Turkuaz Seramik, Ar-Ge merkezi ile yenilikçiliğe odaklandı

Dunya Insaat - - Seramik -

Yüksek katma değerli ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesi stratejisini benimseyen Turkuaz Seramik, Ar-Ge Merkezi unvanını ve belgesini almaya hak kazandı. Lavabodan klozete, pisuardan aksesuarlara kadar seramiğin her alanında üretim gerçekleştiren firmanın, engelli banyo aksesuarları, tamamlayıcı ürünleri, mobilya lavaboları, özel yüzey uygulamaları, duş sistemleri, armatürler ve özel bağlantı elemanlarını içeren geniş bir ürün yelpazesi bulunuyor. 170 bini kapalı toplam 400 bin metrekarelik alanda yıllık 3,6 milyon adet vitrifiye kapasitesi ile üretim gerçekleştirdiklerini aktaran Turkuaz Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Abidin Özkaya, “Bünyemizde 3 milyon lavabo, 600 bin adet klozet üretiyoruz. Türkiye'de en çok lavabo üreten markayız. Türkiye pazarının yüzde 15'ine sahibiz. Bugün itibariyle ürünlerimizi 30 ülkeye ihraç ediyoruz” dedi. Marka ve imaj alanında iddialı olduklarına dikkat çeken Özkaya, Cerastyle markası ile dünya vitrifiye pazarında boy gösteren Turkuaz Seramik için ihracatın önemli olduğunu dile getirdi. Avrupa ve Balkan ülkelerine üretimin yüzde 40'lık kısmını sevk ettiklerini söyleyen Özkaya, “Bugün itibariyle başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Pazarlarımız arasına ABD'yi de ekledik ve 30 ülkede markamız ile tanınır hale geldik” diye konuştu. İç ve dış pazarda dengeli büyümeyi tercih ettiklerini vurgulayan Özkaya, “Yurt dışında mağazalaşmaya önem veriyoruz. Almanya, İtalya, İngiltere Libya, Tunus, Cezayir, Ukrayna, Irak, Ürdün, İsrail, Kosova, Bulgaristan, İran, Sırbistan, Makedonya, Arnavutluk, İspanya ve Hollanda'da showroom ve distribütörlüklerimiz bulunuyor” ifadesinde bulundu.

“Teknolojik yatırımlara yoğunlaştık”

Ürün gamında 300 farklı çeşit lavabo ve klozet üretme gücüne sahip olduklarını ifade eden Özkaya, “Sektöründe önde gelen kuruluşlardan olan Turkuaz Seramik, tesisinde iklimlendirme ve toz toplama sistemlerini kullanarak sektörde öncülüğünü bir kez daha kanıtlamıştır. Bunun yanı sıra robotlu sırlama sistemleri ve yüksek basınçlı klozet döküm yatırımlarının ilk aşamalarını tamamladık, 2018 yılı için de ilave yatırımlara yönelik anlaşmalarımızı yaptık. Biri Avrupa'nın en büyüğü olan iki tesisimizde teknolojik yatırımlara ağırlık verdik. 2017 yılı içerisinde yaptığımız yeni yatırımlar ile klozet üretim kapasitemizi iki katına çıkararak hem yeni istihdam alanı oluşturduk hem de toplam üretim adedini yüzde 10 civarında artırdık. 2018 yılında ise bu yatırımların meyvesini alacağız” şeklinde konuştu.

Ar-Ge merkezi kurdu

Yüksek katma değerli ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesi stratejisini benimseyen Turkuaz Seramik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucunda Ar-Ge Merkezi unvanını ve belgesini almaya hak kazandı. Firma, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 776'ncı, Kayseri'nin 9'uncu Ar-Ge Merkezi oldu.

“Enerji maliyetleri pazarda rekabet etmeyi zorluyor”

Sektöre dair sorunlara değinen Özkaya, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı olması gerçeğine dikkat çekti.

Enerji fiyatlarını düzenleyen mekanizmaların henüz yeterince oturmamış olmasının rekabet güçlerini azalttığını ifade eden Özkaya, “Özellikle ekonomik dalgalanmalar baş gösterdiğinde kaybedilen kur avantajları, siparişlerin topluca iptal edilmesine, bu da gelecek projeksiyonlarımızı yeniden gözden geçirmemize sebep olmakta. Yerli hammadde rezervlerinin bitmeye yakın olması, hammadde de bizleri yurt dışına bağımlı hale getirdi. Fakat hepsinden önemlisi, sektörümüzde uluslararası bir Türk markası çıkaramamış olmamız. Markalaşmada devlet teşvikinin arttırılması, sadece bölgesel teşviklerin değil sektörel teşviklerin de devreye girerek, net cari fazla veren seramik gibi sektörlerin desteklenmesi daha da hızlandırılmalıdır” dedi.

Ödül alan tasarımlar

Ürünlerini ödüllerle taçlandıran Turkuaz Seramik, tasarım ekibi tarafından tasarlanan Blue Lavabo Serisi ve İbiza Rimless Asma Klozet, Chicago'da düzenlenen Good Design, Hannover'de düzenlenen IF Design Award, İstanbul'da düzenlenen Design Turkey Good Design ödüllerinden sonra İtalya'da düzenlenen A Design Award ile yurt dışı ve yurt içinde yapılan birçok tasarım yarışmasından ödüle layık görüldü. Turkuaz Seramik'in ödül kazanan Blue Lavabo Serisi 50 santimetreden 100 santimetreye kadar geniş bir ürün gamıyla müşterilerin dar ve geniş alan ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüleri, yumuşak çizgiler, ergonomik ve işlevsel tasarım ile birleştirerek müşterilerinin beğenisine sunuldu. Aynı serinin Rimless Asma Klozeti İbiza Asma ise, 4,5 litrede tam yıkama fonksiyonu ile, estetiğin ve çevreye duyarlılığın bir araya geldiği konforlu klozetler arasına katıldı.

Abidin ÖZKAYA 89

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.