REYNAERS, YAPI CEPHELERİNİ YENİ TEKNOLOJİYLE GİYDİRİYOR

Dunya Insaat - - Araştirma -

Alüminyum pazarının önde gelen firmalarından Reynaers, “Cephe Tasarımında Yeni Teknolojiler” etkinliğinde sektör profesyonelleri, akademisyenler ve öğrencilerle bir araya geldi. Yapı Endüstri Merkezi'nin (YEM) öncülüğünde düzenlenen etkinliğin destekçileri arasında yapı sızdırmazlık malzemesi üreticisi Tremco Illbruck ve Şişecam Topluluğu bünyesinde faaliyet gösteren Şişecam Düzcam da yer aldı. Reynaers, yapılara değer kazandırırken insanların yaşam ve çalışma alanlarını daha konforlu ve özel kılmak amacıyla dış cephe sistemleri üretiyor. Üretiminde Avrupa standartlarını koruyan firma, ihtiyaca yönelik mühendislik çözümler üretmesiyle dikkatleri çekiyor. Enerji verimliliği, yalıtım, güvenlik, konfor ihtiyaçlarına çözümler üreten Reynaers, etkinlikte cephe tasarım sürecinde BIM kullanımını ve uluslararası VR uygulaması Avalon’u anlattı.

Gerçekleşen oturumun ilk bölümünde “Cephede Dijitalleşme”, ikinci bölümünde ise “Tasarımda Dijitalleşme” konusu ele alındı. “Cephede Dijitalleşme” başlıklı panelin, ilk oturumda Atatürk Kültür Merkezi projesini yapan Murat Tabanlıoğlu ile Werner Sobek’in İstanbul Genel Müdürü Yetkin Bentürk, AKM’nin dış cephe detaylarını anlattılar. “Tasarımda Dijitalleşme” başlıklı ikinci panelde ise, Tasarımatlas / Garageatlas Kurucu Ortağı Ahmet Burçin Gürbüz; dijital mimari tasarım ve VR (Virtual Realty) çalışmalarını, Salon Architects Kurucusu Alper Derinboğaz; yeni medya teknolojileri ile dijital üretimi birleştiren mekan projelerini aktardı. GMW Mimarlık Ortağı Dicle Demircioğlu da BIM ve dijital tasarım teknolojileri hakkında paylaşımda bulundu.

Avolon ile sanal ortamda gerçek bina deneyimi

Bina henüz tasarım aşamasındayken, Reynaers’ın Avolon uygulaması ile sanal ortamda binanın gerçek halini deneyimleyebilmek mümkün. Uygulama sayesinde binanın içinde gezilerek, tasarım ve teknik açıdan izleme olanağına sahip olunabiliyor. Böylece yapı elemanlarının boyutlarında ayarlamalar malzeme değiştirilebiliyor, renk yapılabiliyor. Uygulama ile farklı seçenekler gerçekçi biçimde değerlendirilerek karar verme süreci geliştirilebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.