HABERLER

Dunya Insaat - - News -

İnşaatçıların Maliye Bakanı'ndan acil çözüm talebi

Seramik sektöründen ihracata önemli katkı

İstanbul ofis pazarında kira indirimleri devam ediyor

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ı ziyaret ederek Türkiye ekonomisinin dinamosu inşaat sektöründe yaşanan finansal sorunları dile getirdi. Üç dernek başkanı alınabilecek acil önlemler için hazırladıkları çözüm önerilerini de Bakan Albayrak'a sunum yaptı.

KONUTDER Başkanı Altan Elmas, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve GYODER Başkan Yardımcısı Ersun Bayraktaroğlu, Bakan Albayrak'a genel ekonomide yaşanan faiz ve döviz artışının inşaat sektöründe direkt etki ederek sektörü durma noktasına getirdiğini anlattılar. İnşaat sektörünün en kısa zamanda finansman kaynağına ihtiyacı olduğunun altını çizen başkanlar, “Alınması gereken en önemli konut politikası önleminin birinci el satış şartlarının cazip hale getirilmesi” olduğunun söylediler.

“Konut sahiplik oranı artarsa, sorun çözülür”

Son 15 yılda 7,5 milyon konut üretilen Türkiye'deki konut sahipliği oranının ortalama yüzde 60 seviyesinde olduğunu dile getiren başkanlar, bir milyonu bitmiş bir milyonu devam eden toplam 2 milyon konut arzı olduğunu ifade ettiler. Her yıl 600-650 bin civarında birinci el konut satışının gerçekleştiğine işaret eden başkanlar, “Yılda ortalama 1 milyon 350 bin adet konut satılmakta ve bunun yüzde 45'ini oluşturan 600-650 bin adet konut birinci el olarak satılmaktadır. Bu piyasa ve rakamlardan gidilirse bitmiş konut stoku en iyi ihtimal ile 1,5 yılda eritilebilir iken arkadan gelen inşa halindeki 1 milyon konut da yine 1,5 yıl gibi bir sürede eritilebilecektir. Bu da sektörün üç yıl boyunca mevcut piyasa koşullarında makul bir arz fazlası ile yoluna devam etmesi anlamına gelecektir. Faizlerin yükselmesi neticesinde gerçekleşen satışlardaki gerileme ise arz fazlası oluşumuna neden olacak ve bu süreci dört veya beş yıla taşıyabilecektir” diye konuştular.

Sektörü temsil eden üç dernek tarafından hazırlanan ve Başkan Albayrak'a sunulan raporda, sektördeki finansal sorunların çözülmesine yönelik alınacak tedbirlerle birinci el konut satışının toplam satışın içinde yüzde 65'e çıkarılabileceği vurgulandı. Yıllık yaklaşık 900 bin adet birinci el konut satışına ulaşılmasıyla mevcut bitmiş stokun bir yılda, inşa halindeki stokun da iki yılda eritilebileceğini içeren raporda, “Söz konusu çözümle birlikte orta vadede konut sahiplik oranı yükselir ve yapı kalitesi de artar” denildi.

Kentsel dönüşüm odaklı sağlıklı bir konut politikası için birinci el üretimin satın almada tercih avantajı, çalışan kesimin uzun vadeli borçlanarak konut edinimi ve konut kredi piyasasının menkulleştirilmesinin ve derinleştirilmesinin önemli olduğu vurgulandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.