The BIG 5 Show Dubai, firmalara ihracat kapısını açıyor

Dunya Insaat - - Fuar -

DÇağatay ERŞAHİN

ünyanın çeşitli noktalarında senede 30'un üzerinde fuar düzenlediklerini belirten Expotim Ladin Grubu İcra Kurulu Üyesi Çağatay Erşahin, düzenlenen fuarlarla firmalarına ve yeni pazarlara girip, kendi ürün ve markalarını o ülkelerde bilinir kılmalarını, yeni bayiler bulmalarına aracı olduklarını vurguladı. Expotim Ladin Grubu'nun The BIG 5 Show Dubai 2019 Fuarı için önemli çalışmalara imza attığını belirten Erşahin, The BIG 5'e Türkiye'den 250 firmanın katılacağını söyledi. 26-29 Kasım 2018 tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde düzenlenecek fuar hakkında Erşahin, şunları kaydetti:

“Her sene olduğu gibi 2018 yılında da fuarın en prestijli sponsorluğu olan platin sponsorluğunu, 'Turkey, DiscoverthePotential' sloganı ile Expotim üstleniyor. Fuar alanında daha fazla görünürlük sağlayan bu sponsorluk sayesinde Türk ürünlerine olan ilgi daha da artmakta ve Türk firmalarına daha fazla iş yapma fırsatı yaratılmaktadır. Bu yıl da ihracata büyük katkılar sağlayacak olan The BIG 5 Show Dubai'de Türk şirketler, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya gibi bölgelerde iş bağlantılarını artırarak ticaret yapmayı hedefliyor.”

Fuarda tüm inovatif ürün ve fikirlerin bir araya toplandığı, canlı ve interaktif gösterilerin gerçekleşeceği bir alan olarak kurulan “Live Innovation Zone”da ziyaretçilerin yapı sektöründeki son teknoloji trendlerini takip edebileceklerini söyleyen Erşahin, “Yapı sektöründe sürdürülebilir girişimleri desteklemek ve yatırımcılarla yeni fikir sahiplerini bir araya getirmek için düzenlenen 'Start-up City' etkinliği de bu sene ilk kez düzenlenecek. Bölgede faaliyette olan küresel firmaların katılımıyla gerçekleşecek 'FutureTech' Yapı Zirvesi'nde ise; Orta Doğu ve Körfez bölgesinin ‘know-how' eksiğini gidermek için geliştirilen teknolojik çözümler tartışılacak. Yapı sektöründeki kadın istihdam yetersizliği konuşmak üzere 'Women In Construction', sektör uzmanları ve profesyonellerin ders verdiği 'The Big 5 Talk Series' de The BIG 5'te öne çıkacak etkinliker” diye konuştu.

Erşahin, fuarda, iş makineleri sektörü için düzenlenen BIG 5 Heavy Fuarı'nın yanı sıra, beton sektörü için Middle East Concrete (MEC), güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji sektörü için The BIG 5 Solar, ısıtma-soğutma için HVACR Expo, kentsel tasarım ve çevre düzenlemeleri için de Urban Design Landscaping Expo fuarlarının düzenleneceğini aktardı. Ayrıca 2019 organizasyonlarına BUDMA 28'inci Uluslararası Yapı, Yapı Malzemeleri ve Mimarlık Fuarı'nı ve Mosbuild Fuarı'nı eklediklerini belirten Erşahin, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Expotim Ladin'in faaliyetlerinden bahseder misiniz? Yapı sektörüne ne tür katkılar sağlıyorsunuz? ERŞAHİN:

