Turkcell ve Signify verimli enerji için bir araya geldi

Dunya Insaat - - Akıllı Şehir Uygulamaları -

Londra, Singapur, Seul, New York, Helsinki dünyanın akıllı şehirleri arasında başı çekiyor. Yapılan araştırmalar, gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yüzde 80'inden fazlasının 2050 yılında şehirlerde yaşamaya başlayacağını ortaya koyuyor. Hal böyle olunca, yapay zekadan dijital sağlık hizmetlerine, enerji verimliliğine farklı alanlarda şekillenen akıllı şehir uygulamaları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hız kazanıyor.

Toplam piyasa değeri 2025 yılına kadar 2 trilyon doları aşacak “akıllı şehirler” listesinde, İstanbul başta olmak üzere ülkemizdeki birçok büyük şehir de yer alıyor. Dünyanın gündemine oturan bu konu başlığı ile ilgili çalışma yapan şirketlerinden Turkcell ve eski adıyla Philips Aydınlatma, yeni adıyla ise Signify, son olarak kamu ve özel sektörde, enerji verimliliği dijital transformasyonuna öncülük etmek üzere bir araya gelerek, önemli bir protokole de imza attılar. Signify Global CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Eric Rondolat, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve Signify Ortadoğu, Türkiye ve Pakistan Başkanı ve CEO'su Göktuğ Gür'ün katıldığı bir törenle imzalanan protokol kapsamında Signify'ın “Bağlantılı aydınlatma sistemi”, Turkcell'in akıllı şehirler altyapı teknolojisiyle birleştirileceği açıklandı.

İşletmelerin kullandığı enerjinin maliyetini azaltmasını mümkün kılan, aynı zamanda enerji yönetim hizmetlerini sağlayan, istenildiğinde enerji verimliliğiyle ilgili yatırımların finansmanını da yapabilen enerji servis şirketlerinin (ESCO) Led dönüşüm modeli temelinde ilerleyecek olan protokol, şehirlerin aydınlatmada kullandığı enerjiyi daha verimli hale getirmeye odaklanıyor. Birleşmiş Milletler Çevre Programı'na göre hane ve iş yerleri dünyadaki enerji kullanımının yüzde 60'ını gerçekleştiriyor. Sokak aydınlatmaları ise toplam elektrik kullanımının yüzde 15'ine sebep oluyor. Bu sebeple tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de verimli enerji kullanımı günden güne gelişiyor.

Eric Rondolat: “Akıllı şehirlerin gelişmesine katkı sağlayacağız”

Signify Global CEO'su Eric Rondolat, “Dijital çağa adım atarken kamu ve özel sektör için enerji verimliliğini arttırmak suretiyle maliyetleri düşürecek enerji hizmetleri gibi olanaklar sunarak, aydınlatma sektörünün Led aydınlatmaya yönelik dönüşümüne liderlik etmeye devam ediyoruz. Türkiye'deki artan nüfus ve şehirleşmeyle birlikte artık enerji verimliliği konusu hiç olmadığı kadar önem taşıyor. Bu yeni girişim sayesinde, sahip olduğumuz bilgiyi en iyi şekilde kullanarak Türkiye'nin enerji tasarrufu hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak ve akıllı şehirlerin gelişmesine daha fazla katkı sağlayacağız” dedi.

Kaan Terzioğlu: “Enerjiyi daha verimli kullanmak için projeler üretiyoruz”

Dünyanın ilk dijital operatörü olarak verimli enerji kullanımına özel önem gösterdiklerini dile getiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, "Ülkemizdeki tüm şehirleri akıllı şehir altyapımızla donatmak için yola çıktık. Hem kesintisiz hem de enerji tüketimini minimuma indirerek verimliliği artıran çözümler geliştirmek istiyoruz. Signify ile yaptığımız iş birliğinin odağında hem enerji hem de şehirlerdeki yaşam verimliliğine yönelik çözümler yatıyor. Türkiye'nin enerjisini daha verimli kullanmak için projeler üretiyoruz. Bu sayede ülkemizin 30.2 milyar dolarlık tasarruf hedefine katkı sunmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Göktuğ Gür: “ESCO'nun uygulamaları sürüyor”

Signify Ortadoğu ve Türkiye CEO'su Göktuğ Gür, ESCO modelinin özellikle Signify tarafından bölgede başarıyla uygulandığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye, endüstriyel altyapısıyla pek çok projede dünyaya örnek olabilir. Dubai Elektrik ve Su Otoritesi (DEWA) ile 2015'te iki enerji santralinde bulunan 8 bin 500 aydınlatma noktasını Led aydınlatma ile değiştirdik. 2016 sonunda yatırıma harcanan paranın 21 milyon AED'si 3,5 yılda geri alınarak, toplam elektrik tüketiminde yüzde 68 hedeflenirken tam yüzde 75 enerji tasarrufu sağlandı. Yine Dubai'de Dubai Uluslararası Finans Merkezi'nde 7 bin adet GreenParking sistemi ve toplamda 28 bin aydınlatma noktasını değiştirdik. En son geçen hafta Dubai Wetex Fuarı'nda süper ESCO Etihad ile imzaladığımız kontrat ile Dubai Havaalanı'nda 133 bin aydınlatma noktasını Philips ve performans yönetimi dahil olmak üzere anlaştık.

Soldan sağa: Eric RONDOLAT, Kaan TERZİOĞLU ve Göktuğ GÜR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.