Denetim mi, Sayı mı?

Dunya Tekno Trend - - İK & TEKNOLOJİ -

Apple’ın uygulama mağazası olan App Store, Appfigures’un raporuna göre 2017 yılında ilk kez uygulama sayısında düşüş yaşadı. Yıl başında 2,2 milyon olan uygulama sayısı; yıl sonuna geldiğimizde 2,1 milyona dek düşmüştü.

Bu, aslında sürpriz değil. Zira 2016 yılında Apple’ın güncelleme almayan ve geliştiricisi tarafından terk edilen uygulamaları mağazadan kaldıraca- ğını açıklamıştı. 2016 yılında uygulamaları silmeye başlayan Apple; 2017 bittiğinde toplam uygulama sayısının yüzde 5’ini silmişti. Şirketin kendi girişimleri haricinde, Klon / spam uygulamaların engellenmesi ve iOS 11 işletim sistemi ile birlikte 32 bit uygulamaların mağazaya artık giremiyor oluşu da düşüşün nedenleri arasında.

Apple’a tezat şekilde Google Play’deki uygulama sayısı ise 2017 yılında yüzde 30 artış gösterdi. Android mağazasında şu anda toplam 3,6 milyon uygulama bulunuyor!

İş Anlayışı Farklılıkları

Aradaki fark, aslında rakamlarla da çok net ortada, ancak vurgulamakta fayda var: Google Play’de daha düşük bir denetim ve geriye dönük bir kontrol bulunmuyor. Şirketler arasında, bilhassa işe alım ekolünden yaratıcı yaklaşımları hep duyarken uygulama geliştiriciliğe dair bu ciddi farklılığı nasıl yorumlayabiliriz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.