Büyükşehir Belediyesi kentsel dönüşümde ilk konutları teslim etti

Dunya Insaat - - Izmir'i Inşa Edenler -

Kentsel dönüşümde “yerinde, adil ve yüzde 100 uzlaşma esaslı” modelle çalışmalar yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, Uzundere'de yapımını tamamladığı ilk dokuz bloktaki 280 daire ve 33 işyerini geçtiğimiz ay hak sahiplerine teslim etti. Projenin yükleniciliğini Folkart Yapı San. Tic. AŞ yaptı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm için yaptıkları depreme dayanıklı, sağlıklı ve konforlu binaların birer birer yükselmesiyle, vatandaşların bu işe olan inancının giderek arttığını ve sürecin ciddi anlamda hız kazandığını söyledi. Kocaoğlu, "Her zaman söylüyorum. Kentsel dönüşümün başarısının temelinde, karşılıklı güven yatıyor. İzmir bunu sağladı ve başardı. Çünkü belediye olarak hem vatandaşlarımıza hem de müteahhitlere verdiğimiz sözleri tuttuk. Örnekler ortaya çıktıktan sonra da hızlandık. İlk hedefimiz 40 bin sağlıklı konut üretmek. İzmir'deki bu modelin tüm ülkeye örnek olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Yıkılan eski konutların bulunduğu alanda "tamamı uzlaşmayla" gerçekleştirilmesi nedeniyle Türkiye'de kentsel dönüşüm çalışmalarına örnek gösterilen İzmir Büyükşehir Belediyesi Uzundere Kentsel Dönüşüm projesinin ilk etabında 12 bin 809 metrekare alanda 280 konut ve 33 iş yeri bulunuyor. İzmir'in yerel yönetimi, Uzundere Kentsel Dönüşüm projesinde yüzde 100 uzlaşılan 422 konut ve 40 iş yerini kapsayan 2'nci etabın da temelini attı. Üçüncü etap ise 12 blok, 385 konut, 21 konut altı ticaret, 31 ticaret, 120 odalı otel ve 78 ofisi kapsıyor.

Büyükşehir'den yedi bölgede dönüşüm

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk etabı tamamlanan Uzundere ile birlikte kentin yedi ayrı bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor.

Örnekköy

Örnekköy Kentsel Dönüşüm projesindeki yeni konutların da etaplar halinde yapımına başlandı. 18 hektarlık proje alanında toplam 3 bin 520 konut ve 338 adet iş yeri yer alıyor. Yaklaşık 6 bin kişinin yaşadığı 180 bin metrekare büyüklüğündeki alanın temel atma töreni ile ikinci etap kurası gerçekleştirildi.

Ege Mahallesi

Ege Mahallesi'nde de 70 bin metrekare alanda "yerinde dönüşüm" hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi, alanda yaşayanların talep ve beklentilerini karşılayan, mevcut sosyal, kültürel ve ekonomik durumunu gözeterek yeni yaşam alanları tasarlanan projeyi halk ile paylaştı. Bu doğrultuda başlayan uzlaşma görüşmeleri devam ederken, projenin ilk etabını gerçekleştirmek üzere hazırlıklar tamamlandı.

Gaziemir, Aktepe ve Emrez mahalleleri

1 milyon 220 bin metrekare büyüklüğündeki proje alanı için kentsel tasarım ve mimari çalışmalarını kapsayan ulusal çapta “Kentsel Tasarım ve Mimari Fikir Proje yarışması” düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, eş değer ödül alan projelerden ve vatandaşlardan gelen taleplerle bir master plan çalışması ve mimari avan çalışması sürdürüyor.

Bayraklı

600 bin metrekare büyüklüğündeki alanı kapsıyor. Halkın projeden beklentileri doğrultusunda hazırlanan kentsel tasarım ve mimari projeler bölge sakinleriyle paylaşıldı ve görüşmelere başlandı. Görüşme ve sözleşme süreci alandaki iletişim merkezinde halen devam ediyor.

Ballıkuyu

Yaklaşık 35 bin kişinin yaşadığı 480 bin metrekare büyüklüğündeki proje alanının birinci etabı için hazırlanan kentsel tasarım ve mimari projeleri hak sahipleri ve kamuoyuna tanıtıldı. Ballıkuyu İletişim Ofisi'nde görüşmelere başlandı.

Güzeltepe

Yaklaşık 210 bin metrekare büyüklüğündeki alanda durum tespitine ve proje hazırlanmasına yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.