Expotim

Ladin Grubu olarak bizim tek bir amacımız var: Türkiye'nin ihracatını artırmak. Türkiye'nin cesur üreticilerini doğru pazarlara taşımak ve yeni müşterilerle pazar paylarını artırmalarını sağlamak. Bunun için Grup olarak, Paris'ten Dubai'ye, Fildişi Sahili'nden Moskova'ya, Cakarta'dan Addis Ababa'ya kadar dünyanın çeşitli noktalarında senede 30'un üzerinde fuar düzenliyoruz. T.C Ticaret Bakanlığı'nın yurt dışı fuar organizasyonu yetki belgesi ile Türkiye için önemi yüksek olan bu pazarlarda düzenlediğimiz prestijli milli katılımlar ve kendi düzenlediğimiz fuarlarımızla ülkemizin ihracatına yön veriyoruz. Yapı, inşaat, makine, tarım, otomotiv ve tekstil gibi ülkemizin önde gelen sektörlerindeki ihracatçılarımızın yurt dışındaki avantajlı pazarlara ulaşmalarını sağlıyoruz. Firmalarımızın yeni pazarlara girip, kendi ürün ve markalarını o ülkelerde bilinir kılmalarına, yeni bayiler bulmalarına aracı oluyoruz. Bu nedenle, 2018 yılında Türkiye'nin parlak ihracat tablosunda firmamızın da göz ardı edilemeyecek bir payı olduğunu iddia etmekteyiz.

- Firma olarak Türkiye ve yurt dışındaki gelecek dönem planlarınızı iletir misiniz?

ERŞAHİN:

Her yıl olduğu gibi 2018 yılında da fuar portföyümüze yeni fuarlar, yeni sektörler ve çalışma alanları katarak ilerledik. Düzenlendiği ülkelerin en büyük ve en geniş katılımlı fuarları olan bu organizasyonların başında, Türkiye milli katılımını organize ettiğimiz The BIG 5 Show fuarları yer almıştır. Bu sene ilk kez düzenlediğimiz The BIG 5 Construct Egypt ve The BIG 5 Qatar fuarlarımızı başarılı bir şekilde organize etmeyi başardık ve gelecek sene bu ülkelerdeki milli katılım organizasyonumuzu genişletmeyi düşünüyoruz. Hem sektörün BIG 5 markasına olan güveni; hem de gösterdiği yoğun ilgi sonucu, Fas ve Nijerya BIG 5 yapı fuarlarını da firmamızın 2019 yılı fuar takvimine eklemiş bulunmaktayız. Expotim Ladin Grubu olarak, Orta Doğu ve Afrika yapı fuarlarındaki üstünlüğümüzü Avrupa'da devam ettirmek amacıyla 2019 yılı Avrupa fuarlarımıza yenilerini ekledik. İlk olarak, Polonya ve diğer Orta Avrupa ülkeleri yapı sektörlerinden her yıl yaklaşık bin katılımcının yer aldığı, yenilikçi ve son teknoloji ürünlerini, yoğun geçen dört gün boyunca 46 binden fazla ziyaretçiye sergiledikleri BUDMA 28'inci Uluslararası Yapı, Yapı Malzemeleri ve Mimarlık Fuarı'nı 2019 yapı fuar takvimine eklemiş bulunmaktayız. İkinci olarak ise, Rusya'nın yapı sektöründeki en başarılı etkinliği MosBuild Fuarı'nda da 2019 yılında milli katılım düzenliyoruz.

- The BIG 5 Show Dubai 2018 hakkında bilgi verir misiniz?

ERŞAHİN:

The BIG 5 Show Dubai, yapı sektörünün Orta Doğu'daki en büyük buluşma noktası. Bu büyük organizasyonda dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonellerini, uzmanları ve uluslararası firma yetkililerini Türk firmalarıyla bir araya getirmekteyiz. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen fuarda Türkiye'den 240 firma ile fuardaki en yüksek ulusal katılımlardan birini sağlamış olmaktan gurur duyuyoruz. Türkiye'nin yanı sıra, 2017 yılında 64 ülkeden 2 bin 600 katılımcı ve 140 ülkeden 65 bin ziyaretçi fuara katıldı. Orta Doğu'nun tartışmasız bir numaralı yapı fuarı The BIG 5 Show Dubai, düzenlendiği bölge olan Körfez bölgesi inşaat sektöründe söz sahibi tek fuardır. Körfez bölgesinin en yoğun yapı sektörüne sahip Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) geçen yıla göre, aktif inşaat proje sayısında yüzde 17.4 oranında artış yaşanmıştır. Sadece Dubai'de yapımı devam eden 4 bin 627 proje ve tüm ülke genelinde 818.2 milyar dolar değerindeki 11 bin 700 proje ile BAE inşaat sektörü, ülke

