaret etti. Öte yandan, Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri daha da geliștirilmiș olarak yer buldu. Bu yıl heyecanla beklenen etkinlikler arasında Omnivore bașroldeydi. Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak dünyanın önemli gastronomi merkezlerinde düzenlenen Omnivore’un İstanbul ayağı, her sene olduğu gibi 2018’de de Sirha İstanbul kapsamında düzenlendi. 2006 yılından beri organize edilen Omnivore, yemek pișirme sanatına yepyeni bir bakıș açısı getirmeyi hedefliyor. Yenilikçi șeflerle avangart ve alternatif bir yaklașım sunan Omnivore’un en temel amacı yerel lezzetleri, lokal ürünleri kullanarak, ön plana çıkarmak ve yeni yetenekler, kültürler ve teknikler ile Omnivore mutfak sanatının șartlandırılmıș tanımlarını yıkmak. Omnivore Türk șefleri, İtalya’dan, Rusya’dan, Kanada’dan ve Fransa’dan ilk kez gelen uluslararası platformlarda tanınan șeflerle bir araya getirdi. Dünyaca ünlü davetli șefler arasında, sınırları zorlayan yaratıcılığı ile bilinen sakatatçı İtalyan șef Diego Rossi, ‘Food Truck’ konsepti ile tanınan Rus șef Ivan Shishkin,dondurma tutkusu, değișik lezzetleri karıștırmasıyla ünlü Fransız șef Henri Guittet ve Kanada’nın en iyi restoranları arasında gösterilen Candide’den John Winter Russel bulunuyordu. Omnivore kapsamında çeșitli çalıșmalar yer aldı. 3 gün boyunca süren Sirha İstanbul kapsamında 25 Master-class(oturum) organize edildi. Her master-class esnasında farklılıklarıyla öne çıkan șefler kendi kurallarını ve reçe- telerini anlattı. Bu sayede șefler ve sektör profesyonelleri hem yeni fikirler ediniyor, menülerini geliștiriyor hem de yeni trendleri yakalayabiliyor. Yöresel ürünlerden beslenen, her ülkenin öz dinamiğini açığa çıkaran ve kültürel değerlere önem veren Omnivore bu yıl Sirha İstanbul’un en dikkat çeken etkinliğiydi.

Bu yıl 6. defa gerçekleștirilen Sirha İstanbul’da birçok yenilik de vardı. Sirha İstanbul’da bu seneki bir diğer yenilik ise yükselen bir trend olan dondurmaya özel bir alan bulunuyordu. Gastronomi sektöründe çatı görevi gören ve sektöre tam kapsamlı bir bakıș açısı getirmeyi amaçlayan Sirha İstanbul’da, tüm bu etkinliklerin yanı sıra sektördeki yerel ve uluslararası son trendler, yenilikler, sektörün ihtiyaçları ve beklentileri özel konferanslarda masaya yatırıldı. Sirha, düzenlendiği șehirlerin markalașma sürecine özel katkıları olan bir etkinlik olarak değerlendiriliyor. Sirha İstanbul’u organize eden firma GL Events Genel Müdürü Gülperi Erkanlı, “Biz, 30 yılı așkın bir süredir Lyon’da edindiğimiz ve Budapește, Sao Paulo, Cenevre gibi șehirlerdeki etkinliklerimizle pekiștirdiğimiz Sirha deneyimini 6 yıldır da Istanbul’da sektöre sunarken, aslında gastronomi, turizm, otelcilik, gıda hizmet ve ekipman sekörlerinin tamamına da global ve yenilikçi bir vizyon getiriyoruz.Gastronomi sektöründe çatı görevi gören Sirha İstanbul’u her yıl daha da geliștirmeyi amaçlıyoruz. Lokal ürün üreticilerinin gerek dünyaya açılması gerekse yurtiçindeki pazar paylarının büyümesi, toplamda ülkemizin gastronomi turizminden çok daha büyük paylar alabilmesi adına pek çok farklı noktada Sirha ile Türkiye’de çalıșıyoruz. Genç șeflerimizin gelișmesi ve farklı bakıș açıları edinmeleri, sektörün her bileșeninin büyümesi için biz Sirha olarak Türkiye’deki bașarı hikayemizi sürdüreceğiz” șeklinde konuștu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.