"Yurt içi ve yurt dışında yoğun çalışmalarımızı sürdürüyoruz"

Dunya Insaat - - Gaziantep Ve Şanlıurfa'yı İnşa Edenler -

Gürbağ Grup, Irak pazarında önemli bir yer edinirken şimdilerde Cezayir'de de aranan firma oldu. Konut sektöründe Gürbağ'ın özellikle Irak'ta ciddi bir marka olduğuna dikkat çeken Gürbağ Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmail Bağıban, Cezayir'de devlet ihalesiyle konut yaptıklarını belirterek, “Kuzey Irak Dohuk'ta tüm segmentlere hitap eden Avrocity isimli modern yapılara sahip 8 bin konutluk projenin 5 bin adedi bitmiş olup ev sahiplerine teslim ettik. Aynı zamanda burada kapalı spor salonu ve su temini için geliştirilen projenin birinci etabını bitirdik. Kuzey Irak'ın Zaho şehrinde arıtma tesisi, Erbil'de ise entegre tesisler gibi bir çok modern ve uluslararası standartlara sahip çok sayıda iş teslim ettiğimiz gibi devam eden projelerimiz bulunuyor. 2015 yılında ise Cezayir'de 2 bin 500 konutlu projeye başlanmış olup 500 adedi bitirilmiş ve kalan kısımları devam etmektedir. Ekonomik gücü Cezayir'in çok iyi ve hükümet halkına ev dağıtmak için proje geliştirip ihale açınca, bizde katılıp ihaleyi kazandık. Bu projeler uzun süreçli çalışma isteyen projeler. Biz artık Cezayir'de iyi bir yer edindik bizi bırakmak istemiyorlar” şeklinde konuştu.

Yurt içindeki faaliyetleri hakkında Bağıban, “Bursa'nın altyapı çalışmalarını, kanalizasyon hatlarını ve Gaziantep, Diyarbakır, Batman ve Antakya'da stadyum basamaklarını ve Ankara'da maliye binasını biz yaptık. İstanbul'da önemli temaslarımız var, lüks konut projeleri üzerine çalışıyoruz. Bulunduğumuz kentte bin konutluk proje yatırımımıza devam ediyoruz. Her segmente uygun konut üretiyoruz” dedi. Üstyapı olarak yaptıkları işleri toplu konutlar, kültür merkezleri, üniversite ve okullar, spor kompleksleri, endüstriyel tesisler, prefabrike yapılar olarak sıralayan Bağıban, “Altyapı olarak yaptığımız işler ise su arıtma tesisleri ve isale hatları, kanalizasyon hatları, barajlar ve sulama kanalları, otoyollar ve köprüler, köprülü kavşaklar, tüneller ve metrolar. Üretim olarak ise beton ve prefabrik elemanlar, çelik konstrüksiyon ile hazır beton alanındayız” diye konuştu.

Gürbağ Prefabrik'in yıllık cirosunun 150 milyon TL'yi bulduğunu söyleyen Bağıban, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ilk prefabrik tesisi olan Gürbağ Prefabrik 50 bin metrekare alan üzerinde faaliyet gösteriyor. Toplamda 300 çalışanımız var. Taşeron çalışan firmalar hariç. Bir prefabrik yapıyı oluşturan temel ürünlerden çatı makası, aşık, oluk, kolon, arakat kirişi, arakat döşemesi gibi ürünlerin hepsini üretmekteyiz. Sürekli yatırım yapan bir firmayız. 2014 yılında parke taşı üretimine geçtik. Kilit taşı üretim tesisimizde peyzaj uygulamalarında kullanılan çeşitli kilit taşları, bordürler, çitler ve beton bariyerler gibi temel prefabrik ürünler ve bunların yanında altyapı elemanları olarak da kutu menfezler, borular ve baca elemanları üretmekteyiz. Bu arada bir süredir gündemimizde olan betonarme tesisimizi devreye aldık. Bu yatırımımız için 10 milyon dolarlık yatırım yaptık” dedi.

Grup, 3 binin üzerinde kişiye istihdam sağlıyor

Hedeflerine dair konuşan Bağıban, “Üretim bandında teknolojik üretim sistemlerine ağırlık verilerek hem üretim kalitesi hem de kapasitesi artırılarak teknolojik kalıplara yatırım yapma önümüzde bir hedef olarak durmaktadır. Bununla birlikte prefabrikasyon sektöründeki yenilikleri kendi sistemimize entegre etmeye yönelik Ar-Ge çalışmaları ile farklı uygulamalara yönelik çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerini kullandı. Yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösterdikleri tüm alanlarda sürekli olarak yatırım yaparak büyüyen Gürbağ, ENR'nin müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde her yıl yer alıyor. Merkezi Ankara'da bulunan ve 3 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan Gürbağ Grup hakkında bilgi veren Bağıban, “Gürbağ İnşaat, Gürbağ Prefabrik, Tambağ İnşaat, Ohitan ve Mim Mühendislik olmak üzere beş firması bulunuyor. Gürbağ Prefabrik Şanlıurfa'da yer alırken, Ohitan firmamız Irak'taki faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz şirketimiz. Diğer Tambağ İnşaat, Gürbağ İnşaat ve Mim Mühendislik Ankara'da faaliyet gösteriyor” şeklinde konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.