İnşaat sektöründe son üç yılın en zayıf ağustos ayı yaşandı

Dunya Insaat - - Inşaat -

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2018 Ağustos Ayı Raporu'nu açıkladı. Son dört aydır inşaat faaliyetlerindeki yavaşlama nedeniyle Faaliyet Endeksi ağustos ayında bayram tatilinin de etkisi ile yılın en düşük performansını sergiledi. Beklenti Endeksi'nde olumsuz tablo devam ederken Güven Endeksi ise en düşük değere sahip olan endeks olması ile dikkat çekti.

İnşaat faaliyetleri yavaşladı

Hazır Beton Faaliyet Endeksi ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9'luk düşüş sergiledi. Ankete katılan firmaların yüzde 3'ü alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu belirtti. Tatilin de etkisi ile birlikte inşaat faaliyetlerinde yavaşlama hissedildi.

Güven Endeksi gerilemesini sürdürdü

Hazır Beton Güven Endeksi ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 oranında düşüş gösterdi. Ankete katılan firmaların yüzde 3 tedarikçilere vereceği siparişin önümüzdeki üç ayda artacağını ifade etti.

İnşaat sektöründe önümüzdeki dönemde yaşanması muhtemel gelişmeleri göstermesi açısından önemli olan Hazır Beton Beklenti Endeksi'nin ağustos ayı değeri bir önceki yılın aynı ayının yüzde 2 altında kaldı.

“Kurdaki hareketliliğin yarattığı belirsizlik inşaat faaliyetlerinde zayıflamayı getirdi”

Hazır Beton Endeksi Ağustos Ayı Raporu'nun sonuçlarını değerlendiren Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, tüm öncü göstergelerin, inşaat faaliyetlerinin 3'üncü çeyrekte önemli ölçüde durduğuna işaret ettiğini dile getirdi. Dört endeks değerinin de önceki yılın aynı dönemine göre düşüş sergilediğini ifade eden Işık, “Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,8 gibi oldukça düşük bir oranda büyüme gösteren inşaat sektörü yılın üçüncü çeyreğine de oldukça yavaş bir giriş yaptı. Yeni ekonomik koşulların etkisi ile faaliyetleri yavaşlamış olan inşaat sektörü, ağustos ayında son 20 ayın en kötü aylık performansını sergilemiştir. Konut kredi faizindeki artış, yükselen maliyetler, kurdaki hareketliliğin yarattığı belirsizlik, hane halkının talebini ötelemesi, bayram tatili gibi pek çok unsur ağustos ayında inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. Bütün bunlar inşaat faaliyetlerinde son üç yılın en zayıf ağustos ayını beraberinde getirdi” dedi.

Yavuz IŞIK

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.