“Dünyanın en küçük kombisinin üretimine başlayacağız”

Dunya Insaat - - Söyleşi I -

Isıtma sektörünün global oyuncularından Warmhaus; mühendisleri, Ar-Ge'si, dizaynı ve yazılımı tamamen yerli ve kendisine ait olan dünyanın en küçük kombisinin üretimine ağustos ayında başlayacak. 24 kW kapasitesi, ErP direktiflerine uyumlu olması gibi teknik özellikleri ile dikkat çeken ürün, ayrıca ön yüzeyi ve dokunmatik ekranıyla tasarımda fark yaratacak.

Warmhaus Genel Müdürü M. Kağan Turan, dünyanın en küçük kombisinin tasarımının yer sıkıntısı yaşayan kullanıcılar için ideal bir çözüm olacağını belirterek, kombinin siyah, beyaz ve antrasit renk seçenekleriyle üretileceğine dikkat çekti. Turan, Beyçelik Holding bünyesinde kurulan ve radyatör üretimindeki 20 yılık birikimini kombi üretimine de aktaran Warmhaus'un 2017 yılında yüzde 65 civarı ciro artışı sağladığını, 2018 yılında ise bu büyümenin devam edeceğini iletti.

Firmanın uluslararası sertifikasyona sahip ürünleriyle sektörde fark yarattığını ifade eden Turan, üretiminin yüzde 45'ini 30'dan fazla ülkeye ihraç ettiğini vurguladı. 2017 yılında İngiltere'de ofis açarak kendi markasıyla faaliyet göstermeye başlayan Warmhaus'un 2018 yılının ikinci çeyreğinde Almanya ve Çin'deki ofislerini de faaliyete geçireceğini dile getiren Turan, önümüzdeki dönemde başka ülkelerde de ofis açmayı planladıklarını belirtti. Önümüzdeki dönemde 40-50 milyon TL'lik yeni bir yatırımla ürün gamını genişletme planlarını aktaran Turan, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı.

- Firmanızın faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

TURAN:

Warmhaus, otomotiv, turizm, iklimlendirme ve enerji sektörlerinde 20 şirketi ve 12 fabrikası ile hizmet veren Beyçelik Holding'in bir iştiraki olarak, bu gücü arkasına alarak 1996 yılında kuruldu. Beyçelik Holding hizmet verdiği bu beş sektörde rekabet üstünlüğü sağlayan, ürün ve hizmetlerinde kaliteden ödün vermeyen, faaliyet ve mali performansıyla sürekli ve karlı büyüyen, topluma ve çevreye katkı sağlayan bir grup olma misyonuyla hareket ediyor. Grubumuzun son Romanya yatırımı ile birlikte toplamda 12 fabrikası bulunuyor. Üstlendiği misyonun doğal bir sonucu olarak bünyesindeki bir şirket İSO İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alırken, iki şirket de İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde yer alıyor. Bu şirketler; Beyçelik Gestamp, Warmhaus ve Gesbey Enerji. Beyçelik Gestamp İSO İlk 500 listesinde 141'inci sırada yer alırken, Warmhaus İSO İkinci 500 listesinde 369'uncu sırada ve son olarak Gesbey Enerji ise İSO İkinci 500 listesinde 391'inci sırada yer alıyor. Warmhaus ise Beyçelik Holding çatısı altında iklimlendirme sektöründe hizmet veriyor. Misyonumuzu, ürün ve hizmet kalitemizi her zaman en üst düzeyde tutarak, ihtiyaç duyulan her anda, her yere ve herkese kaliteli, güvenli ve tasarruflu sıcaklık ulaştırmak olarak belirledik. Çalışmalarımızı söz konusu sıcaklık olduğunda ilk tercih edilen marka olma hedefiyle yürütüyoruz. 20 yılı aşkın bir süredir ısıtma sektöründeyiz ve şu anda Warmhaus, radyatör alanındaki üretim kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük dört, dünyanın en büyük 10 üreticisinden biri konumunda. Estetik, ekonomik ve çevreci ürünlerin adresi olarak yarattığımız katma değerin ve tecrübemizin verdiği güç ile ilerliyoruz. Warmhaus olarak şu anda sektörün önde gelen oyuncularından biri durumundayız ve özümüzdeki sıcaklığı global pazarda da tercih edilir kılma vizyonuyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

- Kombi üretimine ne zaman başladınız?

TURAN:

Isıtma alanındaki 20 yılı aşkın deneyimimiz ile panel radyatör üretimini sürdürürken, bu alandaki tecrübe ve teknik bilgimizi kombi alanına aktarmaya karar verdiğimiz 2014 yılında yedi yıllık bir strateji planlaması yaptık. Warmhaus'u uluslararası bir marka haline getirme hedefimiz doğrultusunda geliştirdiğimiz stratejimizi dört ayak üzerine kurguladık; ürün gamını genişletmek, globalleşmek, dijitalleşmek ve farklılaşmak. Stratejinin netleşmesinin ardından ürün gamını genişletme ayağının ilk adımı olarak 2014 yılının ortalarında kombi üretimine başlama kararı aldık ve 2016 yılının Haziran ayında kombide seri üretime başladık. Üretimimizi Bursa Nilüfer OSB'de 27 bin 500 metrekarelik radyatör ve 8 bin metrekarelik kombi üretim tesisinde gerçekleştiriyoruz. Radyatör üretim tesisimizin yıllık üretim kapasitesi 2 milyon 700 bin metretül panel radyatör ve kombi tesisimiz ise yılda 150 bin adet kombi üretme kapasitesine sahip. 2016 yılında kombi alanında gerçekleştirdiğimiz 5 milyon euroluk yatırımın yüzde 20'sini Ar-Ge ve inovasyona ayırarak, sunduğumuz ürün ve hizmetlerde fark yaratma hedefiyle yeni ürün ve teknolojiler geliştirmeye devam ediyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.