Avenir Grup, Talas 325 projesi ile Kayseri'de

Dunya Insaat - - Inşaat -

Avenir Grup Türkiye Direktörü İbrahim Arık, Talas 325 projesi ve sektörel konularda açıklamalarda bulundu. Arık, “Dairelerimizin yüzde 75'i satıldı, elimizde son 75 dairemiz kaldı” dedi. Arık, önümüzdeki beş yıl daha Talas bölgesinde projelere devam edeceklerini açıkladı. Avenir Grup,16 yıl önce Fransa'nın Lyon ile Valance ilçesinde kuruldu ve şu anda Fransa'nın tamamında 91 şubesi ile yıllık ortalama bin 500 konut üretiyor. Fransa'da sektörün üçüncü lideri olan firma, 2 bin 200 çalışanı ile birlikte konut yatırımlarını gerçekleştiriyor. Kayseri'deki yatırım çalışmalarına 2014 yılında başlayan Avenir Grup, Talas 325 projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Talas 325, Kayseri'nin Talas ilçesinde kolay ulaşım sunan noktasında hayata geçiyor.

Proje hakkında bilgiler paylaşan Arık, “Konutlarımız 15 Temmuz Yerleşkesi Papatya Caddesi üzerinde toplam beş blok olarak yapılıyor. 125 metrekare alanda 2+1 olan 84 tane dairemiz, 175 ila 180 metrekare alanda 195 adet 3+1 dairemiz, 200 metrekare alanda 26 adet 4+1 dairemiz ve 21 adet ticari alanımız bu projemizde hayat bulacak. Talas 325'i mesken ücreti dahil satış fiyatlarımızın olması, ev tesliminde kat mülkiyeti tapusu verilmesi, her dairede cam balkon yapılması, daireye özel kilerlerin bulunması, peyzaj ve çevre düzenlemesinin yapılması farklı kılıyor. Teslimat esnasında bina yönetiminin görevinde olacağını da belirtmeliyim” dedi. Daire satış fiyatlarını da paylaşan Arık, “2+1 dairelerimiz 250 bin ila 290 bin TL, 3+1 dairelerimiz 350 bin ila 390 bin TL, 4+1 dairelerimiz ise 450 bin ila 490 bin TL bandında satılıyor. Dairelerimizin yüzde 75'i satıldı, elimizde son 75 dairemiz kaldı” diye konuştu.

Avenir Grup, beş yıl daha Talas'ta olacak

Avenir Grup'un Türkiye'deki ilk projesi olan Talas 325, her kesimden insana hitap eden donanımlara sahip. Projelerle birlikte standartları her yıl yükseltmeye devam edeceklerini söyleyen Arık, çok fazla talep ve kentsel dönüşüm çalışmaları olduğu için beş yıl daha Talas bölgesinden çıkmayı düşünmediklerini aktardı. Yeni projeler hakkında da bilgiler paylaşan Arık, “2019 yılında beş blokluk yeni projemiz ile hizmet vereceğiz. 2019 yılında başlayacak olan bu proje iki yıl içerisinde teslim edilecektir. Kendimizi geliştirerek ve kalite seviyesini artırarak alanında uzman kişilerle birlikte projemizi hizmete sunacağız” dedi. Kentsel dönüşüm konusunda da açıklama yapan Arık, firma olarak kentsel dönüşümü önemsediklerini, ancak belediye ve kurumların yüklenici firmalara yeterince destek vermediğini söyledi. Arık, “Kentsel dönüşüm alanları, artan inşaat maliyetlerinden dolayı karlılık gösteremiyor. Dolayısıyla kentsel dönüşüm firmaların ilgisini çekmiyor. Türkiye'nin geleceği noktasında kentsel dönüşüm çok önemli, kurumların bu noktada daha da önemsenmesi gerekiyor” dedi.

“Yıl sonu piyasa için daha sıkıntılı geçecek”

Artan maliyetlerden dolayı konut fiyatlarında 2019 yılında yüzde 30 artış beklediklerini vatandaş için fiyatların makul olmamasının ilerleyen zamanlarda dar ve orta kesim için daire almayı zorlaştıracağını aktaran Arık, sektörel anlamda yaptığı açıklamalarda ise şunları söyledi: “İlk altı aylık dönemde artan kur ve aşırı yüksek olan faiz oranları üretim ve paranın maliyetini en az yüzde 30 seviyesinde artırdı. Ülke olarak ciddi oranda hammadde ithal ettiğimiz için bu artışlar nihayetinde fiyatlara yansımış durumda. Birçok firma üretimi durdurmak veya yavaşlatmak zorunda kaldı. Birçok firmada ilerdeki projelerini askıya aldılar. Aşırı dalgalanmalar ve piyasalardaki belirsizlik yatırım dengesini bozmuş durumda. 2019 yılsonuna doğru piyasada nakit sıkıntısı kendini daha çok hissettirecektir. Finans kuruluşlarının firmalara kredi verme kriterleri sertleşti ve firmaların nakit bulma olasılığı düştü. Dolayısıyla yılsonu piyasa için daha sıkıntılı geçecek, yeni yıl ile birlikte ekonomik veriler düzelmeye başlayacaktır. Yılın son altı ayında ise faiz ve enflasyonun düşüp, piyasalarda iyileşme gözlemleneceğini düşünüyorum. Konut kredi faizlerine de değinmek istiyorum. Faizler aşırı derecede yüksek, yüzde 2,5 aylık seviyesinde görülüyor. Tüketicinin kredi kullanıp ev almasını faiz artışları engelleyecek. Toplam yüzde 0,7 ila yüzde 1 arası faiz orantısı bekliyoruz ki, daire alışlarında olumlu etki yaratsın.”

Şirket Haberleri

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.