IZELTAŞ, 40 ÜLKEYE IHRACAT YAPIYOR

Dunya Insaat - - El Aletlerİ -

Türkiye el aletleri sektöründe yüzde 70’lik pazar payına sahip olan İzeltaş, bu yıl 50’nci kuruluş yıldönümünü kutluyor. İzeltaş ve Elta markaları altında 4 binden fazla ürün çeşidini sektöre sunduklarını belirten İzeltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, “İzeltaş, Türkiye’nin ilk ve lider el aletleri üreticisidir. El aletlerinin yanı sıra üretilen sıcak dövme parçalarla başta otomotiv olmak üzere, inşaat, denizcilik ve madencilik sektörüne, savunma ve havacılık sanayilerine, ziraat endüstrisine ve altyapı işlerine kadar birçok kamu ve özel sektör kuruluşuna hizmet sunmaktayız. İzeltaş ve Elta markaları altında 4 binden fazla ürün çeşidimiz bulunmaktadır. Yurt içi satışlarımız Türkiye’nin her bölgesinde yer alan yetkili bayilerimiz aracılığıyla yapılıyor. Şu anda Türkiye’de el aletleri sektörünün yüzde 70’lik pazar payıyla lider firmasıyız. Gurur duyduğumuz en önemli nokta ise, 1968 yılından bu yana, bugün önemi daha da anlaşılan yüzde 100 yerli üretimi hayata geçirmemizdir. Ülke ekonomisine katkı sağlamanın yanı sıra, dünyaya mal olmuş, kalitesiyle ünlü bir marka olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. 40 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Yorgancılar, yurt içi ve yurt dışı üretim ve satışları hakkında şu bilgileri aktardı: “İzmir’de Işıkkent ve Kemalpaşa, Manisa’da ise Turgutlu’da olmak üzere üç ayrı üretim tesisinde üretimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Üç tesiste yılda toplam 20 milyon adet üretim gerçekleştiriyoruz. İzeltaş bu yıl, yani 50’nci yılı itibariyle son yılların en yüksek üretim ve satış seviyesine geldi. Bu yıl Alman markası Gedore ile yaptığımız distribütörlük anlaşması sonucunda onların Türkiye’deki satış ağını da biz yönetmeye başladık. Böylece ürün gamımızı ve Türkiye’deki satış

ağımızı daha da genişlettik. Geride bıraktığımız yıl hem üretim hem satışlarda hedefimizin çok üstünde rakamlar gözlemledik. Yurt içinde yetkili bayilerimiz aracılığıyla satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Yedi bölgede 150’den fazla bayimiz bulunuyor. Yurt dışında ise 40 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Üretimimizin yaklaşık yüzde 35’ini ihraç ediyoruz. Bizim için en önemli pazar fırsatlarını Avrupa Birliği ülkeleri oluşturuyor.”

“Dijital dönüşüm kaçınılmaz”

Dijitalleşmenin önemine vurgu yapan ve Endüstri 4.0’ın sektörler tarafından es geçilemeyecek değerde olduğunu dile getiren Yorgancılar, “Teknolojinin her gün değil her saat ileriye gittiği bir dünya düzeninde yaşıyor ve iş yapıyoruz. Elbette bu hıza ayak uydurmak, uyum sağlamak ve iş yapış şekillerimizi buna entegre etmek durumundayız. Gerek Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı olarak, gerekse birçok farklı platformda ısrarla dile getirdiğim Endüstri 4.0 olgusunu burada bir kez daha tekrarlamak durumundayım. Şu bir gerçek ki, dijital dönüşüm kaçınılmaz ve Endüstri 4.0’ı es geçmek, geleceğin şirketleri arasında yer alma şansını kaçırmak demektir. Akıllı üretim sistemlerine uyum sağlamak, oluşturacağımız altyapılara uygun eğitim sistemlerini geliştirmek, alınması gereken ilk tedbirlerden biridir. Sanayi 4.0’ın önemini kavramış bir şirket olarak biz de İzeltaş bünyesinde, dijitalleşme yolunda adımlar atmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“DIY trendiyle bireysel kullanım artıyor”

Sektör değerlendirmesi yapan Yorgancılar, el aletleri sektöründe bireysel kullanımın arttığını vurgulayarak, “Dünya el aletleri sektörünün büyüklüğü, hitap ettiği sektörlerin ve ürün gamının çeşitliliği nedeniyle tam olarak ölçülemiyor. Ancak sanayileşme oranı arttıkça el aletleri kullanımının arttığını ve gelişmiş ekonomilerde bireysel kullanımın daha fazla olduğunu gözlemliyoruz. Dünyada yükselen DIY (do it yourself‐kendin yap) trendiyle birlikte el aletlerinin bireysel kullanımının arttığı, bu ürünleri tanıyan ve kullanan kitlenin çoğaldığı da bir gerçek” dedi. Sektördeki önemli sorunlardan birinin yetişmiş eleman eksikliği olduğunu söyleyen Yorgancılar, bu eksikliğin giderilmesi için eğitim ve istihdamın bir arada planlanması gerektiğini ifade etti. Yorgancılar, “Her organize sanayi bölgesine bir teknik lise ya da meslek lisesinin kurulması zorunlu hale getirilmelidir. Bunun yanı sıra meslek liseleri Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlanmalı, Almanya, İsviçre ve Avusturya’da olduğu gibi aktif mesleki eğitim sistemi hayata geçirilerek üretim, istihdam ve eğitim topyekün planlanmalıdır. Bunlar uygulandığı zaman birkaç yıl içerisinde hem biz sanayicilerin hem de iş arayan gençlerimizin sorunları çözülmüş olacak. Türkiye başta insan gücü olmak üzere birçok potansiyeli barındıran bir ülke. Kalkınmak için olmazsa olmazımız ise üretim. Üretmiyorsak, bir adım ileriye gitmemiz mümkün değil. Daha fazla üretimle, istihdamla ve ihracatla bu kritik dönemi atlatacağız. Birlikte hareket ettiğimiz sürece bizi yıkabilecek bir güç göremiyorum. Bu sebeple, zor ve kritik dönemlerde her şeyi bir kenara bırakıp ilk önce vatan sevgimize sarılmalıyız” ifadelerinde bulundu.

Ender YORGANCILAR: “Teknolojinin her gün değil her saat ileriye gittiği bir dünya düzeninde yaşıyor ve iş yapıyoruz. Elbette bu hıza ayak uydurmak, uyum sağlamak ve iş yapış şekillerimizi buna entegre etmek durumundayız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.