KONUTTA YENİ KAMPANYA, SEKTÖRÜ CANLANDIRDI

Dunya Insaat - - News - ÊÊÊÊÊÊHaticeʅzerÊYõlmaz

Gayrimenkul sektöründe stokların eritilmesi ve vatandaşın ev sahibi olabilmesi için "Türkiye İçin Kazanç Vakti" sloganıyla başlatılan yeni kampanyanın detayları açıklandı. Emlak Konut’un 33 projesindeki toplam 12 bin bağımsız bölümün yüzde 25'i olan 3 bin bağımsız bölümle katıldığı kampanyaya birçok şirket çok sayıda projesiyle dahil oldu. 31 Ekim'e kadar geçerli olacak kampanyanın ekonomiye, sektöre ve alıcılara kazandırması anlamında oldukça önemli olduğu belirtiliyor. Kısa zamanda büyük ilgi gören kampanyaya, yerli ve yabancı yatırımcının ilgisi hemen oluşurken, inşaat firmalarının ellerinde bulunan stokları hızlı bir şekilde eriteceği tahmin ediliyor. Son dönemde yaşanan döviz kuru artışının etkilerine rağmen ülkeye olan sorumluluk bilinciyle daha çok çalışarak ve üreterek ekonomiye sağladıkları katma değeri artıracaklarını vurgulayan gayrimenkul sektörü temsilcilerinin yeni kampanya ile ilgili değerlendirmelerine Aktüalite sayfalarımızda geniş yer verdik.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Temmuz 2018 İnşaat Sektörü Analizi’ni açıkladı. 120 üyesiyle Türkiye’deki taahhüt işlerinin yüzde 70’ini, yurt dışında yapılan işlerin ise yüzde 90’ını gerçekleştiren TMB, “Yeni Sistem, Yeni Dönem, Yeni Beklentiler” başlıklı analizinde, küresel ve ulusal ekonomik göstergeler ışığında sektörle ilgili veriler değerlendirildi. Ekonominin genel dinamiklerinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de inşaat sektörünün performansını doğrudan etkilediği kaydedilen analizde, “Kısa vadeli sonuçları ne olursa olsun, etkin bir ekonomik reform programının uygulamaya konması, orta‐uzun vadede genel ekonomiyle birlikte inşaat sektöründe de sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek, hem altyapı yatırımlarının sürekliliği hem de uluslararası finansman boyutu açısından fayda sağlayacaktır” vurgusu yapıldı.

Dergimizin bu ay ki Araştırma Dosyasını “Prefabrikasyon” sektörüne ayırdık. İnşaat sektöründeki pazar payı yüzde 7‐8 arasında değişen prefabrik sektöründe üretimin yarısını yapı elemanı oluştururken, altyapı işleri ile çevre düzeni elemanları üretimi de diğer yarıyı eşit olarak paylaşıyor. Sektör üretimine en büyük talep özel sektörden gelirken, kamu sektörünün pazar payı yüzde 25 civarında ve daha çok altyapı inşaatlarına yönelik oluyor. Prefabrikasyon yoğun olarak sanayi yapılarında kullanılırken, konuta halen yeterli düzeyde ilginin olmadığı belirtiliyor. Hızlı ve kolay kullanımı nedeniyle son zamanlarda savunma ve güvenlik alanlarındaki kullanımı artan prefabrikasyonda; yetersiz denetim ve toplumda kalite talebinin olmaması nedeniyle ortaya çıkan haksız rekabet, kalifiye işgücü eksikliği ve bu işgücü ihtiyacının karşılanmasına yönelik eğitim programları eksikliği, kamu yatırımlarında hıza önem verilmemesi nedeniyle prefabrikasyonun kamu yatırımlarında kullanılmaması sektörün başlıca sorunları olarak dikkat çekiyor.

Aydınlatmanın geleceğini belirleyecek Led teknolojileri pazarının 2020 yılında 108 milyar euroluk bir hacme ulaşacağı öngörülüyor. 2020 yılında Türkiye pazarında ise aydınlatma ürünlerinin yüzde 80’inin Led ve enerji tasarruflu ampullerden oluşacağı tahmin ediliyor. Teknolojik gelişmelerin sektöre yansıması ile ‘akıllılık’ kavramı aydınlatma ürünleri için de dikkat çeken bir unsur oluyor. Dergimizin malzeme sayfalarında ele aldığımız Aydınlatma pazarında teknoloji, tasarım ve inovatif fikirler sektör oyuncularının odağı haline geldi. UBM tarafından organize edilen 11’nci IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi, 19‐22 Eylül tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi stratejik ortaklığı ile düzenlenen fuarda, perakende profesyonelleri en son teknolojileri uzman isimlerden ve kurumlardan öğrenebilecek ve iş birliği geliştirebilecekler.

Her yıl İtalya’nın Bologna Şehri’nde düzenlenen ve yapı sektöründe dünyanın kapsamlı fuarlarından biri olan CERSAIE Fuarı ise 24‐28 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Sektör profesyonellerini, mimar, müteahhit ve tasarımcıları bir araya getirecek olan fuara, Türk seramik firmaları özel seriler ile hazırlanıyorlar. İlk kez fuarda tanıtılacak serileri ile Türk firmaları, kullanıcılara ve iş ortaklarına hitap etmeyi planlıyorlar. Yurt dışı pazar ağlarını genişletmeyi hedefleyen firmalar, teknolojiden tasarıma birçok alanda fikir alış verişi yapacaklar. Vitrifiye seramik üretiminde ve ihracatında Avrupa 1’incisi, seramik kaplama malzemeleri üretiminde Avrupa 3’üncüsü, ihracatında ise dünya 6’ncısı olan Türkiye seramik sektörü, 10 milyar TL ciro ve 1 milyar dolar ihracat gerçekleştiriyor. Ayrıca sektör, doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 252 bin kişiye istihdam sağlıyor.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.