SEKTÖRE YABANCI YATIRIMCI İLGİSİ ARTIYOR

Dunya Insaat - - Contents -

Yabancıların Türkiye vatandaşlığına geçişiyle ilgili bazı düzenlemeler değiştirildi. Bu kapsamda 1 milyon dolarlık gayrimenkul alımı yapan yabancıya ‘Türk vatandaşlığı’ hakkı tanınması ile ilgili maddede düzenleme yapıldı. Tapu kayıtlarına üç yıl satılmama şerhi koyularak Türkiye'de taşınmaz mal edimi yoluyla vatandaşlık kazanılabilmesi için öngörülen tutar 1 milyon dolardan 250 bin dolara, belirli miktar mevduatı üç yıl süreyle Türk bankalarında tutma şartı veya devlet borçlanma araçlarının alımı suretiyle vatandaşlık kazanılabilmesi için gereken tutar ise 3 milyon dolardan 500 bin dolara düşürüldü. Yeni düzenlemenin Türkiye'de gayrimenkul yatırımı yapmak üzere bekleyen yabancı yatırımcılar için son derece cazip olduğu belirtilirken, özellikle Orta Doğu ve Körfez ülkeleri vatandaşlarını ülkemize yoğun şekilde çekmesi bekleniyor. Uygulama ile yabancılara 15 milyar dolarlık ev satılabileceğini öngören gayrimenkul sektörü aktörlerinin konuyla ilgili değerlendirmelerine Aktülalite sayfalarımızda geniş olarak yer verdik.

2018 yılı 2’nci çeyrek döneminde yüzde 0,8 büyüyen inşaat sektöründe, çeyrek dönemlerde üst üste süren hızlı büyüme, yerini yavaşlamaya bıraktı ve sektör 2018 ilk yarıyılda yüzde 3,7 büyüdü. 2018 yılı ilk yarısında inşaat malzemeleri ihracatı yüzde 17,8 artarak 9,3 milyar dolara yükselirken, 2017 Haziran ile 2018 Haziran ayı arası yıllık ihracat ise 18,8 milyar dolar oldu. 2016 yılında aylık 1,1‐1,2 milyar dolar olan ihracat, 2018 yılında aylık 1,5‐1,7 milyar dolar bandında devam ediyor. Türkiye’de son yıllarda güçlendirme ve yenileme çalışmalarının ihmal edildiğini kaydeden yetkililer, Avrupa ülkelerine göre geride kalındığına dikkat çekiyorlar. Ülkemizdeki kentsel dönüşüm sürecinde, tek uygun çözüm olarak yıkım ve yeniden yapım gerektiği vurgulanıyor. Avrupa’da son yıllarda kabul gören eğilimin ise, ekonomik olmasa da, yıkım‐ yeniden yapım yerine, güçlendirme ve yenileme yaklaşımının benimsenmesi yönünde olduğu belirtiliyor. Avrupa Komisyonu tarafından yapılan araştırmaya göre 2015 yılında AB yenileme pazarı 109 milyar euro olarak gerçekleşti. AB ülkelerinde yenileme pazarı, toplam inşaat sektörünün yüzde 57’sini oluşturuyor. Türkiye’de ise 10 yıl önce yaklaşık 12 milyar dolar olan yenileme pazarı, 2017 yılında 6 milyar dolar ile toplam inşaat pazarının yüzde 7’sine geriledi. Bu rakamın, yaklaşık yüzde 25 civarında olması gerektiğini belirten yetkililer, yenilemenin sektöre can suyu olacağına dikkat çekiyorlar. Bu bağlamda beklenti ise, hangi binaların kentsel dönüşüm kapsamına girip hangilerinin girmeyeceğinin bir an önce belirlenmesi yönünde.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR), dünyada ekonomi çevreleri tarafından ilgiyle takip edilen, müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesini açıkladı. Uluslararası müteahhitlik pazarının yönünü yeniden yukarıya çevirdiği 2017 yılında Türkiye performansını büyük ölçüde koruyarak sıralamada yine ikinci sırada yer alırken, pazar payında bir miktar düşüş yaşadı. Küresel inşaat sektöründe son yıllardaki küçülmeye rağmen ENR listesindeki Türk firmalarının sayısı 2016 yılında 40'tan 46'ya yükselmişti. Bu sayı 2017 yılında değişmedi. Listedeki Türk firmalarının toplam pazar payı 2013 yılında yüzde 3.8 iken 2014 yılında yüzde 4.3, 2015 yılında yüzde 4.6, 2016 yılında yüzde 5.5 olmuştu. 2017 yılında ise bu oran yüzde 4.8 olarak gerçekleşti. Türk müteahhitlerin bölgesel gelirlerdeki payı ana pazarlar olan Orta Doğu'da yüzde 9.1'den yüzde 9.7’ye yükselirken, Asya'da yüzde 7'den yüzde 4'e geriledi. Afrika'da yüzde 5.1'lik oran korunurken, sınırlı bir artışla Avrupa’da bu oran yüzde 6.5’ten yüzde 6.8’e yükseldi.

Gelişimini ve büyümesini sürdüren cephe ve çatı kaplamaları sektörleri düzenlenen ve yeni getirilen yönetmeliklerle büyüme ivmesini yukarılara taşıyor. Sektörlerde öncelikli unsur yalıtım olurken, teknolojik gelişmeler, estetik görünüm, malzeme ve uygulamalardaki kalite ve maliyet etkenleri de sektörün gelişimine etki ediyor. Ülkemizde ısı, su, ses ve yangın yalıtımı alanlarında yapılan çalışmalar ve özellikle enerji verimliliğine yönelik düzenlemelerle sektördeki büyümenin artacağı öngörülüyor. Sektördeki toplam çatı kaplamaları üretimi kapasitesinin 250 milyon metrekarenin üzerinde olduğu tahmin edilirken, ihracatta yeni pazarlar aranmaya devam ediliyor. Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin, Cephe Sanayici ve İş İnsanları Derneği ile güç birliği yaparak düzenleyeceği Çatı ve Cephe Malzemeleri ve Teknoloji Fuarı, 28 Şubat ‐ 2 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde kapılarını açacak. Fuar kapsamında ayrıca, “2’nci Ulusal Genç Çatıcılar Yarışması” da gerçekleştirilecek.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle...

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.