STANLEYBLACK&DECKER, YATIRIMLARIYLA BÜYÜYOR

Dunya Insaat - - El Aletlerİ -

Globalde cirosunu 2022 yılında 22 milyar dolara çıkarmak isteyen Stanleyblack&Decker’ın Türkiye’de de hızlı büyümeyi ve liderliği amaçladığını söyleyen Stanleyblack&Decker Türkiye Genel Müdürü Burak Altınoluk, 2018 sonunda 2017’nin üç katı bir büyüme hedeflediklerini belirtti. Altınoluk, ”Gerek globalde gerekse Türkiye’de endüstri ortalamasının sekiz katı büyüme gibi bir projeksiyonumuz bulunuyor. Yapı sektörünün tek haneli rakamla büyümesi beklenirken, bizim iki haneli rakamlarda büyüme beklentimiz mevcut. Orta vadede ise Türkiye’de pazar lideri ve bir numaralı el aletleri ve aksesuarları markası olmayı hedefliyoruz. Ayrıca gelecekte el aletleri dışında globalde söz sahibi olduğumuz güvenlik, altyapı ve endüstriyel iş platformlarını da Türkiye’ye getirmeyi düşünüyoruz” açıklamasını yaptı. Firmalarının yeni hedef pazarlara da önem verdiğini belirten Altınoluk, uzun vadede Türkiye’de üretim yapmayı ve buradan Avrupa ve Orta Doğu başta olmak üzere dünyaya açılmayı istediklerini vurguladı. Dijital bir dönüşümün içinde olduklarını da ifade eden Altınoluk, “Endüstri 4.0 bütün süreçlerimize ciddi anlamda bir verimlilik getirdi. Silikon Vadisi’nde ofisi olan tek el aletleri firması olarak da bambaşka bir yere ve vizyona sahip olduğumuza inanıyoruz” dedi. Türkiye’de endüstrinin çok gelişeceğini ve üretimin büyüyeceğine öngördüklerini dile getiren Altınoluk, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın günümüzdeki yapısından bahsederek, Türkiye pazarındaki faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

ALTINOLUK:

StanleyBlack&Decker el aletleri sektöründe asırlık geçmişe sahip iki köklü markanın 2010 yılında birleşmesiyle kuruldu. Dünyanın en eski ve büyük el aletleri üreticisi Stanley (1843) ile dünyada ilk elektrikli el aletleri patentini alan ve özellikle şarjlı süpürgelerin mucidi olarak bilinen Black+Decker (1910), “StanleyBlack&Decker” adı altında bir araya geldi. Bugün 50 ülkede, 52 binden fazla çalışana, üstün kalite, sürekli yenilik ve mükemmellik tutkusu ile elektrikli el aletlerinden lazer ölçüm cihazlarına, küçük ev aletlerinden çim biçme makinelerine kadar geniş bir yelpazede yer alan 500 binden fazla öncü ürüne sahip bir dünya lideri. StanleyBlack&Decker’ın Türkiye macerası 2013 yılının Aralık ayında başladı. 30 yıla yakın bir süredir farklı ürün grupları ile Türkiye pazarında olan Stanley ile Black&Decker, tek bir şirket olduktan sonra kendi satış‐pazarlama‐dağıtım ağını ve kadrolarını oluşturdu. Bugün şirketimiz, Dewalt, Stanley, Black&Decker, Irwin ve Lenox gibi markalarla inşaat, endüstri, otomotiv sektörlerine, hobi ve ev kullanıcılarına 20 binden fazla ürün çeşidiyle ulaşıyor.

- Firmanızın gelecek dönem hedefleri ve yatırım çalışmalarını anlatır mısınız?

ALTINOLUK: StanleyBlack&Decker gelişen ve gelişmekte olan pazarlarda üretim tesisleri kurup ve satın almalar yapan halka

