Excel’in Zekası

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Ofis programlarının, bilhassa muhasebeye dönük kısımlarda, vazgeçilmez unsuru olan Excel artık daha akıllı. Excel ekibi, “makine öğrenmesi” kavramını birkaç aydır entegre etmeye çalıştıkları projede ilk sonuçları almaya başladılar bile… Ürünün yeni özelliklerini ise, ilk olarak “Office Insiders” programına kayıtlı olan Office 365 kul- lanıcıları deneyebilecek.

Yapay zeka desteği, Excel hücrelerine girilen verileri anlayabilmek ve ek bilgi sunabilmek üzerine şekillendirildi. İlk güncellemelerle şehir, eyalet, ülke isimleri ve posta kodları coğrafi verilerle ilişkilendirilebiliyor.

Örneğin; Teksas eyaletine ait bir listede yer alan şehirlerin, ABD’de hangi alanlarda çok iyi olduğu tablonuza eklenebilecek. Microsoft verileri sayesinde de, şehirlere dönük demografik bilgilere hızlı bir şekilde ulaşabileceksiniz. Benzer şekilde, bir şirkete dair finansal veriler de otomatik olarak çekilecek.

Bu yeni özellikler, Excel’in “Data-Veri” sekmesi altında erişilebilir olacak. Otomatik olarak çekilen veriler sırasında Excel kararsız kaldığı taktirde, doğruyu bulabilmek için kullanıcıya sorular yöneltebilecek.

Microsoft Office 365 Direktörü Rob Howard, kullanıcıları bekleyen diğer özelliklere değinmese de; şirketlerin kendi içlerindeki verileri Excel’e entegre edebilecekleri bir özellik üzerinde çalıştıklarını müjdeledi. Veriler arasında kaybolmaya son verecek gibi görünen bu özellik, ilk olarak İngilizce sürümde kullanılmaya başlayacak…

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.