BETON 2018 FUARI, 25 NİSAN'DA KAPILARINI AÇACAK

Dunya Insaat - - Contents -

Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olarak kabul edilen MIPIM, Fransa’nın Cannes şehrinde, 29’uncu kez gayrimenkul sektörünün paydaşlarını bir araya getirdi. Türkiye’nin 250 kuruluş ve 657 kişilik temsiliyle gövde gösterisi yaptığı fuarda, gayrimenkul ve mimarlık şirketleri kadar şehirler ve ilçeler düzeyinde gerçekleşen katılım da dikkat çekti. Balıkesir, Beyoğlu, Bursa’dan Osmangazi, Gaziantep, Hatay, İstanbul ve Sivas’ın yer aldığı fuara dair önemli gelişmelerden biri de Bakanlık düzeyinde temsil oldu. Türkiye’den belediye ölçekli katılımların artması, hem yerel hem de uluslararası ölçekte belediyelerle ve özel kuruluşlarla yeni iş birliklerine açık olunduğunu göstermesi açısından olumlu karşılandı. Konu ile ilgili detaylara Aktüalite sayfalarımızda geniş yer verdik.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB), İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’nde 12’ncisi düzenlenen “CivilCon” etkinliğine katıldı. Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından her yıl düzenlenen CivilCon ile inşaat mühendislerini sektöre hazırlamak ve nitelikli mühendisler yetiştirmek için teknik, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. 2006’dan bu yana düzenlenen CivilCon’da bu yıl da sektörün önde gelen isimleri, katılımcılara tecrübelerini ve teknik alanda bilgilerini aktardılar. Etkinliğin ikinci gününde TÇMB CEO’su İsmail Bulut, ülkemizde gerçekleşen trafik kazalarına vurgu yaparak, beton bariyer kullanımının önemine dikkat çekti. Ayrıca beton yolların ülke ekonomisine olan olumlu katkısından söz eden Bulut, beton yol uygulamasıyla uzun ömürlü, sağlam, güvenilir, minimum düzeyde bakım‐onarım gerektiren ve dışa bağımlılığı olmayan yerli ve milli yolların tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Beton yolların tünellerde yangın güvenliğini sağlamada alternatiflerine göre daha üstün olduğunu söyleyen Bulut, Avusturya ve İspanya’da 1 kilometreyi aşan tünel içi yollarda beton yolların yasal olarak zorunlu tutulduğunu ifade etti.

Yap‐işlet‐devret modeliyle ihaleye çıkarılan ve 2017 yılında Türk ve Güney Koreli firmalardan oluşan Daelim‐Limak‐ SK‐Yapı Merkezi Ortak Girişimi tarafından kazanılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu projesinde inşaat çalışmaları devam ediyor. Proje, 88 kilometre otoyol ve 13 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğunda. Temeli tam bir yıl önce atılan projede, bugüne kadar kesonların inşa edileceği kuru havuzlar tamamlandı, kuru havuz hafriyat çalışmaları bitirildi, tasarım çalışmaları sürmekte olup zemin iyileştirmeleri yapıldı. 18 Mart’ta gerçekleştirilen törenle köprünün ayaklarındaki keson temel betonu atılırken, köprünün ayaklarının yerleşeceği deniz tabanına da ilk kazık çakıldı. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği ‐ Akademetre iş birliği ile hazırlanan ‘Konutun Geleceği, Geleceğin Konutu’ toplantısı İstanbul’da yapıldı. Gayrimenkul sektöründe yaşanan gelişmelerin kapsamlı bir şekilde ele alındığı Potansiyel Konut Alıcısı Büyüteç Altında‐İstanbul Raporu’nda, konut yatırımcılarının değişen algısı, tercihlerde ve kullanımda değişen unsurlar değerlendirildi.

Dergimizin bu ay ki Araştırma Dosyasını “Hazır Beton ‐ Çimento” sektörüne ayırdık. 20,7 milyar TL’yi bulan cirosu, 44 bini aşan istihdam hacmi ve yıllık 113 milyon metreküpü bulan üretimiyle hazır beton sektörü, inşaat sektörünün en temel kolu olarak görülüyor. Üretim miktarı ile Türkiye, AB ülkeleri arasında birinci iken, Almanya ikinci, Fransa üçüncü sırada yer alıyor. Türkiye bu büyüme performansıyla beton üretiminde Avrupa birinciliğini 2009’dan bu yana korumaya devam ederken; Çin ve ABD’nin ardından dünyanın üçüncü en büyük hazır beton üreticisi konumunda bulunuyor. Kaliteli beton üretiminin yanı sıra hazır beton sektörünün gelişimi için eğitim, sürdürülebilirlik, çevre, iş sağlığı ve güvenliği konularında çalışmalar devam ediyor. Türk çimento sektörü de dünya pazarında ilk sıralarda yer alıyor. 2017’de toplam tahmini 3 milyar dolar ciro; 530 milyon dolar ihracat geliri elde eden sektör, 83 milyon ton çimento üretimi gerçekleştirdi. Çimento sektörünün önemli ihraç pazarları ise Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkeleri. 2018 yılında çimento tüketimi ve üretimi yüzde 5 olarak planlanırken, ihracatın ise 2017 yılı ihracatıyla aynı seviyelerde olması öngörülüyor.

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) ve Kalite Fuar Yapım AŞ tarafından düzenlenen Beton İzmir 2018 Fuarı, hazır beton, çimento, agrega ve inşaat sektörlerini 25 ‐ 28 Nisan tarihleri arasında bir araya getirecek. 120 markanın ürünlerini sergileyeceği fuarın 5 bin ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu’dan da çok sayıda profesyonel katılımcının ziyaret edeceği fuarda, THBB Seminerleri düzenlenecek. Seminerlerde, mega projelerde beton, geçirimli beton, beton ve sürdürülebilirlik, silindirle sıkıştırılmış beton yollar, katılımcı firmaların seminerleri başta olmak üzere sektörün gelişimine katkı sağlayacak konularda sunumlar yapılacak.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.