Yapay zeka 2049’da bestseller yazacak

Dunya Tekno Trend - - BAŞ SAYFA - DİDEM ERYAR ÜNLÜ didem.eryar@dunya.com

Yapay Zeka çok hızlı bir şekilde büyüyor. Merrill Lynch’ten yapılan açıklamaya göre, 2015 yılında 2 milyar dolarlık kazanca ulaşan yapay zeka teknolojilerinin, 2025 yılında 127 milyar dolar kazanca sahip olması bekleniyor.

Büyümenin en önemli kısmı, büyük veriyi anlamlandıran makinelerden, yani “derin öğrenme”den geliyor. Bu teknoloji sayesinde bilgisayarlar, programlamaya gerek duymadan, öğrenebiliyorlar.

Yapay zekada yaşanan gelişmelerin, sosyal etkilerinin de büyük olacağı şüphesiz. Bazı meslekler tamamen ortadan kalkarken, bazı yasa ve düzenlemelerin de yeniden tasarlanması gerekecek. Yaratıcı ekonomide ise yapay zeka uygulamaları kullanımı artıyor.

Yaratıcı yapay zeka ne yapabilir?

Yapay Zeka içeriğin doğru hedefe ulaşmasını kolaylaştırıyor. Sinir sistemi ağlarını temel alan algoritmalar bir kullanıcının tercihlerini öğrenip, bu tercihler doğrultusunda öneriler sıralayabiliyor. Sinema kanalı Netflix’ten bir film indirdiğimizde, Spotify’dan bir şarkı yüklediğimizde ya da Amazon’dan bir ürün aldığımızda bunu açık bir şekilde deneyimliyoruz.

Reklamcılık ve pazarlama alanında ise, sosyal medya mesaj- ları kullanılarak tüketicilerin ürünler hakkındaki duyguları öğrenilebiliyor.

Amper veya Jukedeck gibi hizmetler, yapay zeka kullanarak müzik besteliyor. Landr gibi uygulamalar stüdyo kalitesinde otomatik mastering işlemi gerçekleştiriyor.

Gazetecilikte haber üretimini artırıyor

Yapay zeka aynı zamanda, insan kontrolüne ihtiyaç duymaksızın kendi içeriğini üretebiliyor. Örneğin metin yazan yapay zeka gazetecilik sektöründe yoğun bir şekilde kullanılıyor. Böylece haber üretimi otomatikleşmiş oluyor. Associated Press, yapay zeka kullanarak zaman açısından muhabirlerini yüzde 20 oranında rahatlattı ve haber üretimini ise 10 kat arttırdı. The Washington Post tarafından geliştirilen bir araç, ilk yılında ayda 70 haber üretmeyi başardı. Bu haberlerin odak alanı ise spor ve politika. Yapay zeka müzik sektöründe, insanların bugüne kadar asla üretmeyi başaramadıkları enstrümantal sesler üretti. Modada, yapay zeka kullanımı ile yeni tasarımlar oluşturuldu; film endüstrisinde bir bilim kurgu fil- minin senaryosu yapay zeka tarafından yazıldı. Tüm bu uygulamalar hala insan eline, gözüne ihtiyaç duyuyor; çünkü metindeki hataların düzeltilmesi, kalite kontrolü yapılması için insan gerekiyor. Fakat yapay zekada yaşanan hızlı gelişme, yakında bu ihtiyacı da ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

Araştırmacılara göre, yapay zekanın 45 sene içinde tüm meslek alanlarında insanların işini elinden alma ihtimali yüzde 50. Yapay zeka bugün bir çok yaratıcılık temelli alanda kendini kanıtlamış durumda. Geçtiğimiz günlerde yapay zeka tarafından yazılan bir şiir, bir edebiyat dergisi tarafından kabul edildi. Jüri üyeleri, şiirin bir makine tarafından yazılmadığını anlamadı. İyi ya da kötü, değişim inanılmaz bir hızla geliyor. Bu gelişmeler bizi korkutmalı mı? İnsanlık yapay zekanın getireceği tehdit ve fırsatları algılamaya hazır mı? Bunu zaman gösterecek. Yapay zekanın günlük hayatımızı nasıl etkileyeceğini ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekiyor. İş dünyası liderlerinin ve politika yapıcıların da yapay zekanın sorumlu bir şekilde tasarlanması ve yaygınlaştırılması için devreye girmesi önemli.

Bugün, robotlar orkestra yönetebiliyorlar. Yarın ise bestseller yazabilecekleri tahmin ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.