MALZEME

Dunya Insaat - - News -

Aydınlatma

Aydınlatmanın geleceğini belirleyecek Led teknolojileri pazarının 2020 yılında 108 milyar euroluk bir hacme ulaşacağı öngörülüyor. 2020 yılında Türkiye pazarında ise aydınlatma ürünlerinin yüzde 80’inin Led ve enerji tasarruflu ampullerden oluşacağı tahmin ediliyor. Teknolojik gelişmelerin sektöre yansıması ile ‘akıllılık’ kavramı aydınlatma ürünleri için de dikkat çeken bir unsur oluyor. Tüm bu gelişmelerle teknoloji, tasarım ve inovatif fikirler sektör oyuncularının odağı haline geldi.

Aydınlatma sektörü hızlı değişim gösteren ve yeni teknolojileri sürekli takip ederek adapte olmayı gerektiren dinamik bir yapıya sahip. Sektörde verimli, güvenilir ve gelişimci ürün/sistemler her zaman olduğu gibi gelecek dönemde de talep görecek. İnşaat sektörü ile ile ilintili olan aydınlatma sektörü teknolojideki gelişmelerle de bağlantılı büyümeye devam ediyor. Aydınlatmanın geleceğini belirleyecek Led teknolojileri pazarının 2020 yılında 108 milyar euroluk bir hacme ulaşacağı öngörülüyor. 2020 yılında Türkiye pazarında ise aydınlatma ürünlerinin yüzde 80’inin Led ve enerji tasarruflu ampullerden oluşacağı tahmin ediliyor. Led ile birlikte enerji verimliliği, akıllı sistemler ve dolayısıyla akıllılık unsuru da ön plana çıkıyor. Son dönemlerde yakın coğrafyalara yapılan ihracatın ise sektörü daha güçlü bir konuma getirdiği belirtiliyor. Kısa vadede de inovatif fikirler ile tasarımı birleştiren ve ihracattan aldığı enerjiyi yurt içindeki organizasyonuna yansıtabilen şirketlerin bir adım öne çıkacağına inanılıyor.

Ucuza değil, verimliliğe dikkat edilmeli

Tüketicilerin genellikle ürünün fiyatına bakarak ‘tekil anlamda en ucuz olan ürüne’ yöneldiklerini belirten yetkililer, enerji verimliliğine yönelimin ve bu konudaki farkındalığın henüz istenen seviyede olmadığını kaydediyorlar. “Önemli olan, uygun görülen ürünün birim fiyatı değil, talebe bağlı olarak ulaşılmak istenen aydınlık seviyesini sağlayabilecek aydınlatma sistemlerinin toplam maliyeti ve sağlayacağı enerji tasarrufudur” diyen yetkililer, enerji verimli ürünler konusunda tüketici bilgisi ve talebi arttıkça, katma değeri yüksek ürünlere olacak talep artışı ile pazarın daha da büyüyeceğini vurguluyorlar. Katma değeri ve teknolojisi yüksek ürünlerin daha çok tercih edilir hale gelmesi, bunun yanı sıra ürün ve hizmet olarak zaten istenilen seviyede olmayan uzak doğu menşeili ürünlerin maliyetlerinin, doların değer kazanması ile daha da artması, yerli üreticinin büyüme potansiyeli için önemli bir gelişme olarak yorumlanıyor.

Istanbullight , profesyonelleri bir araya getirecek

Dünyanın önde gelen fuar organizatörü UBM tarafından organize edilen 11’nci IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi, 19-22 Eylül tarihlerinde, İstanbul Fuar Merkezi’nde (İFM) gerçekleştirilecek. Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile düzenlenen fuarda, perakende profesyonelleri en son teknolojileri uzman isimlerden ve kurumlardan öğrenebilecek ve iş birliği geliştirebilecekler. Ayrıca doğru aydınlatma ile satış, çalışan ve müşteri memnuniyetindeki verimlilik hakkında bilgi alabilecek ve çözüm sağlayan ürün ve hizmetlerle tanışacaklar. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı, ‘Aydınlık Gelecek, Gençlerle Gelecek’ projesinin destekçileri arasında da yerini aldı. IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi ise, 21-22 Eylül tarihlerinde, İFM’de düzenlenecek. Zirvenin keynote konuşmacıları ise sektördeki 25 yıllık tecrübesiyle sayısız başarı kazanmış Rogier van der Heide ve aydınlatma tasarımına yeni bir soluk getiren, ödüllü tasarımcı Daan Roosegaarde olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.