İstanbul’da ofis kiraları düştü

Dunya Insaat - - Haberler -

Ticari gayrimenkul sektöründe “ofis” alanında uzmanlaşan Propin, “İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2018 Üçüncü Çeyrek Raporu'nu açıkladı. Rapora göre; İstanbul ofis pazarının 2018 üçüncü çeyrek dönemine Eylül 2018'de yayınlanan ‘Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar'ın (kararname) damgasını vurduğu belirtildi. Raporda, 2018 üçüncü çeyrek dönemde, dövizdeki keskin yükseliş sonrasında kiracılar ve mal sahipleri arasında, kira rakamında kur sabitleme ve Türk Lirası'ndan ödeme yapma pazarlıklarının yoğunlaştığı ifade edildi. Kararnamenin çıkmasını takiben bazı mal sahipleri Türk Lirası kira rakamını hızla açıklarken, çoğu mal sahibinin kira rakamlarını belirlemek için kararnamedeki istisnaların netleşmesini beklemeyi tercih ettiği belirtilen raporda, İstanbul ofis pazarına yönelik şu tespitler yapıldı:

İstanbul ofis pazarında 2018 üçüncü çeyrek döneminde, Merkezi İş Alanı'nda (MİA) yer alan Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe bölgesindeki A sınıfı ofis stokunda büyüme kaydedildi. Pazarda ayrıca, gelişmekte olan ofis bölgelerinden Batı Ataşehir ve Kartal-Maltepe bölgelerinde stok artışı gözlendi. 2018 üçüncü çeyrek dönemde A sınıfı ofis stokunda büyüme kaydedilen Zincirlikuyu-EsentepeGayrettepe'de toplam stokun 500 bin metrekarenin üzerine çıktığı belirlendi. Önümüzdeki çeyreklerde MİA'da Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe ve Levent bölgelerinde stok artışı olması bekleniyor. Ayrıca küçük ölçekli ofis projelerinin devam ettiği MİA Dışı-Asya'daki gelecek çeyreklerde stok artışı olması öngörülüyor.

İnşaatı tamamlanma aşamasına gelen birçok ofis binasında, pazar koşullarına bağlı olarak, açılışların ertelenmeye devam ettiği gözlendi. 2018 üçüncü çeyrek sonunda erişilen toplam stok büyüklüğüne göre; MİA'nın stok payı yüzde 34, MİA Dışı-Avrupa yüzde 19, MİA Dışı-Asya yüzde 24 ve Gelişmekte olan ofis bölgeleri (Kağıthane, Bomonti-Piyalepaşa, KartalMaltepe, Batı Ataşehir) yüzde 23 olarak belirlendi.

2018 üçüncü çeyrek döneminde yaşanan gelişmeler sonucunda, pazarda genel olarak A sınıfı ofis binaları kira ortalamasındaki düşüş devam etti. MİA A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalamasının son dört çeyrek dönem sonunda yaklaşık yüzde 12 oranında düşmesi dikkat çekti. İstanbul ofis pazarında ofis kiralama sözleşmelerindeki ticari koşullar kullanıcı lehine döndü. Rekabetçi pazar koşulları karşısında avantajlı kiralama koşullarını sağlayabilen mal sahiplerinin, kiralama işlemlerini tamamlayabildiği gözlendi. MİA, MİA Dışı-Asya ve MİA Dışı-Avrupa'da kullanıcı lehine iyileşen koşullar sebebiyle gerçekleşen işlemler oldu ancak finansal olarak daha avantajlı paketler sunan gelişmekte olan ofis bölgelerindeki binalara talebin daha yoğun olduğu tespit edildi. Kapanan işlemlerin hacimleri, bölgesel olarak farklılık gösterse de 2018 üçüncü çeyrek dönemde A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranlarında, önceki çeyrek döneme göre değişiklik gözlenmedi.

Pazarda, bin metrekare ve altındaki ofis alanlarında gerçekleşen kiralama işlemlerinin ağırlıkta olduğu belirlendi. İlerleyen dönemlerde ofis pazarının kiracı lehine avantajlı koşullar sunmaya devam edeceğini öngörülüyor. Stokun artması, kira rakamlarının düşmesi ve mal sahiplerinin ticari koşullarda çok daha esnek olması, bazı kullanıcıları bulundukları binadan daha üst standartta binalara taşınmak yönünde harekete geçiriyor. Diğer taraftan, önümüzdeki dönemlerin mal sahiplerinin mevcut kiracıyı koruma ve yeni kiracı kazanma yönünde yoğun rekabet yaşayacağı bir dönem olacağı ifade ediliyor.

MİA'daki A sınıfı ofis binalarının kira ortalaması aylık metrekaresi 21,8 dolar ve B sınıfı ofis binalarının kira ortalaması aylık metrekaresi 10,1 dolar seviyesinde gerçekleşti. MİA Dışı-Avrupa'da A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması aylık metrekaresi 14,5 dolar; B sınıfı ofis binalarında kira ortalaması aylık metrekaresi 10,6 dolar olarak tespit edildi. MİA Dışı-Asya'daki kira ortalaması A sınıfı ofis binalarında aylık metrekaresi 14,8 dolar; B sınıfı ofis binalarında aylık metrekaresi 7,1 dolar olarak belirlendi.

Levent'te ofislerin aylık metrekaresi 43 dolar

Levent'te 2018 üçüncü çeyrek dönemde kararname öncesi döviz cinsinden olan liste rakamlarında belirgin indirimler gözlendi. Türk Lirası'nın değer kaybetmesi ve ekonomik krizle birlikte düşen Levent A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması, 2018 üçüncü çeyrekte aylık metrekaresi 26,5 dolar olarak kaydedildi. 2018 üçüncü çeyrek dönemde, Etiler A sınıfı ofis binalarındaki dolar olarak açıklanan liste fiyatlarında indirim yapıldı. Aylık metrekaresi 20 dolar seviyesinin altına düşen Etiler A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması, 2018 üçüncü çeyrekte aylık metrekaresi 17,2 dolar olarak belirlendi.

Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması, 2018 üçüncü çeyrek dönemde aylık metrekaresi 22,2 dolara geriledi. Taksim-Nişantaşı A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalaması, 2018 üçüncü çeyrek dönemde aylık metrekaresi 24,1 dolar oldu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.