The BIG 5 Show Dubai, Orta Doğu ve Afrika ihracat kapısını firmalara açıyor

Dunya Insaat - - Fuar -

Türkiye'nin 250 firma ile milli katılım göstereceği The BIG 5 Show Dubai, 26-29 Kasım 2018 tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi'nde gerçekleşecek. 30 yılı aşkın bir süre boyunca inşaat piyasasında dikkat çeken fuar, bu yıl 39'uncu kez dünya inşaat sektörünü bir araya getirmeye hazırlanıyor. Fuarda geçtiğimiz yıl 64 ülkeden 2 bin 600 firmaya yakın katılımcı yer alırken, fuarı 140 ülkeden 65 bin kişi ziyaret etti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da ihracata büyük katkılar sağlayacak olan The BIG 5 Show Dubai'de Türk şirketler, Avrupa, Afrika, Orta Doğu ve Asya gibi bölgelerde iş bağlantılarını artırarak ticaret yapmayı hedefliyor.

Türkiye'de yurt dışı fuarcılığın yapı taşlarından olan Expotim & Ladin Grubu, yapı, gıda, tarım makineleri, enerji, mermer, otomotiv, moda ve tekstil başta olmak üzere 30'u aşkın uluslararası fuara ev sahipliği yapıyor. Expotim'in bu yıl hazırlıklarını sürdürdüğü önemli organizasyon ise yapı sektörünün Orta Doğu'daki önemli buluşma noktalarından The BIG 5 Show Dubai. Orta Doğu ve Afrika'ya açılan ihracat kapısı olarak nitelendirilen, yapı malzemeleri sektörünün A'dan Z'ye tüm ürünlerinin sergileneceği fuar, Orta Doğu'nun en büyük yapı fuarları arasında yer alıyor. Geçen yıla göre, sayısında yüzde 17,4 oranında artış ile Dubai'de yapımı devam eden 4 bin 627 aktif proje ve tüm ülke genelinde 818,2 milyar dolarlık 11 bin 700 proje ile inşaat sektörü, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ekonomisindeki ana sektör konumunu sağlamlaştırdı. Bu noktada; hem yerel hem de bölgesel inşaat sektörünü ve yapımı devam eden mega projeleri; teknoloji, ‘know-how' ve sürdürülebilirlik konularında destekleyen The BIG 5 Show Dubai; son teknoloji tesisler, altyapı ve konut inşalarında uluslararası standartlarda bir platform olma görevini de üstlenmiş olacak.

Dünyanın dört bir yanından gelen sektör profesyonelleri, uzmanlar ve uluslararası firma yetkililerini bir araya getiren The BIG 5 Show Dubai'ye, yapı malzemeleri, inşaat, panel, mermer, kauçuk ürünler, hazır beton elemanları, iş makineleri, prefabrik ve ısıtma soğutma-havalandırma gibi yapı sektörünün tüm alanlarındaki ürünleriyle dikkat çeken 250'den fazla Türk firması 5 bin metrekarelik dev katılım sağlayacak. Her sene olduğu gibi 2018 yılında da fuarın platin sponsorluğunu, “Turkey, DiscoverthePotential” sloganı ile Expotim üstleniyor. Fuar alanında daha fazla görünürlük sağlayan bu sponsorluk sayesinde Türk ürünlerine olan ilgi daha da artıyor ve Türk firmalarına daha fazla iş yapma fırsatı yaratılıyor.

İnşaat ve perakende sektöründen ilgi

Türk inşaat sektörünün büyük ilgi gösterdiği The BIG 5 Show Dubai'de Türk firmalarının iş birliği hedefinde olduğu ülkeler ise başta İtalya, Almanya, Yunanistan, Suudi Arabistan, İspanya, Hindistan, Çin, Güney Kore ve BAE olarak sıralanıyor. B2B görüşmeler ile ihracata büyük katkılar sağlayan fuarda ECA Serel, Ersaş Alüminyum, Kaban Makine, İmpo, Vansan, Aspen, Gül Press, Novawood, Elkon, Sistem Metal, Üntes ve ODE Yatılım da yer alıyor. Fuara katılacak Türk firma sayısı ise şu anda 250'yi aşmış bulunuyor. Fuara katılacak olan 250 Türk firma ile hedef ülkelerin firmaları arasında büyük iş anlaşmalarının gerçekleşmesi bekleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.