SÖYLEŞİ

Dunya Insaat - - News -

MCI Fuarcılık Genel Müdürü Ufuk Yavuz TÜMER

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayesinde, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Yollar Federasyonu (IRF) teknik destekleriyle düzenlenen 3'üncü Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı 3-6 Ekim tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek. Fuar içerisinde bulunan Çalıştay Alanında ilk kez kapsamlı “Büyük İstanbul Tüneli, Kanal İstanbul, 1915 Çanakkale Köprüsü” gibi mega projelerin sunumları gerçekleşecek. Fuarın yapımcı şirketi MCI Fuarcılık Genel Müdürü Ufuk Yavuz Tümer, “Ülkeler pür dikkat mega projelerimizi izliyor. 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul şüphesiz en çok dikkati çeken projelerimiz. Bu nedenle Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı kapsamında gerçekleşecek sunumlar tüm sektör yetkilileri için oldukça önemli. Katılımcılar, projenin tüm detayları hakkında bilgi sahibi olacak. Bunun yanı sıra bu çok önemli fuara Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Nijerya, Sudan, Tayland, Gine, Malezya, Irak gibi önemli ülkelerden Karayolu İdareleri düzeyinde resmi katılımlar gerçekleşecek ve katılımcı idareler Ülkelerindeki yeni projelere dair sunumlar yapacaklar. Fuarın birbirinden değerli konukları arasında öne çıkan iki Amerikalı konuşmacısı olacak; Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Barack Obama'nın ulaştırma hizmetlerinden sorumlu ve Federal Ulaştırma Dairesi Eski Başkanı Joe Toole, 3 Ekim'de ki açılıştan sonra ABD'nin yeni yol projeleri ile ilgili detaylı bilgiler verecek, bu bilgiler ülkemiz dışında proje fırsatları arayan firmalar için çok önem taşıyor. Diğer öne çıkan isim Washington D.C.'den

Uluslararası Yollar Federasyonu Başkan Yardımcısı Magid Elabyad olacak. Magid Elabyad güncel yol yapım teknolojileri ve karayollarında afet yönetimi konularında önemli sunumlar yapacak.”

Fuarda katılımcı firmalar tarafından yol ekipmanları ve teknolojilerinin sergileneceği, yeni projeler için taraflara iş birliği ortamı oluşturulacağına değinen Tümer, “Ulaştırma Türkiye'de çok büyük bir paya sahip. Ama daha çok sayıda yerli firmanın sektörde yer bulması lazım. Bu tarz etkinlikler, iş modellerini göz önüne serdiği için sektörleri cazibeli hale getiriyor” dedi. Son üç yılda trafiğe açılan tünel uzunluğunun, Cumhuriyetimizin kuruluşundan 2003 yılına kadar yapılan tünel uzunluğunun yaklaşık iki katı olduğunu vurgulayan Tümer, 2023 yılına kadar 9 bin 71 adet köprü ve viyadüğün hizmete açılmasının hedeflendiğini iletti. Sektörün gerek teknoloji gerekse nitelik anlamında hızla büyüdüğünü ifade eden Tümer, DÜNYA İnşaat Dergisi'nin sorularını şöyle yanıtladı:

- MCI Fuarcılık'ın faaliyetlerinden bahseder misiniz?

TÜMER: MCI Fuarcılık olarak stratejik katılım ve katılım çözümleri alanında dünyada lider olan ve 1987 yılından bu yana dünyada sektörün gelişmesi için çalışmalar yürüten MCI Global'in Türkiye'deki partner kuruluşuyuz. MCI‘ın global tecrübelerinden aldığımız bilgi ve birikimi ülkemizde gerçekleştirdiğimiz etkinlikler için kullanıyoruz. Bu etkinlik platformlarında yaratıcı deneyimleri; dijitalleştirme, küreselleşme, marka geliştirme ve içerik stratejilerini kullanarak çok uluslu şirketler ve uluslararası kuruluşların performanslarını ve büyümelerini artırmalarına yönelik çalışmalar yaparak, yeni müşteriler kazanmalarına ve daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı oluyoruz. Daha çok tematik yaklaşımlarla etkinlik düzenliyoruz. Bu sayede iş dünyasından spesifik iş kollarını, hedef kitleleri ile direkt olarak bir araya getirebiliyoruz. Bu anlamda B2B çalışmalarda iş birliklerine ortam sağlama anlamında son derece etkili organizasyonlara imza attığımızı söyleyebilirim.

