Ege Seramik, üretim kalitesini artıracak teknolojilere yatırım yapıyor

Dunya Insaat - - Söyleşi -

Ege Seramik olarak 135 bayi ve 2 bin civarındaki tali satıcı ile yaygın bir satış ağlarının bulunduğunu belirten ve 1980'li yıllardan bu yana Amerika, Kanada, İsrail gibi pazarlarda dahi hizmet verdiklerini vurgulayan Ege Seramik Genel Müdürü Göksen Yedigüller, dış pazarda da iç pazarda olduğu gibi etkinliği yüksek bir firma olduklarını kaydetti. 2017 yılı sonu itibarı ile satış gelirlerinin yaklaşık yüzde 42'sini ihracat pazarlarından sağladıklarını belirten Yedigüller, “Bunun en önemli sebebi kuşkusuz müşterilerimizin taleplerini çok süratli bir şekilde karşılıyor olmamız. Ayrıca hem ebat hem de desen anlamında çok geniş ve dinamik bir portföyümüz var. Bu sayede farklı zevklere de kolaylıkla hitap edebiliyoruz. Hedefimiz istikrarlı büyümemizi sürdürmek. Yeni hedef pazar projelerimizi de eş zamanlı olarak sürdürmekteyiz. Tabi burada Turquality gibi devlet desteklerinin de önemli yeri var” diye konuştu.

Kapasite artırımına değil kaliteli üretime önem verdiklerinin altını çizen Yedigüller, yatırımları da bu yönde gerçekleştirdiklerini belirtti. Yedigüller, “2018 yılı Mart ayında fabrika showroom binamızın temelini atarak yenileme sürecini başlatmıştık. Programlı bir şekilde yenileme sürecimiz devam ediyor. Ekim ayı itibarı ile showroom hizmete girmiş olacak. Üretim yatırımlarımızı ise önceki yıllarda olduğu gibi yine katma değerli ürün üretimini sağlayacak şekilde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Yani kapasite artırımına değil, üretim kalitemizi artıracak, yeni teknolojileri kullanmaya yönelik yenilemelere gideceğiz” ifadelerinde bulundu. Teknoloji, tasarım ve kalite standartlarına ağırlık vererek yurt içi ve yurt dışında önemli pazar paylarına ulaştıklarını dile getiren Yedigüller, “Özellikle IT uygulamaları sayesinde müşterilerimize çok uzun yıllardır daha hızlı ve sağlıklı bilgi akışı ve hizmet sağlıyoruz. Bu sebeple teknolojinin markalaşma ve kalite algısını yükseltmede vazgeçilmez bir faktör olduğuna inanıyoruz. Mevcut portföyde iyileştirmeler, ayrıca sektöre katkı sağlayacak yeniliklerle ilgili araştırma-geliştirme çalışmalarımız üretim sürecimizin ayrılmaz bir parçası. Bu çerçevede hem çalışanlarımızı hem de üretim sistemlerimizi ve tekniklerimizi güncel tutmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi.

“Waterjet kesimli ve küçük ebatlı seramikler ön plana çıkacak”

Tüketicilerin mekanları kişiselleştirmeye yönelik tasarımları tercih ettiğini belirten Yedigüller, gelecek dönem ürünleri hakkında şunları aktardı: “Eskiden olduğu gibi kalıplaşmış tüketici davranışları artık yok, tüketici özel olmak, özel hissetmek, seçtiği ürün kendisine özel olarak tasarlanmış gibi hissetmek istiyor. Bu sadece bizim sektörümüzde değil tüm sektörlere yayılmış durumda. Aslında gelecek dönem ürünlerini belirleyen de tam olarak bu davranış. Tüketicilerin geri kalan gruptan ayrılmak için seçtiği üründe kendine has bir dokunuş yakalama peşinde olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Bu sebeple waterjet kesimli seramik mozaiklerin ve tüm ürün grupları ile kombinlenebilen küçük ebatların önümüzdeki dönemde çok daha revaçta olacağını söylemek mümkün. Genel olarak beğeni eğilimlerinin eskiye oranla çok daha sade, şık, doğal görünümlü ve rölyefli ürün gruplarında toplandığını söyleyebiliriz.”

“Türk seramiği dünya pazarlarında yükseliyor”

CERSAIE Fuarı'nın sektörün önemli ve ufuk genişleten fuarlarından birisi olduğunu dile getiren Yedigüller, “Özellikle yeni ihracat pazarları ve müşteriler ile bir araya gelebilme açısından da oldukça verim sağlayan bir organizasyon. Ege Seramik olarak ekibimizle ve bu fuar için tasarladığımız özel ürün serilerimizle 16'ncı hol A56-B51 numaralı standımızda ziyaretçilerle buluşuyor olacağız” dedi. Uzun yıllar ve emekler sonucunda Türk seramiklerinin artık kalitesi ve yükselen tasarım anlayışı ile tüm dünya ve özellikle Avrupa tarafından takip edilir hale geldiğine vurgu yapan Yedigüller, “Bu durum CERSAIE Fuarı'nı başarılı bir şekilde tamamlamanın önemini her geçen gün artırıyor bizler için. Bu sebeple dünya trendlerini ve sektörümüzü ilgilendiren her türlü yeniliği çok daha yakından takip etmek gerekli. Teknoloji geliştikçe çok çeşitli malzemeler gelişiyor ve bizde Ege Seramik olarak bu gelişmelerin yakın takipçisiyiz. Bu çerçevede fuar için özel olarak tasarladığımız yeni serilerimizdeki en önemli farklılık, kullandığımız yeni malzeme uygulamaları oldu diyebiliriz. Bunun dışında hemen hemen tüm ürün konseptlerimiz için geliştirdiğimiz yeni ürün serilerimiz var. Geçen yıldan çok daha iyi bir fuar geçirip Türk seramiklerini İtalya'da layıkıyla temsil edeceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Göksen YEDİGÜLLER

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.