EL ALETLERİ SEKTÖRÜNDE BİREYSEL KULLANIM ARTIYOR

Dunya Insaat - - Fuar -

Sektörde hem profesyonel hem de hobi kullanımı için üretimler gerçekleştirilirken, dünyada yükselen kendin yap trendiyle birlikte el aletlerinin bireysel kullanımının arttığı, bu ürünleri tanıyan ve kullanan kitlenin çoğaldığı vurgulanıyor. Bu çerçevede firmalar da bireysel kullanıma özel üretimlere ağırlık veriyorlar. Gelişmiş ülkelere de odaklanan sektör, artan nüfus, gelişen teknoloji ve dijitalleşme ile ivme kazanıyor.

İnşaat ve imalat sektörlerindeki büyüme, elektrikli el aletleri sektörünün de gelişmesine yol açıyor. Bu sektörler büyüdükçe elektrikli el aletlerine olan ilgi ve talep de artıyor. Bu da satış gelirlerine ve büyümeye olumlu şekilde yansıyor. Özellikle teknolojinin gelişmesi ve nihai tüketicinin bireysel kullanıma ağırlık vermesi sektörü farklı bir çizgiye geçiriyor. Sanayileşme oranı arttıkça el aletleri kullanımının arttığını ve gelişmiş ekonomilerde bireysel kullanımın daha fazla olduğunu gözlemlediklerini dile getiren sektör oyuncuları, dünyada yükselen DIY (do it yourself‐kendin yap) trendiyle birlikte el aletlerinin bireysel kullanımının arttığı, bu ürünleri tanıyan ve kullanan kitlenin çoğaldığını vurguluyorlar. Sektörde hem profesyonel hem de hobi kullanımı için üretimler gerçekleştirilirken, bireysel kullanımın artmasıyla üretimin odak noktası da bu tarz ürünlere kayıyor. Üretimde; esnek, öğrenimi ve kullanımı hızlı ve kolay, sahada daha uzun süre çalışabilecek kapasitede ürünler ön plana çıkıyor. Elektrikli ve akülü el aletleri pazarının büyümesi de tüm bu gelişmeler çerçevesinde ivme kazanıyor.

Dijitalleşme önemli bir kriter

Günümüzde Ar‐Ge ve inovasyona yatırım yapan şirketlerin daha hızlı büyüdüğü ve yeni ürünlerinde ticari hedeflerine daha yüksek oranda ulaştıklarını dile getiren temsilciler, dijitalizasyon ve ağa bağlı teknoloji konularına öncelik verilmesi gerektiğini altını çizen temsilciler, Endüstri 4.0 olgusunun da ilerlemesinin dijital dönüşümü kaçınılmaz kıldığını belirttiler. Endüstri 4.0’ı es geçmenin, geleceğin şirketleri arasında yer alma şansını kaçırmak olarak nitelendiren sektör temsilcileri, akıllı üretim sistemlerine uyum sağlamanın, oluşturulacak altyapılara uygun eğitim sistemlerini geliştirmenin, alınması gereken ilk tedbirlerden olduğunu vurguluyorlar.

Gelişmekte olan ülkeler hedefte

Pazarın gelişmekte olan ülkelerle gelişeceğini ve büyüyeceğini düşünen temsilciler, piyasaların iyi analiz edip pazarlara uygun ve özel ürünler üretilmesi gerektiğini kaydediyorlar. Afrika gibi pazarlarda birçok insanın hala geleneksel aletlerle işleri yerine getirmeye çalıştığına dikkat çekilirken, önümüzdeki yıllarda, nüfusun artması ve refah seviyesinin yükselmesiyle bu bölgelerde ciddi bir büyüme bekleniyor.

Yetişmiş elman sorununa eğitimle çözüm

Sektörün önemli sorunlardan birinin yetişmiş eleman eksikliği olduğu vurgulanırken, eğitim ve istihdamın bir arada planlanması ile bu sorunun aşılabileceği öngörülüyor. Her organize sanayi bölgesine bir teknik lise ya da meslek lisesi kurulmasının zorunlu hale getirilmesini talep eden sektör aktörleri, aktif mesleki eğitim sistemi hayata geçirilerek üretim, istihdam ve eğitimin topyekün planlanması gerektiğini, böyle olduğu takdirde hem sanayicinin hem de iş arayanların sorunun çözülmüş olacağı vurgulanıyor.

71

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.