- Bu yıl düzenleyeceğiniz Karayolları, Tüneller ve Köprüler İhtisas Fuarı hakkında bilgi verir misiniz?

TÜMER: Uluslararası Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı'nın ilk ikisini 2016-2017 yıllarında Mayıs ayında Ankara'da gerçekleştirdik. Geçen yıl fuarın açılış töreni dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Karayolları Genel Müdürü İsmail Kartal tarafından yapılarak, 7 bin 486 ziyaretçi ve 12 ülkeden toplam 156 firmanın katılımıyla gerçekleştirdik. Bu sene yine değişen ismi ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı himayelerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü destekleriyle “Mega Projeler Kahramanlarını Çağırıyor” mottosu ile 3-6 Ekim tarihlerinde düzenleyeceğiz. Geçen yıldan farklı olarak fuarımızı yoğun talep üzerine İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştireceğiz. Türkiye karayolları projelerinde son yıllarda yatırımlarını artırarak önemli ve büyük projelere imza attı ve proje üretmeye devam ediyor. Bu üretim ve yatırımlar dünya ulaşım sektörü tarafından büyük ilgi uyandırarak takip ediliyor. Fuarımız bu mega sektörün mega projelerini ve görünmeyen kahramanlarını ortaya çıkarıyor. Ulusal ve uluslararası yeni iş birliklerine ev sahipliği yaparak; ulaştırma sektörüne hizmet eden yerli ve yapancı proje, müşavir ve müteahhit firmalar ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan uzman mühendis-

ler, üniversitelerden akademisyenler, makine ve malzeme, ekipman sağlayan üreticiler, imalatçılar ve tedarikçiler bu fuarda bir araya geliyor. Bu sene de fuar, zengin içeriği ile daha geniş kapsamda paydaşları bir araya getirmeye devam edecek.

- Türkiye açısından ve uluslararası arenada değerlendirildiğinde fuarın yeri ve potansiyeli nedir?

TÜMER: Bu fuarı sektörün kapsamına bakarak değerlendirmemiz lazım. Geçtiğimiz yıllarda 3'üncü Boğaz Köprüsü, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü gibi birçok önemli projeye imza attı. Önümüzdeki süreçte ise üç büyük proje daha hayata geçiyor. Dünyanın ilk üç katlı ve 16,8 metre çapıyla en geniş tüneli olacak üç katlı Büyük İstanbul Tüneli, 2023 metre aralık açıklığı ile dünyanın en uzun asma köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü ve Marmara'yı Karadeniz'e bağlayan 43 kilometre uzunluğundaki Kanal İstanbul Projesi. Fuar, bu Mega projelerin inşaatları esnasında uygulanacak yöntemler, projelerin son durumları ve yatırım planlamaları konusunda yüklenici firmalardan bilgi almak için son derece iyi bir fırsat. Sadece Türkiye projelerinin değil, uluslararası projeler, yatırımlar ve bu yatırımların yetkilileriyle buluşabilecekleri interaktif bir alan. Fuar içerisinde oluşturduğumuz ve her sene kapsamını daha da genişlettiğimiz “Çalıştay Alanı” dev proje sunumlarına ev sahipliği yapacak. Bu alanda sunumlar yapmak üzere ulaştırma konularında uzman pek çok kıymetli yabancı konuklarımız da olacak. Amerikan Federal Karayolu İdaresi Eski Müdür ve Beyaz Saray Eski Ulaşım Danışmanı Joe Toole, ABD'de inşa edilecek yeni ulaşım projeleri ve inşaatlarında iş birliği prosedürleri hakkında sunum yapacak. Uluslararası Yol Federasyonu “IRF Global” tarafından desteklenen etkinliğimiz kapsamında Uluslararası Programlar Genel Müdürü Magid Elebayd tarafından bir sunum yapılacak. Nijerya, Malezya, Irak ve Tayland'dan gelecek yol idareleri temsilcileri, ülkelerinin büyük yol projelerini ve yatırım kaynaklarını anlatan sunumları ile fuarımızda bulunacaklar. Yine üç katlı Büyük İstanbul Tüneli, Çanakkkale Körüsü ve Kanal İstanbul ile ilgili çarpıcı sunumlar olacak.