açık bir şirket. Globalde 2017 yılını 12.7 milyar dolar ciro ile kapatan şirketimiz sektörünün lideri. Türkiye’de ise 2017 sonu itibarıyla pazar ikinciliğini elinde bulunduruyor. Şirketimizin 2022 hedefi globalde cirosunu 22 milyar dolara çıkarmak. Türkiye’de de çok hızlı büyümeyi ve liderliği amaçlıyoruz. 2018 sonunda 2017’nin üç katı bir büyüme hedefimiz mevcut. Gerek globalde gerekse Türkiye’de endüstri ortalamasının sekiz katı büyüme gibi bir projeksiyonumuz bulunuyor. Yapı sektörünün tek haneli rakamla büyümesi beklenirken, bizim iki haneli rakamlarda büyüme beklentimiz mevcut. Orta vadede ise Türkiye’de pazar lideri ve bir numaralı el aletleri ve aksesuarları markası olmayı hedefliyoruz. Şirketimizin globaldeki gibi Türkiye’de de lider olması motivasyonuyla, 2017 senesinde iş modelinde değişikliğe gittik ve yatırımlarımızı ivmelendirerek büyüttük. Tek münhasırlık sisteminden çıkarak doğrudan kendi operasyonumuz kurduğumuz yeni iş modelimizi hayata geçirdik. 2014’te, 2015’te, 2016’da yatırımlarımıza hız kazandırdık ve 2017’de toplam 30 milyon dolarlık yatırıma ulaştık. Bundan sonra da yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Yüzünü dijitale dönen bir şirket olarak gelecekte el aletleri dışında globalde söz sahibi olduğumuz güvenlik, altyapı ve endüstriyel iş platformlarını da Türkiye’ye getirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca Güney Amerika, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Türkiye’nin de bağlı olduğu GEM bölgesinde (Global Emerging Markets/Global Gelişmekte Olan Pazarlar) faaliyet gösteren şirketimiz, ABD’de büyük yatırımlara devam ettiği gibi, yeni hedef pazarlara da önem veriyor. Bu pazarlar arasında coğrafi konumu itibarıyla Türkiye ve Orta Doğu da yer alıyor. Uzun vadede Türkiye’de üretim yapmayı ve buradan Avrupa ve Orta Doğu başta olmak üzere dünyaya açılmayı istiyoruz.

- Teknolojinin sektöre ve ürünlerinize yansımasını değerlendirir misiniz?

ALTINOLUK:

StanleyBlack&Decker olarak bütün süreçlerimizde, satış süreçlerimizden tedarik zincirimize, finansal faaliyetlerimizden insan kaynakları yönetimimize kadar her anlamda dijital bir dönüşümün içindeyiz. Şirketimiz Endüstri 4.0’a ciddi yaptırım yaptı, sonuçlarını da alıyor. Endüstri 4.0 bütün süreçlerimize ciddi anlamda bir verimlilik getirdi. Çok daha yüksek kalite, düşük maliyet ve inovatif ürünler gibi kazançlarımız oldu. Faaliyet gösterdiğimiz sektör içinde Silikon Vadisi’nde ofisi olan tek el aletleri firması olarak da bambaşka bir yere ve vizyona sahip olduğumuza inanıyoruz. StanleyBlack&Decker’ın el aletlerinden Kendin Yap‐DIY’e, dijital sistemlerden güvenliğe kadar birçok sektörde yenilikçi ürün ve hizmetleri bulunuyor. Sektörümüzde bayi, profesyonel kanal, yapı marketlerin dışında elektronik ticaretin de çok gelişeceğini öngörüyoruz. Dijitalleşmenin getirdiği olanaklarla birlikte çok yönlü ve geniş hizmet ağımızı daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Kablosuz ürünleriyle iş kazalarından ölümlerin oranını düşürmeyi hedefleyen StanleyBlack&Decker delici, kırıcı aletler kategorisinde yeni geliştirdiği ürünlerle, kablolu ürünlerden dahi daha güçlü kablosuz ürünler üretiyor. İş kazalarının en büyük nedenlerinden biri olan kablolu aletlere alternatif yenilikçi ve güvenli kablosuz ürünlerimizle iş kazaları ve ölümleri önlemek adına çalışıyoruz.

- Eklemek istedikleriniz… ALTINOLUK:

Türkiye el aletleri pazarı çok hızlı büyüyen bir pazar; SAGP’ye (Satın Alma Gücü Paritesi) göre, 857 milyar dolarlık Gayri Safi Yurtiçi Hasılası ile dünyanın 17’nci büyük ekonomisi. 80‐85 milyonluk nüfusu, 19 milyon hane sayısı ve genç insan kaynağıyla fark yaratıyor. Nüfusumuz büyüyor, tüketim ve üretim artıyor, ekonomimiz gelişiyor. Çok kuvvetli, eğitimli ve esnek iş gücüne sahibiz. Türkiye’de endüstrinin çok gelişeceğini ve üretimin büyüyeceğine öngörüyoruz. Türkiye’nin yatırım yapılacak çok doğru bir ülke olduğuna ve potansiyel dış pazarlara Türkiye’den ulaşılabileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla ülkemiz ciddi fırsatlar barından potansiyeli çok yüksek bir ülke.

Burak ALTINOLUK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.