İNŞAAT MALZEMELERİ İHRACATI ARTIYOR

Dunya Insaat - - Contents - HaticeʅzerÊYõlmaz

Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) 2018 yılı Sonbahar Konferansı ve Genel Kurulu, Türkiye’de gerçekleştirildi. Dünya inşaat sektörünün yarısına hakim olan Avrupa’nın en büyük müteahhit firmalarının katıldığı toplantıya Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) ev sahipliği yaptı. Toplantıda, müteahhitlerin hedef pazar olarak gördüğü Afrika ve Orta Doğu bölgelerinde büyük projeler için imkan olduğu, fakat ülkelerdeki bankacılık sistemlerinin yabancı yatırımlar için yetersiz kaldığı ve kur dolaylı yatırımların bekletildiği aktarıldı. Ortak rakip olarak görünen Çin’in pazarlara kendi finansmanı ile gelirken, kendi yapı malzemelerini ve iş gücünü de getirmesinin Avrupalı müteahhitleri zorladığına da dikkat çekildi. Geçtiğimiz yıl 482 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan dünya inşaat sektörüne, 230 milyar dolarlık iş hacmiyle ağırlığını koyan Avrupalı ve Türk müteahhitleri temsil eden EIC’nin Başkanı Philippe Dessoy, dünyada şu anda önemli gündem maddelerinden birinin küresel altyapı projelerindeki finansman açığına çare bulmak olduğunu belirterek, çözümler üzerine çalıştıklarını belirtti. Türk müteahhitlerinin bugüne kadar 121 ülkede 370,6 milyar dolar değerinde 9 bin 400’den fazla proje üstlendiğinin altını çizen TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün de, bu yıl eylül ayı sonu itibariyle yurtdışında 12.4 milyar dolarlık yeni proje üstlenildiğine dikkat çekti. Yenigün, yılsonunda 20 milyar dolar seviyesinin yeniden yakalanabileceğini kaydederek, uluslararası pazardan alınan yüzde 4.6 olan payın 2030’larda yüzde 7’lere yükselmesi ve yıllık yeni iş tutarının 20 milyardan 50 milyar dolara çıkmasının en önemli hedefleri olduğunu aktardı.

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin hazırladığı Ekim 2018 Sektör Raporu’na göre, inşaat malzemeleri ihracatı, çalışma gün sayısındaki düşüşe rağmen ağustos ayında artmaya devam etti. Ağustos ayı inşaat malzemeleri ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 artarak 1,61 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2018 yılına hızlı bir başlangıç yapan ihracat, yılın ilk yarısındaki yüksek performansını yılın ikinci yarısına da taşıdı. Pazarlarda iyileşmelerin ihracat üzerindeki olumlu etkisi, yılın ikinci yarısında da sürdü. Ancak özellikle iç piyasadaki yavaşlama da ağustos ayı ihracat artışında etkili oldu. Yakın ve komşu pazarlarda göreceli iyileşme ile Avrupa Birliği pazarı ihracat artışına katkı sağlıyor. 2018 yılında ihracatın yüksek performans göstermesine, döviz kurlarındaki artış da destek veriyor.

İnşaat sektörü ve inşaat harcamaları 2002 yılından sonra kademeli olarak büyüdü. Bu büyüme; ekonominin ortalama büyümesinin üzerinde gerçekleşti. Kamunun tercihleri, politikaları ve destekleri de büyümeyi hızlandıran bir unsur oldu. Yine kamunun altyapı yatırımları, büyük projeler ve kentsel dönüşüm faaliyetleri de inşaat sektörünü destekledi. Büyüyen pazara çok sayıda yeni oyuncu katıldı. İnşaat sektörü genişleyen faaliyetlerinin finansmanı için de önemli ölçüde dış kaynak kullandı. Banka kredileri ile senetli satışlar önemli finansal araçlar oldu. Ancak inşaat sektörü en son 2017 yılında gerçekleşen büyümenin ardından 2018 yılında biriken yapısal sorunlar ile karşı karşıya kaldı. Bu çerçevede, inşaat ve konut sektörlerinde talep ve finansman tarafında süreli ve geçici destekler yerine kalıcı bir dengenin kurulması için yeni politikalara ihtiyaç duyuluyor.

İnşaat ve imalat sektörlerindeki büyüme, elektrikli el aletleri sektörünün de gelişmesine yol açıyor. Bu sektörler büyüdükçe elektrikli el aletlerine olan ilgi ve talep de artıyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve nihai tüketicinin bireysel kullanıma ağırlık vermesi sektörü farklı bir çizgiye geçiriyor. Üretimde; esnek, öğrenimi ve kullanımı hızlı ve kolay, sahada daha uzun süre çalışabilecek kapasitede ürünler ön plana çıkıyor. Elektrikli ve akülü el aletleri pazarının büyümesi de tüm bu gelişmeler çerçevesinde ivme kazanıyor. Günümüzde Ar‐Ge ve inovasyona yatırım yapan şirketlerin daha hızlı büyüdüğü ve yeni ürünlerinde ticari hedeflerine daha yüksek oranda ulaştıklarını dile getiren temsilciler, dijitalizasyon ve ağa bağlı teknoloji konularına öncelik verilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Sektörün önemli sorunlarından birinin yetişmiş eleman eksikliği olduğu vurgulanırken, eğitim ve istihdamın bir arada planlanması ile bu sorunun aşılabileceği öngörülüyor.

26 Kasım’da kapılarını açacak olan The BIG 5 Show Dubai, yapı sektörünün Orta Doğu’daki önemli buluşma noktası olarak görülüyor. Fuarda, dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonellerini, uzmanları ve uluslararası firma yetkililerini Türk firmalarıyla bir araya getirecek olan Expotim & Ladin Grubu, aynı zamanda fuarın platin sponsoru oldu. 39’uncu kez düzenlenecek olan fuara, Türkiye’den 250 firma katılacak. 137 farklı ülkeden ziyaretçi alan fuar, mimar ve mühendisler, proje yöneticileri, firma sahipleri ve satın alım yöneticileri gibi yüksek bütçeli satın alım yetkisine sahip uluslararası firma yetkililerinden oluşan ziyaretçi profili ile dikkat çekiyor.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.