Çok yönlü mobil oyun bilgisayarı

Acer’ın piyasaya sürdüğü orta sınıf oyun bilgisayarı Predator Helios 300, fiyatına oranla iddialı bir performans ortaya koyuyor.

Dunya Tekno Trend - - HAFTANIN ÜRÜNLERİ -

Genelde orta sınıf oyun bilgisayarlarında daha düşük performanslı olan GeForce GTX 1050 veya GTX 1050 Ti gibi grafik kartları görürüz. Buna ek olarak da yanına Core i5 bir işlemci eklerler, ancak Predator Helios 300 o cihazlardan biri değil. Dört çekirdekli Core i7-7700 HQ işlemciyle gelen bilgisayar tak takır 6GB GeForce GTX 1060 ekran kartı sunuyor. Orta sınıf için konumlandırılmış fiyatına karşın Helios 300 bünyesinde 16 GB’lık DDR4 RAM de bulunduruyor. Tüm bunlara ek olarak 256GB kapasiteli SSD ile gelen Helios 300 bu konuda biraz özellikleri kırpmış gibi görünüyor. Yine de kullanıcılar isterlerse Helios 300’ü 1 TB depolama alanına sahip mekanik disk ile konfigüre edebilecek.

Orta sınıf bir oyun bilgisayarında tahmin edebileceğiniz üzere kasa plastikten yapılma, ancak Acer ön tarafta klavye için şık ve metal bir klavye gövdesi tasarlamış. Alt tarafı tamamen plastik malzemeden yapılma olan ciha- zın kapağında ise metal kullanılmış. 1.1 inçlik bir kalınlığa sahip cihazın oyun donanımı olarak son dernek kompakt bir tasarıma sahip olduğunu söylemekte fayda var. Helios 300’ü sırt çantanızda taşıdığınızı hissedeceksiniz ama taşıdıktan sonra omuzlarınıza ağrılar girmeyecek.

Oldukça konforlu ve duyarlı klavye girişlerine sahip Helios 300 çiklet klavye stiliyle yazı ya- zarken yüksek sesler çıkarmıyor. Ayrıca klavyeye konumlandırılmış ışıklandırmaları da özelleştirebiliyorsunuz. Cihazın clickpad tarzı touchpad’i de oldukça düzgün ve isabetli çalışıyor. Klavye ve ToucPad konusunda Helios 300 genel anlamda kullanıcısını memnun ediyor. Helios 300, 1920 x 1080 çözünürlükte IPS ekrana sahip. Hoş ve keskin geniş açılar sunan ekranın birazcık loş kaldığını söylemekte fayda var.

Oyun performansı tatminkar

Yapılan testlerde Helios 300 fiyatına göre oldukça iddialı sonuçlar alıyor. Dell Inspiron 15 7000 Gaming, Gigabyte Aero 15X ve Microcenter PowerSpec 1510 ile yapılan karşılaştırmalarda Acer Predator Helios 300’ün hiç de fena sonuçlar almadığını görüyoruz. Ham işlemci performansını ölçen Maxon Cinebench R15 testinde yukarıda saydığımız modellerle Helios 300 karşılaştırılmış. Sonuçlarda Helios

300’ün Gigabyte Aero ile birlikte en üst sırayı paylaştığını görebiliyoruz. Oyun bilgisayarları grafik açısından da iddialı olmak zorunda. Cihazların grafik performansını ölçen 3D Mark testinde Helios 300, GTX 1070 kullanan rakiplerine göre biraz geride kalsa da fiyatına oranla tatminkar bir performans sergiledi aşikar.

Sonuç

Genel olarak oyun laptop’larının bu kadar kompakt bir tasarımda bu fiyatlara satıldığına sık rastla-

mıyoruz. Dolayısıya fiyatı ve performansını muadili d,ğer cihazlarla karşılatıracak olursa Helios 300 oldukça cazip bir noktada duruyor. Her ne kadar üst düzey bir oyuncuya hitap etmese de Helios 300 orta sınıf oyuncuları son derece tatmin edecek özelliklere sahip. Fiyatı değerlendirmeye alındığında Acer Predator Helios 300 hakkında karartılı ekranı dışında olumsuz bir şey söylemek zor. Giriş ve orta seviye oyuncuların mutlaka gözden kaçırmaması gereken bir cihaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.