Ar-Ge&İnovasyon Zirvesi ve Sergisi’nde Akçansa projeleriyle dikkat çekti

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

Türkiye'nin önde gelen yapı malzemeleri şirketlerinden Akçansa, inovatif yaklaşımını tüm süreçlerine yansıtma hedefiyle, ürün ve hizmetlerinde yenilikçi uygulamalara devam ediyor. İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşen MMG 3. Ar-Ge & İnovasyon Zirvesi ve Sergisi'ne katılan Akçansa, sektördeki öncü ve yenilikçi projelerini ziyaretçilerle paylaştı.

Sanal gerçeklik turu

Akçansa, Çanakkale Fabrikası'nın görüntüleriyle paydaşlarına ve ziyaretçilerine sanal gerçeklik deneyimi yaşattı. Akçansa'nın fabrika ziyaretçilerine fabrikayı gezmeden iş sağlığı ve güvenliği kurallarını aktarmak için hayata geçirdiği bu uygulama aynı zamanda sektörde ilk olma özelliği taşıyor. Dünyada en çok tercih edilen, en gelişmiş sanal gözlük sisteminin kullanıldığı uygulama ile fabrika ziyaretçileri bir yandan üretim sahalarına girmeden iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri alırken, diğer taraftan 34 sahneden oluşan görüntüler ve gyroskobik gezinti imkanıyla fabrikayı üç boyutlu ve orijinal haliyle gezebiliyor.

Karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan Mikroalg projesi

Akçansa'nın karbon ayak izini azaltmayı amaçlayan Mikroalg Üretim Projesi zirvede ilgi odağı oldu. TÜBİTAK tarafından desteklenen ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi danışmanlığında ilerleyen projede mikroalgler karbon tutucu olarak görev yapıyor. Akçansa Çanakkale Fabrikası'nda özel havuzlarda karbondioksit ile beslenen ve fotosentez yöntemi ile büyüyen mikroalgler kozmetik sektöründe ve balıkçılık sektöründe değerlendiriliyor. Ayrıca, yüksek kalorifik değerleri sayesinde sektörde alternatif yakıt olarak da kullanılabiliyor. Mikroalg Projesi, Türkiye'deki sanayi gruplarında ve global çimento sektöründe başarıyla hayata geçmiş ilk uygulama olarak öne çıkıyor.

“Sektörümüzün geleceğine yön veriyoruz”

Akçansa'nın inovasyon ve Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiğinin altını çizen Akçansa Genel Müdürü Umut Zenar, “Ar-Ge gücümüz ve yenilikçi ürünlerimizle sektörümüzün geleceğine yön veriyoruz. Yapı malzemeleri sektöründe tüm sınırların ötesinde sürdürülebilir büyüme hedefiyle hareket ediyoruz. Yeniliklere değer veren bir şirket olarak, yeni yatırımlarımızı teknoloji, enerji, sürdürülebilir çevre alanına yönlendirmekteyiz. Bu doğrultuda yenilenebilir enerji kaynakları, atık yönetimi uygulamalarıyla verimlilik ve sürdürülebilirlik odaklı çalışıyor, fark yaratan çalışmalara imza atıyoruz” dedi.

84

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.