ekonomisindeki ana sektör konumunu da sağlamlaştırmaktadır. Bu noktada; hem yerel hem de bölgesel yapı sektörünü ve inşaatı devam eden mega projeleri; teknoloji, ‘know-how' ve sürdürülebilirlik gibi konularda destekleyerek büyümeye katkı veren The BIG 5 Show Dubai, son teknoloji tesisler, altyapı ve konut inşalarında uluslararası standartlarda bir platform olma görevini üstlenmektedir. Fuarda yapı, yapı malzemeleri, inşaat, panel, mermer, kauçuk ürünler, hazır beton elemanları, prefabrik ve ısıtma soğutma-havalandırma gibi yapı sektörünün tüm alanlarındaki ürünleriyle dikkat çeken Türk firmaları ziyaretçilerden büyük ilgi görmekle birlikte, ülke pazarına girme konusunda kurdukları bağlantılar ve artırdıkları tecrübeleri ile kendilerine büyük avantaj sağlıyorlar.

- Fuarda ne tür etkinlikler gerçekleştirilecek? Yenilikler neler? ERŞAHİN:

Bu seneye özel olarak gerçekleştirilecek etkinlikler; tüm inovatif ürün ve fikirlerin bir araya toplandığı, canlı ve interaktif gösterilerin gerçekleşeceği bir alan olarak kurulan “Live Innovation Zone”da ziyaretçiler yapı sektöründeki son teknoloji trendlerini takip edebilecekler. Yapı sektöründe sürdürülebilir girişimleri desteklemek ve yatırımcılarla yeni fikir sahiplerini bir araya getirmek için düzenlenen “Start-up City” etkinliği de bu sene ilk kez düzenlenecek. Bölgede faaliyette olan küresel firmaların katılımıyla gerçekleşecek “FutureTech” Yapı Zirvesi'nde ise; Orta Doğu ve körfez bölgesinin ‘know-how' eksiğini gidermek için geliştirilen teknolojik çözümler tartışılacak. Yapı sektöründeki kadın istihdam yetersizliğini konuşmak üzere “Women In Construction”, sektör uzmanları ve profesyonellerin ders verdiği “The Big 5 Talk Series” de fuarda farklı etkinlikler olarak öne çıkacak. Ek olarak, Bu sene 26-29 Kasım'da Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleşecek olan fuarda, iş makineleri sektörü için düzenlenen BIG 5 Heavy Fuarı'nın yanı sıra, beton sektörü için MEC, güneş enerjisi ve yenilenebilir enerji sektörü için The BIG 5 Solar, ısıtma-soğutma için HVACR Expo, kentsel tasarım ve çevre düzenlemeleri için de Urban Design Landscaping Expo fuarları da düzenleniyor olacak.

- Fuarın büyüklüğü, katılımcı ve ziyaretçi profili hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ülkeler ön plana çıkıyor?

ERŞAHİN:

