Mutfaktaki mikotoksinler

Dunya Gida - - Önsöz - Ece GÜNALAN İNCİ Kıdemli Analist / Kimyager [email protected]

GIDA ÜRETİM ve TÜKETİM sektörlerinin temel tașları olan besin grupları; tahıllar, kullandığımız baharatlar ve vazgeçemediğimiz kuruyemișler bașta olmak üzere, hayatımızda önemli yer tutan gıdaların, vücudumuzda yarattığı tehlikelerden haberdar mısınız?

Mikotoksin; küfler tarafından üretilen toksik özellikteki ikincil bileșiklere verilen genel bir isim olmakla beraber; insanlar ve hayvanlar için çok zararlı olan, düșük molekül ağırlığına sahip (~700) kimyasal maddeler olarak tanımlanabilir. Mikotoksinler hasat öncesi zaman ile beraber, tüketim așamasına kadar geçen “Hasat - Kurutma - Nakil - Depolama – İșleme’’ süreçlerinin hepsinde olușum gösterebilmektedir.

İnsan sağlığını çok ciddi tehdit eden mikotoksinlerden olan: Aflatoksin Okratoksin A, Patulin, Fumonisin, Zearalenon(ZON) ve Deoksinovalenol(DON) karsinojenik etkileriyle insan vücudunda; karaciğer, böbrek, sinir sistemi, mide bağırsak ve üro-genital sistemlerde “mikotoksikoz’’ olarak adlandırılan hastalıklara sebep olmaktadır.

Bu nedenle, ülkemizde “Türk Gıda Kodeksi BULAȘANLAR Yönetmeliği EK-1 Bölüm-2” de mikotoksinlerin gıdalarda bulunmalarıyla ilgili yasal düzenlemeler ve limitler belirtilmiștir. Örneğin: Aflatoksin için tahıllarda 2-4 μg/kg, kurutulmuș meyvelerde 8-10 μg/kg, yerfıstığı ve fındık için 5-10 μg/kg Okratoksin için baharatlarda 15 μg/kg olarak belirlenmiștir. Mevcut limitler AB standartlarına uygun olarak ilgili bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Mikotoksin analizlerini, LC MS/MS ve HPLC yöntemleri ile akredite olarak gerçekleștiren Intertek Gıda Laboratuvarımız; gıdaların kalite ve güvence kapsamında, üretimin her așamasında göndereceğiniz numunelerin analizlerini, özenle, güvenilir ve doğru sonuçlandırarak size hizmet vermeye hazırdır. Intertek

Tüm dünyada 100’den fazla ülkede 43000’den fazla çalıșanımız ile; kurum ve kurulușların süreç ve tedarik zincirlerine özel inovatif Güvence, Test, Gözetim ve Ürün Belgelendirme çözümleri sunmada lider konumundayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.