Seramiksan, 2018’de yüzde 20 büyüme planlıyor

Dunya Insaat - - Söyleşi -

Seramiksan Türkiye Satış Müdürü M. Süreyya Çağlar, firmalarının dört yılda her yıl ortalama yüzde 15 büyüme kaydettiğini ve bu yılda da yüzde 20'lik bir büyüme öngördüklerini belirtti. Çağlar, artan kapasitelerine paralel olarak satış ağlarını da artırdıklarını ifade ederek, 57 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. Çağlar, yatırım ve inovasyonlarla büyümeye devam edeceklerini dile getirerek, firmalarının hedefleri doğrultusunda bilgilendirmeler yaptı. Çağlar, şunları kaydetti:

“Çevreci üretim felsefesi ile ürettiğimiz, farklı teknik nitelikteki ürünlerin çokluğu, ebat, renk ve desen çeşitleri ile Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarındaki ülkelerin, taleplerini karşılayabiliyoruz. Azerbaycan, Gürcistan, Kanada, İngiltere olmak üzere 57 ülkeye ihracat yapıyoruz. Seramiksan tüm alanlarında dünyadaki en son teknoloji ile el değmeden üretim yapıyor. Vitrifiye fabrikamız, tamamen robotlarla çalışan bir üretim hattına sahip. Ülkemizin genel kapasitesi göz önüne alındığında Seramiksan üretim tesislerinin kapasitesi ve reel olarak yaptığı üretimle ülkemizin iç ve dış pazarlardaki payının yüzde 8'ini gerçekleştirmektedir. Son dört yılda her yıl ortalama yüzde 15'lik bir büyüme gerçekleştiren Seramiksan'ın 2018 yılında da en az yüzde 20'lik bir büyüme gerçekleştirmesini bekliyoruz.”

“CERSAIE’de özel koleksiyonlarımızı sergileyeceğiz”

Yurt dışı müşteri portföyü ile geniş bir pazara sahip oluklarını dile getiren Çağlar, katıldıkları fuarlarla Seramiksan'ın globalde daha da tanınır olduğunu belirtti. CERSAIE Fuarı'na bu yıl 11'nci kez katılacaklarını kaydeden Çağlar, “İtalya'nın Bologna kentinde düzenlene-

cek olan seramik sektörünün global profesyonellerini bir araya getiren fuar, sektör profesyonellerini bir araya getiren büyük ve önemli bir organizasyon. Biz de Seramiksan olarak, banyo, mutfak, tüm yaşam alanları ve kamusal alanlar için oluşturduğumuz en yeni seramik ve vitrifiye koleksiyonumuzu 18'inci hol B56-C53 standında sektör profesyonelleri ve ziyaretçiler ile buluşturacağız. CERSAIE için özel olarak hazırladığımız fuar koleksiyonunda; işlenmemiş ham beton görünümüyle Urban, Terazzo trendinin en büyük örneği, dokulu bir yüzey ile tamamlanan Terazzo, mekanlara yaşanmışlık hissi veren rustik tarzı, endüstriyel görünüm ile yeniden harmanlayan Rusty, Fullbody porselen yapısı, dokunma hissi yaratan rölyefli yüzeyi ile tasarım ve dayanıklılığı birleştiren seri Rock, kendine özgü nostaljik çini tarzı desenleri, zengin motif seçenekleri ile İspanyol esintilerini yaşam alanlarına taşıyan History gibi güncel trendlerden ilham alan, farklı ebat, renk ve desen seçeneklerine sahip ürünlerimizi standımızda sergileyeceğiz” diye konuştu.

“Teknoloji, tasarımda bizi özgürleştiriyor”

Dünyada teknolojinin gelişmesi ile birlikte seramik sektörünün de otomasyona geçtiğini ifade eden Çağlar, özellikle tasarım alanında teknoloji kullanılarak sınırların aşılabildiğini vurguladı. Çağlar, “Yıllar itibariyle insan ağırlıklı üretim, yerini dijital-elektronik otomasyon makinalarına bıraktı. Hızın artması, zamanın verimli kullanımı, personelin makine ile entegrasyonu gibi faktörler, teknolojinin seramik sektörüne kazandırdığı avantajlar. Seramik, kaplama sektöründe dijital baskı ve şekillendirme teknolojilerinin gelişmesi sonucu muadil kaplama malzemelerine estetik üstünlük sağlayacak ürünler üretme olanağına ulaştı. Estetik yönü artan ve pazarda ürün segmentasyonuna bağlı değer artışı sağlayan bu ürünler, satışları da olumlu yönde etkiliyor. Seramiksan, teknoloji anlamında sektörde Türkiye standartlarının çok üstünde. Teknoloji olarak üstün olmamız tasarımda sınırları kaldırmamız için de bizi özgürleştiriyor” diye konuştu. Seramik ve porselen karoların dayanıklılık, uzun kullanım süreleri ile daha fazla tercih edildiğini belirten Çağlar, sezonun trendlerinden olan ahşap efektli ürünlerin gelecek dönemde de kullanılmaya devam edileceğini ifade etti. İşlenmemiş ham beton görünümleriyle, endüstriyel beton görünümüne yeni bir yorum getiren cement efektli ürünlerin de gelecek dönemin trendi olacağını kaydeden Çağlar, Seramiksan'ın ürün serileri hakkında şu bilgileri aktardı:

“2018 koleksiyonumuzda yer alan tüm dış mekanlar için özel olarak ürettiğimiz 20 milimetre Outdoor Koleksiyonu; alışılmışın dışında ebatları ve sahip olduğu yüksek teknik yeterliliği ile bir seramikten daha fazlasını sunuyor. Türkiye'de ilk defa 120x120, 40 x120 ebatlarında ve 20 milimetre kalınlığında ürettiğimiz koleksiyon, fonksiyonelliği ve colored body (renkli gövde) üretilmesiyle standartları yükseltiyor. Retro tarza sahip 20x20 desenli porselen karolar bu dönemde de oldukça popüler. Bu yılki koleksiyonumuzda yer alan yeni ürünlerimiz 20x20 Marsilya ve Sicilya son dönemin trendlerine uygun olarak üretildi. Bu yıl ilk defa Unicera Fuarı'nda sergilediğimiz ürünümüz Unistone, istenilen şekilde kesilmesi, işlenebilmesi, inovatif tasarım yapılmasına uygun, her alanda kullanılma özelliğinin yanı sıra doğal malzemeden üretilmesi ile de geleceğin ürünü olmaya aday. Bu ürün, 11 milimetre ve 20 milimetre kalınlığında 120 x 180 ölçülerinde üretiliyor.”

M. Süreyya ÇAĞLAR

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.