- Fuarın sektöre nasıl bir katkı sunmasını bekliyorsunuz?

TÜMER: Mega projelerin yüklenicileri, gelişen teknolojiyi yakından takip etmek ve ülkemizin dört bir yanından projelerde yer almak üzere fuarda yer alan firmalar ile tanışmak için ikili görüşmelere katılıyor. Geçtiğimiz fuarda ikincisi düzenlenen ve fuarın alametifarikası dediğimiz Müteahhitler Locası görüşmelerinde 219 toplantı gerçekleştirilmişti. Bu yıl planlanan görüşmelerimizin sayısı 500. Yine az önce bahsettiğim gibi sempozyum alanımızda, yerli yabancı projeler, yeni teknikler ve teknolojiler ile ilgili ilk ağızdan bilgi alınacak 30 sunum gerçekleşecek. Ülkemizde yolcu ve yük taşımacılığında en fazla tercih edilen ulaşım türü karayolları. Bu nedenle çok sayıda mega projeye elverişli bir ortamımız var. Karayolları Köprüler ve Tüneller İhtisas Fuarı'nda katılımcı firmalarımız tarafından yol ekipmanları ve teknolojileri sergilenecek, yeni projeler için taraflara iş birliği ortamı oluşturulacak. Sektörlerin nicelik olarak gelişmesi kadar nitelikli gelişmesi de önemli. Bilginin paylaşıldığı ortamlar bu nedenle sektöre büyük katkı sağlıyor. Ulaştırma Türkiye'de çok büyük bir paya sahip. Ama daha çok sayıda yerli firmanın sektörde yer bulması lazım. Bu tarz etkinlikler, iş modellerini göz önüne serdiği için sektörleri cazibeli hale getiriyor.

- Ulaşım sistemleri ve teknolojileri konularında Türkiye'nin geldiği noktayı değerlendirir misiniz?

TÜMER: Hızlı kentleşme sürecinde taşıt sahipliğinin artması ve hareketliliğin çoğalması ile birlikte karayollarındaki taşıt kullanımı da arttı. 2003-2015 yılları arasına taşıt kilometre değeri yüzde 116, ton kilometre değeri ise yüzde 61, yolcu kilometre değeri ise yüzde 77 oranında artış gösterdi. 2015 yılında karayollarını kullanan araçların 113 milyar x kilometre değeri ise yük ve yolcu taşımasında 244 milyar ton x kilometre ve 291 milyar yolcu x kilometre değerine ulaştı. Söz konusu değerlerin 2023 yılında 365 milyar x kilometre ve 35 milyar x yolcu kilometre değerlerine ulaşması bekleniyor. Sadece son üç yılda trafiğe açılan tünel uzunluğu, Cumhuriyetimizin kuruluşundan 2003 yılına kadar yapılan tünel uzunluğunun yaklaşık iki katı. Yani yüzde 198 daha fazlası. 2023 yılına kadar 9 bin 71 adet köprü ve viyadüğün hizmete açılması hedefleniyor. Böylesi mega yapıların inşaat sürecinde ciddi bir ArGe teknoloji ekipman ve insan kaynağı söz konusu. Yani sektör gerek teknoloji gerekse nitelik anlamında hızla büyüyor.

Ufuk Yavuz TÜMER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.