Doka, Kuzey Marmara Otoyolu'nda ürünleriyle fark yaratıyor

Dunya Insaat - - Şirket Haberleri -

İstanbul Kınalı'dan Sakarya'nın Akyazı ilçesine kadar devam edecek Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri ile bağlantı sağlayacak olan Kuzey Marmara Otoyolu'nda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Doka, Kuzey Marmara Otoyolu projesinde de yapımcı müteahhitlerin ve alt yüklenicilerinin tercihi oldu. Otoyolun büyük bölümünde kalıp sistemi ve mühendislik hizmeti sağlayan Doka, altyapı projelerindeki tecrübesini bu projede de gösterecek.

Avrupa ve Asya kıtasında şehir içi ve transit trafiği rahatlatarak konforlu ve hızlı bir ulaşım hizmeti sağlamaya hazırlanan Kuzey Marmara Otoyolu'nda toplamda 8 tünel, 24 viyadük, 62 köprü, 78 alt geçit, 47 üst geçit ve 200 menfezin bulunacağı otoyolda ayrıca dört şerit ile dünyanın en geniş tünelleri inşa edilecek. 2019 yılı sonunda trafiğe açılması hedeflenen projeye Doka çeşitli kalıp ve iskele sistemi tedarik ediyor.

Doka Kalıp ve Freysaş iş birliğiyle İtme Sürme Yöntemi

Otoyol & demiryolu gibi ulaşım amaçlı yapılan köprü projelerinde kullanılan itme sürme yöntemi, Türkiye inşaat sektörü için çok yeni bir metod olarak sayılabiliyor. Doka Kalıp & Freysaş iş birliği ile başarıyla uygulanan bu metodun Türkiye'de kullanılmasının ülkemize bu tip devlet yatırım projelerinde büyük ölçüde zaman, maliyet tasarrufu sağlanabilecek. Bu yöntem, Kuzey Marmara Otoyolu projesinde İhsaniye ve Çayırköy viyadüklerinde başarıyla uygulanıyor.

İtme-Sürme köprü yapım metodunda genel olarak, oluşturulan sabit bir döküm sahasında, köprü kutu kesitinin demir & beton imalatı işlemleri yapılıyor. İlk köprü segmentinin imalatından sonra, kesidin ucuna betona nazaran daha hafif olan çelik konstrüksiyondan kılavuz bir “burun” takılıyor. Bu burun, itme aşamasında konsol çalışacak köprü segmentinin, bir sonraki mesnet noktasına kadar daha az deplasman ile hareketini sağlıyor. Sonraki mesnet noktasına itilen segment, mesnet noktası ve segment arasına yerleştirilen, sürtünmeyi azaltıcı özel malzemelerle birlikte yerleştiriliyor. Köprünün son segmentine kadar bu işlem devam ettiriliyor. Son aşamada, köprü tabliyesi kademeli olarak kaldırılarak, mesnet ve segment arasında, kalıcı elastomer mesnetler yerleştirilerek işlem tamamlanıyor.

İtme sürme metodu ile yapılan köprü projelerinde, sabit döküm sahasında çalışılması nedeniyle, iş güvenliği yüksek seviyede oluyor. Yapılan imalatın tek noktadan kontrolü sağladığı için, imalat kalitesinin yüksek olduğu belirtiliyor. Yapılan imalatlar tekrarlı olduğu için işçilerin veriminin arttığı kaydediliyor. Döküm sahasının üstü kapatılarak, zorlu hava şartlarında bile, dış etkenlerden bağımsız imalat yapılma imkanı sunuluyor. Yapımda kullanılacak iskele, kalıp ve kule vinç gibi ekipmanların maliyetinde düşüş sağlanıyor. Devamlı olarak iskele kurulumu sökümü yapılmadığı için işçilik maliyetinde düşüş sağlanıyor. Ard germe işlemleri ile köprü kesitindeki beton ve demir miktarında tasarruf sağlanıyor.

MF240 ile güvenlikli çalışma ortamı

İtme sürme kalıbının dışında projenin farklı kesimlerine; Tırmanır kalıp MF240, Geniş yüzeyli kalıp Top 50, DokaUniversal merdiven kulesi, yüksek kapasiteli taşıyıcı yük iskelesi d2 ve d3, şaft platformu, panel kalıpları Frami ve Framax Xlife, başlık kiriş kalıbı ve platformu tedarik ediliyor. Mf240, projenin Derince ve Liman köprüsü kısımlarında ayakların yapımında kullanılıyor. Sistemin kullanımı kolay olup 15 dereceye kadar eğimli perde uygulamalarına izin verir ve çok sayıda uygulamaya göre boyutlandırılabiliyor. Her tarafı kapalı, 2,40 metre genişliğindeki çalışma platformu sayesinde güvenli çalışma ortamı sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.