Görkem İnşaat, İzmir’e 7 milyon TL’lik yatırım yapacak

Dunya Insaat - - Izmir'i Inşa Edenler -

Son 20 yılda İzmir'in Buca ilçesinde 15 proje üreten Görkem İnşaat, Buca'ya 1998'den bu yana 20 milyon TL'lik yatırım yaptı. Firma 2019 yılında iki projesiyle Buca'ya ek 7 milyon TL'lik yatırım daha yapacak. Platin İnşaat olarak, 1975 yılında inşaat malzemesi satarak sektöre girdiklerini açıklayan Görkem İnşaat'ın sahibi Görkem Duman, “Ben inşaat mühendisliği okuduktan sonra inşaat yapmaya başladık. Babam emekli oldu. 1998 yılında isim değiştirerek tamamen konut üretimine yöneldik. İzmir Buca bölgesinde 15 projemiz oldu. Didim Akbük'te de iki bireysel villa projesi yaptık” dedi. Şu an Buca'da devam eden dört projeleri olduğunu açıklayan Duman, “Bunların iki tanesi Adatepe Mahallesi, bir tanesi Yenigün Mahallesi, bir tanesi de Menderes Mahallesi'nde. Devam eden üç projemizin teslimini 2018 sonuna kadar yapacağız. Adatepe Mahallesi'ndeki projemiz 2019 Haziran'da teslim edilecek. Üç projemizde 1+1 dairelerden oluşuyor. Yenigün Mahallesi'ndeki projemizde ise 2+1 açık mutfaklı daireler var. 2+1, 75 metrekare dairelerimiz 200 bin TL'den başlıyor. 1+1'lerimiz 175 bin TL'den başlıyor” ifadesini kullandı. Devam eden dört proje de dahil, şu ana kadar Buca'ya 20 milyon TL yatırım yaptıklarını söyleyen Duman, son 6-7 yıldır atağa başladıklarını ve söz konusu yatırımların büyük bir kısmını da son altı yılda yaptıklarını belirtti.

“2+1 aile tipi evlere yöneleceğiz”

Planlanan 2 projelerinin 2+1 olduğunu ve Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsüne yakın olmadığı için daha çok ailelere hitap edeceğini söyleyen Duman, “Bunlar Adatepe ve Dumlupınar'da olacak. Bir projede 32 tane 2+1, diğerinde de 24 tane 2+1 daireler bulunacak. 7 milyon TL'lik bir yatırım olacak” şeklinde konuştu. Buca'nın diğer ilçelere göre gayrimenkul sirkülasyonunun daha fazla olduğu, özellikle 1+1 daire yatırımında kira getirisinin en yüksek bölge olduğu bilgisini veren Duman, “Öğrencilerin yoğun olduğu bir bölge. 1+1 rağbet görüyor. Son üç yıldır 1+1'e yöneldik. 1+1'lere yönelince biraz daha ivmemiz hızlandı. Ancak 1+1 üzerine bir süre proje yapmayacağız. Buca bölgesinde şu anda 2+1 evlere ihtiyaç var. Kapalı mutfaklı, ebeveyn banyolu, gerçekçi büyüklüklerde konutlar daha çok tercih edilecek” dedi.

“Konut satışı 2019'da yavaşlayabilir”

En çok göç alan bölgelerinden biri olarak İzmir'in konuta doymadığını ifade eden Duman “Özellikle Buca, arazilerin genişleme alanı çok olduğu için göçü daha yoğun alan bir bölge. Buca'da da İzmir'de de konut ihtiyacı bitmedi. İzmir'e sektördeki büyük firmaların gelmesi, rekabeti etkiliyor. Ancak bizim yaptığımız işlere bakıldığında, bir ölçek farkı var. Biz yatırım değeri, kiralama açısından daha farklı projeler yapıyoruz. İzmir'deki birkaç inşaat firması birleşip ortak projeler yaparlarsa, İstanbul'dan gelen firmalarla rekabet edebiliriz” diye konuştu.

Kur artışlarından kaynaklı olarak sektörde maliyetlerin yüzde 40'lara varan oranlarda arttığını ifade eden Duman, “Bazı kalemlerde bu oran çok daha yüksek. Örneğin inşaat sektörünün temel girdilerinden demirde artış oranı yüzde 120'leri buldu. Bu artışlar satışlara da yansıdı. Faizler yüksek. 2019'da sektörde satış anlamında bir yavaşlama olabilir. Mevduat faizleri düşerse, sektör biraz hareketlenebilir. Konut faizlerinin düşmesi yeterince etkili olmuyor. Çünkü bu sefer nakdi olan insanlar, mevduat hesabından çıkmak istemiyor. Faiz getirisi, sıcak para insanları cezbediyor” şeklinde konuştu.

Görkem DUMAN

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.