Körfez bölgesinin en büyük fuar kompleksi olan Dubai World Trade Center'da organize edilecek fuar; 110 bin metrekarelik bir alanda gerçekleşmektedir. 137 farklı ülkeden ziyaretçi alan fuar, mimar ve mühendisler, proje yöneticileri, firma sahipleri ve satın alım yöneticileri gibi yüksek bütçeli satın alım yetkisine sahip uluslararası firma yetkililerinden oluşan ziyaretçi profiline sahiptir. The BIG 5 Show Dubai Fuarı'nda, Türkiye başta olmak üzere, en yoğun ulusal katılım organizasyonları düzenleyen ülkeler İtalya, Almanya, İngiltere, İspanya, Yunanistan, Hindistan, Güney Kore, Çin, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri olmaktadır. 2017 yılında fuara 64 farklı ülkeden gelen uluslararası katılımcı firmalar ürünlerini dört gün boyunca 65 binden fazla ziyaretçiye sergilediler. 137 farklı ülkeden gelen sektör profesyonellerini ağırlayan The BIG 5 Show Dubai, en yoğun ziyaretçi ilgisini Körfez ülkelerinden gelen ziyaretçilerden görmektedir. Ağırladığı ziyaretçilerin yüzde 61'i Körfez ülkelerinden olan fuarın bu bölge dışında, en fazla ziyaretçi aldığı ikinci bölge ise yüzde 13 oranıyla Avrupa olmuştur. Avrupa'yı yüzde 12 oranıyla Asya ve yüzde 11 oranıyla Kuzey Afrika ve Orta Doğu (MENA) bölgeleri takip etmektedir. Bu bölgelere ek olarak Afrika ve Amerika kıtalarından gelen alıcı ve sektör profesyonelleri de fuarı ziyaret etmektedirler.

- Fuarın Türk yapı sektöründeki önemi ve katkısı nedir?

ERŞAHİN:

Türk inşaat sektörünün büyük ilgi gösterdiği The BIG 5 Show Dubai'de Türk firmalarının rekabet içinde olduğu ülkeler ise başta İtalya, Almanya, Yunanistan, Suudi Arabistan, İspanya, Hindistan, Çin, Güney Kore ve BAE olarak sıralanıyor. B2B görüşmeler ile ihracata çok büyük katkılar sağlayan fuarda, Türk firmalarının arasında olan ve her biri kendi alanında en iyiler olarak kabul gören firmalar yer almaktadır. Fuara katılacak Türk firma sayısı ise şu anda 250'yi geçti. Katılımcı firmalarımıza katkı sağlamak için; geçtiğimiz yedi yıl boyunca üstlendiğimiz, fuarın en prestijli sponsorluğu olan platin sponsorluğunu 2018 yılında yine üstlenecek olup, fuar alanında daha fazla reklam ve daha fazla görünürlük sayesinde firmalarımıza ilgi ve talebi artırmayı amaçlıyoruz. Bu sponsorluk sayesinde, tüm ziyaretçi ve VIP yaka kartlarında, kayıt masalarında, yaka iplerinde ve fuar alanındaki önemli noktalarda “Turkey, Discover the Potential” sloganı adı altında Türkiye tanıtımı ile 65 binden fazla ziyaretçi üzerinde olumlu etki yaratacağız.

- Türkiye açısından bir önceki fuarla karşılaştırdığınızda beklentileriniz neler?

ERŞAHİN:

Expotim olarak bu yıl 39'uncu kez düzenlenecek olan The BIG 5 Show Dubai Fuarı'ndaki milli katılım organizasyonumuzu 240 firmadan 250 firma üstüne çıkarmış olmaktan dolayı gururluyuz. Bu sene 5 bin metrekarelik net fuar alanının üzerine çıkarak fuardaki ulusal katılım organizasyonumuzu da genişletmiş oluyoruz. Bu rakamlar, bu sene The BIG 5 Show Dubai'den daha geniş bir Türkiye varlığı ve ülkemiz adına daha fazla ihracat potansiyeli anlamına gelmektedir. Dahası, Türk yapı sektörünün “The BIG 5 Show” markasına olan güveni ve inancının tam olması nedeniyle henüz 2018 yılı organizasyonu gerçekleşmeden firmalar 2019 senesi için sözleşme yenilemelerini yapmaya başladı. Ülkemizde şu sıralar yaşanan ekonomik zorluklara rağmen Türk yapı sektörünün tercihini en çok iş potansiyeli gördüğü ve iş garantili bir fuar olan The BIG 5 Show Dubai Fuarı'ndan yana kullandığını görmekten memnunuz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.